"W rosyjskim rankingu Polska przesunęła się znacząco w stronę silnych państw"

Zdaniem analityka Bartłomieja Sienkiewicza nie można oczekiwać, że wizyta prezydenta Miedwiediewa przyniesie wielki przełom w relacjach polsko-rosyjskich. - Przełom się dokonał i paradoksalnie nie za sprawą prezydenta Miedwiediewa, tylko premiera Putina - mówił. Publicysta jest przekonany, że staliśmy się znacznie ważniejsi dla Rosji. Jak dodał, Polsce opłaca się być narzędziem Rosjan w drodze do zbliżenia z Europą.
Dziś do Polski przyjeżdża Dmitrij Miediwediew - to pierwsza wizyta prezydenta Rosji w Polsce od dziesięciu lat. Według Bartłomieja Sienkiewicza ojcem przełomu w relacjach między Rosją i Polską jest nie Miedwidiew, ale Władimir Putin. Początkiem zmian w naszych wspólnych relacjach było wystąpienie rosyjskiego premiera 1 września 2009 roku na Westerplatte.

Zdaniem analityka wyraźnie też widać zmianę pozycji, jaką zajmuje w polityce rosyjskiej Polska. - Rosjanie jak mało który naród mają doskonałe wyczucie relacji między siłą i brakiem siły, wielkością i brakiem wielkości. Widać wyraźnie, że w tym rosyjskim rankingu Polska się znacząco przesunęła w stronę silnych państw - mówił Sienkiewicz w Poranku Radia TOK FM.Co wpłynęło na nasz awans? - Rosja nie może sobie pozwolić na sytuację, że ma problemy w Europie przez zabagnione stosunki z Polską. Europa jest potrzebna Rosji nie tylko ze względu na kryzys, ale także dlatego, że w coraz większym stopniu Rosja nad Amurem stoi oko w oko z wielkim chińskim smokiem, którego siła gospodarki, ambicji cały czas wzrasta. Polska stała się dla Rosji istotna nie przez fakt, że jest, tylko dlatego, że do tej pory złe stosunki paraliżowały możliwości rosyjskie w Europie - wyjaśniał Bartłomiej Sienkiewicz.Bycie rosyjskim narzędziem opłaca się Polsce

Zdaniem eksperta warto podkreślać też zmiany jakie zaszły w polityce polskiej. - Sytuacja, w której Polska prowadzi samotny bój z Rosją o wpływy w krajach dawnego WNP, była dla polskiej polityki coraz bardziej dysfunkcjonalna. Taka polityka nie cieszyła się nawet odrobioną poparcia wśród naszych sojuszników. Wręcz przeciwnie budziła panikę - przypominał Sienkiewicz. Dodatkowo - jak stwierdził - efektem takiej polityki nie były sukcesy. - Szliśmy od porażki do porażki. A równocześnie to, co robiliśmy na wschodzie zaczęło nas coraz skuteczniej izolować na zachodzie. To dla takiego kraju jak Polska najgorsze położenie - ocenił gość Poranka Radia TOK FM.

Dlatego zdaniem analityka to, że Polska wychodzi naprzeciwko dążeniom Rosji - w jej drodze do Europy - bardzo się nam opłaca. - W ten sposób obniżamy napięcie. To bycie narzędziem Rosji nam się opłaca - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.Obietnice ws. śledztwa smoleńskiego. "Ostrożnie bym do tego podchodził"

Skutków ocieplenia relacji polsko-rosyjskich nie należy spodziewać się w sprawie śledztwa smoleńskiego. - Smoleńsk dotyczy tego jak działa państwo rosyjskie tu i teraz. Nie spodziewam się żebyśmy z naszego punktu widzenia mieli sprawę absolutnie załatwioną. Prezydent Miedwiediew mówi że wszystko jest dostępne, wszystko wyjaśnimy - ostrożnie bym do tego podchodził - ocenił Bartłomiej Sienkiewicz. Według eksperta "państwo rosyjskie ma swoją specyfikę". Dlatego oczekiwanie i wyjaśnianie przyczyn katastrofy, do której doszło 10 kwietnia, "może trwać bardzo długo".

Pozycja Polski w relacjach z Rosją w ciągu ostatnich pięciu lat:
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (59)
"W rosyjskim rankingu Polska przesunęła się znacząco w stronę silnych państw"
Zaloguj się
 • refleksyjny

  Oceniono 11 razy 7

  Wreszcie wypowiedź fachowca, pragmatyka, a nie nawiedzonego obszczymurka.

 • sakoveba

  Oceniono 8 razy 4

  Drogi Kacapie,

  Tak się składa, że wy macie bezkresną i pustą Syberię, a wasza potęga jest raczej w fazie zstępującej, a Chinom jak tak dalej pójdzie stuknie drugi miliard obywateli, ich ekonomia rozwija się fenomenalnie i wszystko wskazuje na to, że jest im ciasno w ich kraju.

  Już dziś w wielu rejonach syberyjskich niezarejestrowana chińska emigracja stanowi większość ludności.

  Pewnego dnia Chiny mogą zechcieć sformalizować ten stan posiadania...

  Nie żebym coś chciał Rosji grozić. Ale dobrze Rosjanom radzę, schowajcie swoje prawicowe wstręty wobec Zachodu i imperialne lekceważenie dla krajów "byłego bloku" i przekonajcie Europę, że jesteście lojalnie po jej stronie.

  To się wam opłaci.

 • hunter1111

  Oceniono 6 razy 4

  widac malo kto tutaj osotnio w rosji bywal co by zobaczyc jak wielkie sie tam staly przemiany nie tylko w codziennosci bytu rosjan, ale i w ich mentalnosci....

 • cat_1

  Oceniono 8 razy 4

  jako pisowski ekspert mówię wam wszem i wobec , że nie będzie spokoju z Rosją dopóki nie zajedziemy naszą kawalerią do Moskwy i nie zrobimy tam porządku.

  Tak by chciał ś.p. Lech Kaczyński i jesteśmy mu winni ten testament spełnić

  Także brać kto co ma pod ręką (widły , grabie , laga, bejsbol) i na MOSKALA !

 • askold

  Oceniono 10 razy 4

  Nieszczęśliwe sformułowanie. Nieszczęśliwy tytuł. Wyobraźmy sobie, dajmy na to, Le Figaro, które daje śródtytuł : "Bycie rosyjskim narzędziem opłaca się Francji". O działoby się, działo... . Mam zresztą pytanie ; co się robi z narzędziami, które przestają być potrzebne ?

 • kara1953

  Oceniono 9 razy 3

  "Rosja nad Amurem stoi oko w oko z wielkim chińskim smokiem, którego siła gospodarki, ambicji cały czas wzrasta..."
  Ten wielki smok zagraża nie tylko Rosji, staje się zagrożeniem dla całego świata "białych ludzi" i czas, żeby zjednoczyli sie do nadchodzącej walki o być albo nie być.

 • airawa7

  Oceniono 9 razy 3

  Polityka to nie zabawa w przyjazn, ale jak juz ktos tu powiedzial, interesy. Dlatego to, aby utrzymywac dobre stosunki z sasiadami jest rzeczywiscie bardzo wazne, jednak nie za wszelka cene, nie za bycie tylko tepym narzedziem w rekach Rosji czy UE i nie na kolanach.

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 2

  jaki łekspert taka opinia
  www.wiadomosci24.pl/artykul/petelicki_beton_niszczy_armie_a_klich_to_kryje_106747.html

 • teaforme

  Oceniono 6 razy 2

  Kara 1853,
  Na razie wiec Chiny nie zagrazaja "swiatu bialych ludzi" zagrazaja kolorowym putinoglowym i kremlinskim lewo-recznym. Nastepnie Chiny chca rozprawic sie ze sniadymi medoduplami i tymi co nie obcinaja paznokcji z palcow prawej stopy w kada srode!. Chcialbym tez bardzo odpowiedzialnego i szczerze przejmujacego sie o losy " bialych ludzi" koledze przypomniec, ze 4 Miedzynarodowy Zjazd Bialych Ludzi sekcji od dwoch do czterech lat, odbedzie sie w przedszkolu nr 1831 w Grajewie! dnia 20 stycznia 2011 ( starszaki mile widziani z bialo-ludzko wygladajacymi partnerami) mleko z dydek bialych mamus, i mleko z bialych butelek bedzie serwowane za niewielka oplata. Haslo tego zlotu to..... I ty mozesz zostac jeszcze bielszym Bialym Czlowiekiem! wystarczy, ze sie umyjesz! Zlot bedzie trwal no bialego rana!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX