Kalisz w TOK FM: Wolałbym już pomnik Marii Kaczyńskiej

- Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie już nie ma charakteru upamiętnienia jego osoby tylko manifestacji politycznej przeciwko prezydentowi i rządowi - mówił Ryszard Kalisz w Poranku Radia TOK FM o pomyśle postawienie pomnika dla byłego prezydenta. Poseł SLD przyznał też, że sam bardziej skłaniałby się ku budowie pomnika Marii Kaczyńskiej.
- Czy jest możliwe, żeby powstał neutralny, ponadpodziałowy pomnik Lecha Kaczyńskiego? - pytał Jan Wróbel. - Oczywiście, że jest możliwe, tylko ci którzy chcą stawiać pomnik Lechowi Kaczyńskiemu popełnili wielki błąd, dlatego, że chcą ten pomnik stawiać przeciwko komuś - odpowiadał Ryszard Kalisz.

I tłumaczył: - Ten pomnik w Warszawie, a w szczególności na Krakowskim Przedmieściu czy w centrum, już nie ma charakteru upamiętnienia działalności czy osoby Lecha Kaczyńskiego, tylko ma charakter manifestacji politycznej przeciwko prezydentowi RP, przeciwko rządowi, przeciwko państwu.

- Sami inicjatorzy powinni mieć świadomość swojej winy. Widać, że ta strefa upamiętniania zeszła na dalszy plan, to jest walka z aktualną władzą rządową czy prezydencką - mówił poranny gość TOK FM. Ale zapewniał: - Nie mam nic przeciwko postawieniu tego pomnika, ale w tej chwili byłaby to manifestacja polityczna.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego? "Może na Żoliborzu, może na Woli"

Jak wybrnąć z tej sytuacji? - Tam gdzie jest sfera władzy państwowej nie powinno się tego pomnika stawiać - odpowiadał Kalisz. - Tzn. na pewno nie w okolicach Pałacu Prezydenckiego, na pewno nie na Krakowskim Przedmieściu - wyjaśniał poseł SLD.

I przekonywał: - Jest wiele miejsc w Warszawie, gdzie ten pomnik mógłby stanąć jeżeli inicjatorzy sobie tego życzą. Ja nie chcę wskazywać miejsc, bo nie od tego jestem, ale może to być Żoliborz, przecież Lech Kaczyński był związany z Żoliborzem przez wiele lat - mówił Ryszard Kalisz.

Czesław Bielecki w Poranku TOK FM proponował, żeby pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. - Może to być Wola, to za jego kadencji jako prezydenta Warszawy wybudowano muzeum - przyznał Kalisz. Ale dodał: - Mnie się wydaje, znając mentalność inicjatorów budowy pomnika, że koło Muzeum Powstania Warszawskiego nie zechcą budować, bo Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - przyp. red.) jest teraz w PJN.

"Wolałbym pomnik Marii Kaczyńskiej"

- Może inicjatorami budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego nie muszą być tylko ludzie uważający siebie za najwierniejszych z wiernych? - pytał swojego gościa Jan Wróbel. - Cały problem polega na tym, że to oni chcą, nie ma więcej inicjatorów - odpowiadał Ryszard Kalisz. Dlaczego? - Ja nie mam nic przeciwko temu, ale nie zdecydowałbym się nigdy na bycie inicjatorem budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego - mówił poseł SLD.

- Bardziej bym już skłaniał się ku budowie pomnika Marii Kaczyńskiej - dodał Kalisz. I tłumaczył - Wielokrotnie mówiłem, że Lech Kaczyński źle się czuł w garniturze prezydenta RP, a jego największą wartością jako prezydenta była jego niezwykle wrażliwa i mądra małżonka - mówił Ryszard Kalisz w Poranku TOK FM.

Maria Kaczyńska zasługuje bardziej na pomnik niż Lech Kaczyński?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Kalisz w TOK FM: Wolałbym już pomnik Marii Kaczyńskiej
Zaloguj się
 • van-ivan

  Oceniono 13 razy 13

  Proponuję pomnik Kaczyńskiego tak duży jak jego osiągnięcia....... czyli żaden

 • wiktrollzaraza

  Oceniono 12 razy 12

  Niezly pomysł. Proponuje z napisem "zdradzona o świcie". Będzie wiadomo dlaczego Lech się spóźnił na lot do Smoleńska.

 • maciek-wwa

  Oceniono 12 razy 12

  Stanowcze NIE! dla pomnika przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie!

 • elrogalo

  Oceniono 12 razy 12

  A ja wolałbym pomnik Kalisza jedzącego podwawelską. Albo toruńską.

 • bun01

  Oceniono 11 razy 11

  Krasnal ogrodowy dla uczczenia Lecha :-)

 • kolega77

  Oceniono 10 razy 10

  Lech zapewne był dobrym ojcem i mężem, ale wybitnym prezydentem nie był. "PiS-kibolom" nie tyle chodzi o pomnik, ale o miejsce gdzie będą mogli ubliżać prezydentowi i rządowi,

 • okulele99

  Oceniono 12 razy 10

  szkoda żeście się obudzili że był najlepszy dopiero jak spadł na ziemię.

  swoją drogą - najlepszy ale do katynia poleciał tylko dwa razy, i akurat w latach wyborczych. tego na tablicy PISu zabrakło i o tym nikt głośno nie mowi ? ciekawe.

 • zorja35

  Oceniono 10 razy 10

  Boże! Czeka nas jeszcze pomysł na pomnik Kłopotka, Napieralskiego, Kempy, księdza proboszcza z Koziej Wólki, pani Gieni z warzywniaka, konkubiny kuzyna kolegi Lecha z podstawawówki.....
  Ratunku!!!!!!!

 • bacowa

  Oceniono 16 razy 10

  pomnik to tylko substytut do walki o władzę dla PiSbolszewii

  tu nie chodzi o jakieś upamiętnienia

  chodzi o ,,punkt zaczepiinia'' w warszawie

  do walki czysto politycznej i nic wiecej

  Yaro zatraumował część moherków i nimi pogrywa

  a wyznawcy Kaczyzmu ,,z urzedu'' muszą temu wturować i podsycać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX