Ocalałe

Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego
Zbierane na terenie całego kraju od roku 1944, ocalone od zniszczenia dzieła są bardzo ważnym dokumentem i świadectwem historii polskich Żydów. Stanowią one trzon kolekcji malarstwa, grafiki i rzeźby znajdującej się w zbiorach Muzeum ŻIH. Dzięki jej stałemu uzupełnianiu Instytut zgromadził prace najważniejszych artystów żydowskiego pochodzenia, niejednokrotnie jest to jedyny pozostały po nich ślad, jedyna pamiątka. Na wystawie zaprezentujemy dzieła blisko pięćdziesięciu autorów, ukazujące bogactwo żydowsko-polskiego życia artystycznego przedwojennej Warszawy i wielu innych miast II Rzeczypospolitej. Znajdą się na niej także prace powstałe w gettach w czasie niemieckiej okupacji.

Wystawą pragniemy też przerwać długie milczenie na temat tych mało znanych a zarazem wybitnych twórców. Złożona z dwóch części ekspozycja będzie zrealizowana z okazji otwarcia wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jej pierwsza część, na którą złożą się prace artystów tworzone w gettach i w czasie niemieckiej okupacji, zostanie umieszczona w specjalne zaaranżowanej przestrzeni. Duża część prac związana jest bezpośrednio z Warszawą i Łodzią. Większość z nich pochodzi z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego z tzw. Archiwum Ringelbluma. Wśród nich będą prace takich artystów jak Gela Seksztajn (seria portretów dzieci) czy nieznany z imienia Rosenfeld (rysunki z komentarzami autora). Ponadto na wystawie znajdą się rysunki Witolda Lewinsona, Romana Kramsztyka i Henryka Becka, dzieła tworzone w atmosferze lęku o życie i w nieludzkich warunkach.

Przypomnimy także prace Maksymiliana Eljowicza, który w czasie wojny w warszawskim getcie, razem z innym artystą Józefem Śliwniakiem, wykonywał witraże do holu recepcyjnego budynku gminy żydowskiej oraz polichromie ukazujące sceny biblijne i Żydów przy pracy.

Na drugą część wystawy złożą się przede wszystkim dzieła będące rdzeniem kolekcji sztuki ŻIH. Ich treści dotyczą wielu zjawisk, myśli inspirowanych problemami epoki i wydarzeniami z codziennego życia. Ich autorzy, mistrzowie koloru, przestrzeni, rytmu i formy często nawiązują do czasów dzieciństwa i dojrzewania. Pokażemy zapamiętane przez artystów "krajobrazy", wiejskie i miejskie scenerie, martwe natury i portrety, malarstwo rodzajowe. To, co je charakteryzuje, to znakomity warsztat malarski nabyty w szkołach rzemiosła artystycznego i akademiach sztuk pięknych Europy. Będziemy mogli zobaczyć różne style i kierunki odbijające się w prezentowanych dziełach, począwszy od realizmu, poprzez impresjonizm, postimpresjonizm, po ekspresjonizm i surrealizm.

Ważne i wspólne dla obu części wystawy OCALAŁE. Kolekcja ŻIH jest to, że będzie ona świadectwem życia wielu artystów, które zostało brutalnie przerwane: umierali z głodu, mordowano ich w niemieckich obozach zagłady w Treblince, Auschwitz, Bełżcu, ginęli zamęczeni w gettach Warszawy, Lwowa, Krakowa, Białegostoku i Łodzi. Tylko niewielu z nich udało się przeżyć gehennę Holokaustu. Jedyne, co po nich zostało, to wspomnienie pejzaży minionego świata.

Dzięki wystawie przypomnimy wyjątkowe prace takich artystów jak:

Józef Badower, Abraham Behrmann, Henryk Beck, Henryk Berlewi, Sasza Blonder, Stanisława Centnerszwerowa, Henryk Chaimowicz, Samuel Cygler, Aniela Cukierówna, Henryk Cytryn, Maksymilian Eljowicz, Henryk Epstein, Erno Erb, Samuel Finkelstein, Abraham Frydman, Helena Głogowska, Jan Gotard, Dawid Greifenberg, Abraham Guterman, Maks Haneman, Samuel Hirszenberg, Henryk Glicenstein, Juliusz Idel-Podeszwa, Marcin Kitz, Artur Klar, Roman Kramsztyk, Józef Kowner, Izrael Lejzerowicz, Witold Lewinson, Artur Markowicz, Zygmunt Menkes, Jerzy Merkel, Józef Mittler, Artur Nacht-Samborski, Abraham Neumann, Henryk Rabinowicz, Julia Ringel-Keilowa, Leon Rosenblum, Rozenfeld, Mojżesz Rynecki, Bruno Schulz, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Gela Seksztajn, Marceli Słodki, Norbert Strassberg, Szymon Szerman, Szymcha Simon Trachter, Maurycy Trębacz.

Kurator wystawy: Teresa Śmiechowska

Współpraca: Jakub Bendkowski, Michał Krasicki

Partnerzy wystawy: Taube Foundation

Patroni medialni: PAP, Radio TOK FM, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Newsweek Historia, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co Jest Grane, The Warsaw Voice, Kultura Liberalna, Dzieje.pl, Culture.pl

Otwarcie wystawy - 30.10.2014, godz. 18:00

Zakończenie wystawy - 31.03.2015

Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa, ul. Tłomackie 3/5

Więcej informacji: www.jhi.pl

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Ocalałe
Zaloguj się
 • 12w12

  Oceniono 17 razy 5

  Bardzo cenna inicjatywa, - gratuluje i przyjade bo chce zobaczyc prace Berlewiego,
  - zaluje ze na liscie autorow brak jest Henryka Haydena

 • zmay

  Oceniono 22 razy -4

  Tylko gdzie, na Jahwe, ta wystawa ?

 • genocidezionism

  Oceniono 24 razy -6

  ujawnijcie listy Janusza Korczaka - pedofila

 • franc.maurer

  Oceniono 31 razy -7

  Kiedy po kilku latach zobaczyłem to co zbudowano przy Pomniku Powstańców Getta, zrobiło mi się smutno: czy tu jest jeszcze Polska czy już protektorat Izraela? Trochę wyższe to i Pałac Kultury miałby konkurenta.

 • genocidezionism

  Oceniono 29 razy -7

  Warto zrobić wystawę wszystkich listów Janusza Korczaka są tak poruszające pedofilią ...

 • rastablaster

  Oceniono 37 razy -11

  Kiedy kolecja "Ocalałe z getta Gaza"? Jest jakaś szansza? Ktoś się odważy?

 • jotesz

  Oceniono 27 razy -15

  ...biedny umysłowo rastablaterze - kolekcja gazowska została wysadzona rakietami hamassu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX