Wybory 2015. Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców..."

Gdyby zapytać elektorat Pawła Kukiza o znajomość jego programu albo JOW-y, okazałoby się, że to nie poglądy muzyka miały wpływ na decyzję wyborców - mówi z rozmowie z Gazeta.pl dr Błażej Poboży. Zdaniem politologa o sukcesie Kukiza zadecydowało co innego: jego autentyczność oraz zniechęcenie "antysystemowych" wyborców do PO i PiS.
Na motyw przewodni kampanii w drugiej turze wyborów prezydenckich wysuwają się JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Bronisław Komorowski już obiecał rozpisanie referendum w tej sprawie, a jego kontrkandydat Andrzej Duda też próbuje zawalczyć o wyborców, którym podoba się ten pomysł.

JOW-y: jesteś za czy przeciw? [ZAGŁOSUJ W SONDAŻU] >>>

W przymilaniu się do zwolenników JOW-ów chodzi oczywiście o walkę o elektorat Pawła Kukiza, który w I turze zdobył ponad 20 proc. poparcia. Ale czy to właśnie idea jednomandatowych okręgów wyborczych zadecydowała o jego sukcesie? - Gdyby wśród wyborców Kukiza sprawdzić znajomość głównych założeń jego programu, a nawet zapytać o najważniejszy postulat kandydata - JOW-y - okazałoby się, że decyzja jego elektoratu była podyktowana czym innym - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Błażej Poboży, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i redaktor naczelny portalu "Polityka Warszawska".

- Kukiz jawił się, i to nie tylko młodym wyborcom, jako kandydat wiarygodny i mogący przełamać dominację PO i PiS. Na pewno pomogło mu w tym znane nazwisko, ale głównie jego autentyczność - podkreśla.

"Postulat referendum pokazuje skalę desperacji Komorowskiego"

Poboży zauważa, że na Kukiza nie głosowali wyłącznie młodzi ludzie. - Jego elektorat to wyborcy antysystemowi w tym znaczeniu, że odrzucający obecną koncepcję sceny politycznej. Młodzi mają prawo do zniechęcenia aktualnym obrazem sceny politycznej, który łączą z własnymi doświadczeniami. To studenci albo osoby tuż po studiach, które mają ograniczone perspektywy zawodowe; duży odsetek z nich decyduje się na emigrację. Oni szukają kogoś, kto przedstawi im prostą, szybką receptę na zmianę - ocenia.

Wprowadzenie JOW-ów [ARGUMENTY ZA I PRZECIW] >>>

Zdaniem politologa starsi wyborcy Kukiza to dobrze wykształceni, ale zatrudnieni poniżej ich oczekiwań i kompetencji "sfrustrowani plebejusze akademiccy", dawni wyborcy Janusza Palikota i SLD oraz dawny elektorat Bronisława Komorowskiego, który postanowił dać żółtą kartkę PO. - W ostatnich tygodniach Komorowski jako jedyny tracił, a Kukiz zyskiwał w sondażach. Ten związek i przepływ wyborców jest dla mnie oczywisty - mówi.

Poboży dodaje, że podczas II tury "antysystemowi" wyborcy Kukiza zostaną najprawdopodobniej w domu. O ostatecznym wyniku zadecydują więc ci, którzy w ostatnich tygodniach zmienili swoje sympatie polityczne i zrezygnowali z głosowania na Komorowskiego na rzecz Kukiza. - To o nich będzie się toczyła największa walka w tej części kampanii, a PO będzie próbowało przyciągnąć ich z powrotem do siebie. Na razie trudno ocenić, czy to się uda - zwłaszcza że już w pierwszym dniu po wyborach mamy do czynienia z dość dziwnym zachowaniem ze strony urzędującego prezydenta: postulatem referendum. To pokazuje chyba tylko skalę desperacji - zaznacza ekspert.

"Kukiz już poparł Dudę. Powiedział, że nie zagłosuje na Komorowskiego"

Wcześniej o możliwym scenariuszu, według którego może rozegrać się II tura wyborów, rozmawiali publicyści Radia TOK FM. - Wyborcy Kukiza to nieswoisty elektorat, ich przeważająca część nie pójdzie do urn 24 maja. Wyboru dokona inna grupa: ta, która nie głosowała w I turze - przekonywał Jacek Żakowski.

- Kukiz już poparł Dudę, bo powiedział, że nie zagłosuje na Komorowskiego. Więc niech nie będzie taki bezpartyjny - zauważyła Janina Paradowska. - Jeżeli Kukiz jest tak konserwatywny, jak się przedstawia, to jego wyborcy powinni zagłosować właśnie na Dudę. Będziemy mieli taką superkonserwatywną Polskę w zmieniającej się Europie, co jest naszym paradoksem. Ale być może jest tak, że od czasu do czasu naród musi popełnić szaleństwo - mówiła.

Kto głosował na Kukiza? W grupie 18-29 lat miał ponad 40 proc.

Na Kukiza głosowali najchętniej najmłodsi Polacy - z badania Ipsos dla TVP, TVN 24 i Polsat News wynika, że wśród wyborców w wieku 18-29 lat muzyk odnotował wynik 42,2 proc. poparcia. To dwa razy więcej niż Andrzej Duda (21 proc.) i ponad trzy razy więcej niż Bronisław Komorowski (14,9 proc.).

Podobnie prezentują się wyniki w grupie (rozpatrywanych łącznie) uczniów i studentów - 41,7 wyborców z tej kategorii oddało głos na Kukiza. Duda zebrał wśród nich 19,8 proc. głosów, a Janusz Korwin-Mikke - 13,5 proc.Z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN 24, TVP i Polsat News wynika, że pierwszą turę wyborów prezydenckich z poparciem 34,5 proc. wygrał Andrzej Duda. Kandydat PiS zmierzy się w II turze z Bronisławem Komorowskim - urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,5 proc.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Wybory 2015. Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców..."
Zaloguj się
 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 45 razy 31

  tylko idiota cieszy się, że zastrzelił pilota podczas lotu, panie kukiz.

 • ringside

  Oceniono 29 razy 17

  Nie rozumiem, czy ci, którzy glosowali na Kukiza oprócz tej tzw antysystemowości, wiedzieli na kogo glosują? jakie są jego poglądy na np związki partnerskie? aborcje? in vitro? Przecież on wydaje się być większym oszołomem w tych sprawach niż Maciarewicz z Ojcem Rydzykiem razem wzięci! On z racji wykonywania zawodu powinien być bardziej otwarty, tolerancyjny, a jaki jest? Poza tym na pytanie dziennikarki na te tematy właśnie, odpowiedział, żeby pytała go o coś na co, jako prezydent ma wpływ! Sorry! ale na zmianę konstytucji to ma wpływ! na jow- ma, ale na inne już nie? Porażka!

  Z drugiej strony, jak dla mnie prezydent pełni u nas role jakby tylko reprezentacyjna. NIe wiedzę Kukiza na salonach. Walesie wybaczało sie najróżniejsze wpadki ze względu na jego historie, a co będzie mówiło się o Kukizie? On i dyplomacja, to nawet w jednym pokoju nie stali razem... Sorry, ale ja tego nie widzę. I Nie rozumiem, po prostu zrobił sie happening! I sztuczne podkręcanie atmosfery...

 • klara551

  Oceniono 30 razy 14

  Wynik p. Kukiza wśród młodych i twierdzenie politologa o jego wiarygodności świadczy tylko o mizerii wykształcenia Polaków. Okazuje się ,że wystarczy obiecanka cacanka a leziemy jak muchy do miodu za obiecywaczem.Pan Kukiz to odpowiednik bajkowego szczurołapa. Jak można zważać na słowa niezrównoważonego podstarzałego szansonisty? Ci co wierzą,że bez pracy w gminach,sołectwach ,miasteczkach da się zbudować Eden a raczej wiara że za nas ktoś zbuduje to tylko wiara a wierzący to ......

 • demorzine

  Oceniono 30 razy 14

  pan Kukiz wiarygodny? Twarz skrzywiona przez złość, bo muzyka się nie sprzedaje? To tak jak satyryk Pietrzak , którego dowcipy też już mało kogo śmieszą

 • ciemnyluddd

  Oceniono 40 razy 14

  Muzyk estradowy jest "wiarygodny" w projekcie całkowitej przebudowy państwa ? GDZIE MY DO KU... NĘDZY ŻYJEMY...???

 • chri-s48

  Oceniono 26 razy 10

  Taki zachwyt chwilowy - to samo co z Palikotem. Tylko Palikot nie śpiewa i dlatego dostał mniej poparcia w owym czasie.

 • dezyd

  Oceniono 11 razy 7

  Niewielu głosujących na Kukiza - jeśli w ogóle - głosowało na niego jako na przyszłego prezydenta czy promotora JOW. To był głos PRZECIW Komorowskiemu i Dudzie zarazem!

 • quasebrasileiro

  Oceniono 6 razy 6

  Jak dla mnie istotą JOW nie jest możliwość odbetonowania sceny politycznej, gdyż nie jest to prawda (jak widać na przykładzie Wielkiej Brytanii). Istotą JOW jest możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności reprezentanta, wybranego w głosowaniu w Twoim okręgu, jeżeli ten nie będzie należycie wykonywał swojej pracy. Wtedy wszyscy tacy Hofmani i inni krętacze mogliby wylecieć z hukiem za nieróbstwo i oszustwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX