Radziszewska za aborcją!!

Kongres Kobiet, który właśnie zakończył swoje obrady jest wielkim sukcesem kobiet z całej Polski. Było nas 6 tysięcy! Dwa dni intensywnych debat, miesiące przygotowań, kontaktów, dyskusji. I udało się!
III Europejski (można powiedzieć - prezydencki) Kongres był sukcesem wielu tysięcy kobiet, które uznały, że mimo dzielących nas przekonań i sympatii politycznych jest wiele, wiele spraw, które powinnyśmy załatwić wspólnie. Nie chodzi tylko o promocję kobiet, ani - jak myślą niektórzy - o zastąpienie ról męskich kobiecymi. Chodzi o równowagę. Nie chodzi też o władzę, choć kobiety na Kongresie uznały, że bez silnej parlamentarnej reprezentacji nie da się zbyt wiele osiągnąć. Latami można walić głową w patriarchalny mur, by usłyszeć - co najwyżej - głupkowate komplementy. I niewiele więcej. Politycy dają nam czasem ładnie opakowane pudełeczko równościowych deklaracji, które - po jego zakupieniu - okazuje się puste. Jak mówi Agnieszka Graff - "ściema". Ściemą są bowiem obietnice wyborcze, ściemą są deklaracje obrony praw kobiet przez polityków. Ściemą są polityki równościowe pisane w gorącym przedwyborczym okresie. Tak jak kompletną ściema było powołanie przez Donalda Tuska, Elżbiety Radziszewskiej na funkcję pełnomocniczki do spraw przeciwdziałania dyskryminacji.

Nic się nie zmieni jeśli kobiety nie wezmą spraw w swoje ręce, czyli - jeśli nie wejdą do parlamentu i ciał decyzyjnych. Kongres okazał pełne poparcie dla nowelizacji ustawy kwotowej tak by zmierzała ona w kierunku "suwaka" czyli wymogu naprzemiennego umieszczania na listach kobiet i mężczyzn oraz by został uznany parytet. Z pełnym poparciem Kongresu spotkał się postulat uznania kwot w zarządach spółek, wyrównywania płac kobiet i mężczyzn (zajmujących te same stanowiska), dofinansowania przez budżet przedszkoli i żłobków, solidarności międzypokoleniowej, przeciwdziałania przemocy oraz wielu, wielu różnych spraw.

Przygotowania do Kongresu trwały miesiącami, co pozwoliło członkiniom Rady Kongresu i uczestniczkom zgrać się ze sobą i ustalić wspólne stanowisko w wielu sprawach. W przygotowaniach tych nie uczestniczyła minister Radziszewska, która mimo zajmowanej funkcji, z problematyką kobiet, emancypacji i równości szans nie ma nic wspólnego. Pani minister była przeciwko kwotom (wbrew Tuskowi), a z racji swoich tradycyjnych i religijnych przekonań zawsze była przeciwko prawom reprodukcyjnym kobiet. Jednak na Kongresie pojawiła się. Zniosła nawet jego "prostackie" zasady, to znaczy pogodziła się z tym, że nie skorzysta z uwielbianych przez nią przywilejów, ceremonii, obstawy i hołdów (czego domaga wszędzie się tam, gdzie raczy się pojawić, co w przypadku podróży zagranicznych sporo nas podatników kosztuje, zwłaszcza że pani minister bardzo lubi zwiedzać). Radziszewska znosiła jednak wszelkie wynikające z równości uczestniczek, niedogodności Kongresu, byleby tylko zrobić sobie zdjęcia z zagranicznym celebrytkami, konieczne jej do ozdobienia stron internetowych i światowego wizerunku w zbliżającej się kampanii. Uczestnicząc w Kongresie minister Radziszewska, tak jak wszystkie uczestniczki Kongresu - dała swoja zgodę na to, o co Kongres walczy od lat i w czym wspierają nas zagraniczni goście; a mianowicie: o prawo do aborcji, edukacji seksualnej, parytetów na listach wyborczych, kwot w zarządach spółek a także na konieczność powołania pełnomocniczki do spraw równego traktowania, która nie byłaby z rozdania partyjnego (ani kościelnego), lecz z konkursu kompetencji (to jeden z najważniejszych postulatów KK).

Radykalne zmiany poglądów w okresie przedwyborczym nikogo nie dziwią, jednak wolta minister Radziszewskiej starającej się o reelekcję jest naprawdę imponująca, by nie powiedzieć samobójcza. Bo co na to powie biskup z jej okręgu wyborczego?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (37)
Radziszewska za aborcją!!
Zaloguj się
 • yola13

  Oceniono 16 razy 14

  wszystkie kobiety powinny miec prawo wyboru sposobu urodzenia swojego nienarodzonego dziecka, prawo ktorego pozbawiła nas swoimi decyzjami pani Kopacz, w/g ktorej poród musi bolec i już , zniosła cesarki na zyczenie i dzieki niej w wiekszosci szpitali nie ma darmowego ZZO do porodu chociaz wszyscy płacimy składki, nie tylko prawo do aborcji jest wazne, ale traktowanie kobiety cięzarnej ktora chce urodzic dziecko tez powinno byc godne, a nie ze sa traktowane jak bydło, jak zło konieczne, a chęc usmierzenia bólu czy lęk przed porodem jest traktowane jak fanaberia, dlaczego o tym sie nie mówi?

 • blaize

  Oceniono 20 razy 12

  Trzymam kciuki za kobiety. Liczę (choc może się nie uda jeszcze podczas najbliżyszych wyborów) na jakieś mocniejsze przetasowanie w polskiej polityce, na nowe postaci. Kongres Kobiet ma szanse dać im wsparcie.

 • chri-s48

  Oceniono 14 razy 10

  Ważne żeby postulaty i deklaracje obrócić w real a nie ciągle ble,ble,ble,a biskupa olewać.........

 • wolno-myslicielka

  Oceniono 14 razy 8

  napełniam się Waszą energią :) by moje wnuczki i prawnuczki wiedziały, że wszystko leży w ich rękach a nie w społecznych przekonaniach, rolach narzuconych. Dziękuje Wam !

 • ta_facetka

  Oceniono 9 razy 7

  Dopoki beda funkcjonowac okreslenia "role meskie" "role kobiece" rownouprawnienia nie bedzie. Polska to kamienny wiek.

 • yola13

  Oceniono 7 razy 7

  do lapita
  nie uzywaj słów których nie rozumiesz

 • j4s4

  Oceniono 8 razy 6

  @vuttke
  .. bydlak i kochający tatuś są wykonawcami bożej woli!

 • vuttke

  Oceniono 9 razy 5

  @wildenergy
  Ale można zostać zgwałconą w krzaczorach, przez jakiegoś bydlaka!
  Można być gwałconą przez "kochającego" tatusia!
  Czy te ciąże też są wg. ciebie chciane?

 • zemka

  Oceniono 10 razy 4

  Aborcja powinna byc Legalna , bo tylko wtedy zapewnia bezpieczenstwo.
  Decyja na to- trudny moment . to jest miedzy kobieta i jej Bogiem. Inni lacznie ze mna nie maja prawa moralnego w to sie wtracac.
  Wiekszosc chlopow stara sie o seks nie wiele mysli o skutkach
  Ktos powiedzial : seks jest dla przyjemnosci a dzieci to powazny bussines.
  Najwyzszy czas aby na ten temat przynajmniej zaczac dyskutowac
  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX