Kultura Gniewu: "Zwrócimy dotację za komiks o Chopinie"

- Ze względu na to, że absolutnie nie pasuje mi ton dyskusji o tym komiksie [...] żeby zakończyć tę sprawę to deklaruję, że jesteśmy w stanie zwrócić przyznaną nam dotację - powiedział w rozmowie z TOK FM Szymon Holcman przedstawiciel wydawnictwa, które przygotowało komiks "Chopin: New Romantic", za który Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapłaciło 30 tysięcy euro.
- Ja uważam, że cała ta afera szkodzi przede wszystkim recepcji komiksu w Polsce. Cokolwiek bym powiedział to nie przykryje to tego szumu wytworzonego przez media, które mówią, mam wrażenie, jednym głosem: komiks jest wulgarny, miał być dla dzieci, jest ogłupiający. Chciałbym tę dyskusję zakończyć mówiąc: nie, taki nie jest. Z drugiej strony cała ta sytuacja szkodzi wizerunkowi i promocji Polski za granicą - powiedział w rozmowie z TOK FM Holcman.

- Jeśli to odwróci bieg wydarzeń, to ja składam taką deklarację absolutnie nie zgadzając się z tym, jak toczy się dyskusja i czego dotyczy oraz do jakich decyzji doprowadziła. Bardzo mi zależy przede wszystkim na ludziach, z którymi współpracowałem przy tym projekcie, czyli pracownikach ambasady polskiej w Berlinie, którzy wykazali wiele zrozumienia dla komiksowego medium, dla rzeczy które im zaprezentowaliśmy i w pełni to popierali rozumiejąc, o co w tym wszystkim chodzi - uzasadnia swoją decyzję o zwrocie dotacji, którą Kultura Gniewu otrzymała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Wydawnictwo, z którym współpracowaliśmy przy powstawaniu tego komiksu zadeklarowało, że zwróci MSZ dotacje, którą uzyskało na ten projekt - powiedział rzecznik ministerstwa Marcin Bosacki na konferencji prasowej. Przedstawiciel rządu wypowiedział się na ten temat o godzinę wcześniej niż Holcman wydał oświadczenie na ten temat. Mężczyzna zapytany przez TOK FM, czy jest to pierwsza oficjalna deklaracja Kultury Gniewu odparł: "Tak, mówię to teraz".

"Komiks nie przepadnie"

- Będziemy walczyć, by MSZ nie zniszczyło tego komiksu. Jest duża szansa, że "Chopin: New Romantic" nie przepadnie. Na pewno powróci (na rynek - przyp. red.) w jakiejś formie - zapowiedział Szymon Holcman. - To jest dobry komiks, w którym znajdują się świetne nazwiska z Polski i Niemiec. To jest jedna z ciekawszych antologii, która ukazała się w ostatnich latach - dodał.

"MSZ może być pod presją mediów"

- Od poniedziałku wieczór po dzisiejszy dzień ja widzę, że media mają tylko i wyłącznie problem z tym komiksem. - powiedział Holcman. - Mam wrażenie, że to media zaszczuły w pewien sposób opinię publiczną, ale też wpłynęły na decyzję ministerstwa - podzielił się swoją opinią z TOK FM.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (28)
Kultura Gniewu: "Zwrócimy dotację za komiks o Chopinie"
Zaloguj się
 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 7 razy 5

  Absolutnie nie wolno! Przecież Fryderyk Szopen wielkim poetą był! Wieszczem! Wieszczył! Należy mu się komiks jak psu buda. Trzeba jeszcze zrobić wersję dla rozmiłowanych w tym wielkim wieszczu Japończyków - musi zostać wydana manga a nawet anime, Frycek z wielkimi niebieskimi oczami przy organach firmy Y****a i w towarzystwie kapeli diskopolowej ze Stalowej Woli (a może Żelazowej, nieważne, ważne że z Woli, może być nawet tej warszawskiej). Ma być cool, jazzy i trendy, DJ Hip-Chopin robi muzę na żywo. Japończycy zesrają się z radości, a my sprzedamy im papier toaletowy z utworami Chopina, więc Japończycy będą się podcierali liśćmi, żeby nie sprofanować Frycka. Drygować będzie dwóch największych polskich drygentów - Piotr R. i Krzysztof P. (pseudo artystyczne DJ Pen Drive-Derecki), jeden od klaskania symfonicznego a drugi specjalista od kociej muzyki przemysłowej (tzw. industrial hard rock). Sukces na skalę światową przyćmi paskudną wpadkę w Niemczech.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 4 razy 4

  Czemu nie ma mozliwosci komentowania pod 'Zimo wypier...j'? i co to znaczy:

  'Jaką kwotą? Nie udało się tego ustalić, bo rzecznik ministerstwa odmówił w tej sprawie komentarza.'

  To sa publiczne pieniadze i jak sa spozytkowane jest publiczna informacja wiec rzecznik odmawiajac komentarza lamie prawo. Dlaczego w Polsce panstwo ma gdzies swoje wlasne prawo a my musimy sie mu podporzadkowywac?

 • bratwody

  Oceniono 4 razy 4

  Panowie niech sobie buzi Chopinem nie wycierają, Chopin jest dobrem narodowym, jak sie zrobilo komiks do niczego pelen wulgaryzmow to teraz nie nalezy krzyczec, tylko sie mocno WSTYDZIĆ.

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Holcman,co to za dzieło,którego treśc trzeba tłumaczyc " z polskiego na nasz"?...Gdyby to było o holokauście w tym stylu,co by Pan na to?

 • andrzej2626

  Oceniono 3 razy 3

  Spalić! Rynsztok! Popieracie to badziewie za tysiące euro?No chyba że takiego języka używacie na co dzień w rodzinie i nie rażą was wulgaryzmy. Gruby szmal poszedł na wulgarnego gniota, którego na takim poziomie mógł wykonać średnio uzdolniony dres.

 • mmmsik

  Oceniono 5 razy 3

  To jest coś takiego na co ja niem rady - autorzy mają inne mózgi niż ja chyba. I pisanie, że ktoś jest znanym, cenionym twórcą itp. Nie wyrabiam.
  Sztuka, zanurkuj w szambie i nie wypłyń, będzie sztuka.
  Na tym polega lewicowa głupota.
  Nie wyrobię.
  Nie jestem ani za prawicą, ani za lewicą, ani za centrum. Jestem za uczuciami i mózgiem, ale.. jakim mózgiem i jakimi uczuciami skoro wszystko można zrelatywizować czy obrócić kota ogonem, albo przynajmniej pozostawać przy bylejakości.

 • andsol-br

  Oceniono 2 razy 2

  [i]komiks jest wulgarny, miał być dla dzieci, jest ogłupiający. Chciałbym tę dyskusję zakończyć mówiąc: nie, taki nie jest[/i] Iiii, jaka to może być dyskusja z człowiekiem na haju. Chciałbym tę rozmowę zakończyć mówiąc: jest wulgarny i ogłupiający, a broniący go może opłacić swoje alternatywne urodziny z plakatami słynnych grafików, gdzie stać będą teksty: "dożyłeś, fiucie?"

  Skąd te jego przekonania, że XXI wiek i demokracja to zwykły śmietnik?

 • sinhuesinhue

  Oceniono 6 razy 2

  ależ z tego Sikorskiego to 'Miękka faja" . Jak można tak dać się wymanewrować wielbicielom disco polo i kapitana Żbika

 • domanfc

  Oceniono 8 razy 2

  Jestem ciekawy ilu z komentujących ten artykuł czytało ten komiks. Istnieje przekonanie, że komiksy są tylko i wyłącznie dla dzieci - co nie jest prawdą. Czy Tuwima też będziecie piętnować za jego wulgaryzmy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX