Balcerowicz: Wolę Kukiza od większości zawodowych polityków. Czas rozliczenia PO nadejdzie. Ale Duda to młodszy Kaczyński

Leszek Balcerowicz atakował w TVN24 Andrzeja Dudę i straszył powrotem klimatu politycznego z czasów rządów PiS, równocześnie zapowiadając, że ?czas na rozliczenie PO przyjdzie?. W rozmowie z Konradem Piaseckim komplementował też Pawła Kukiza.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wolę Kukiza od większości zawodowych polityków. Nie znam go osobiście, ale uważam, że to człowiek z pasją. Gdyby się okazało, że dostrzega, jak ważna jest rola wolności gospodarczej w ramach bardziej praworządnego państwa, to może to będzie siła pozytywna - mówił w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24 Leszek Balcerowicz.

"Wolę Kukiza od polityków, którzy nie czują się za nic odpowiedzialni"

Zdaniem byłego wicepremiera, ministra finansów i szefa NBP Kukiz dał dowody tego, że prawdziwie przejmuje się sytuacją kraju, "angażując się autentycznie w działalność obywatelską". - Wolę takiego człowieka od mrowia zawodowych polityków, którzy nie czują się za nic odpowiedzialni. Jak się z nimi rozmawia i pyta "co wy robicie", to oni: "ja nic nie mogę". Boss partyjny decyduje. Co to za ludzie?! Trzeba odnowić polską politykę - mówił autor gospodarczych reform z początku lat 90.

Niedawny sondaż IBRIS pokazał, że szeroko rozumiana, "partia Balcerowicza" mogłaby liczyć na 11 proc. głosów w przyszłym Sejmie. Balcerowicz, dopytywany przez dziennikarza, czy rozważa zaangażowanie się w nowy ruch polityczny, wzbraniał się jednak przed odpowiedzią i unikał jednoznacznych deklaracji.

Balcerowicz atakuje Dudę: "Zastępca Ziobry z najgorszego czasu"

Atakował za to Andrzeja Dudę. - Pan Duda to jest zastępca Ziobry z najgorszego czasu, kiedy ścigano rzekomy układ, co doprowadziło do śmierci Barbary Blidy. To jest osoba, która w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyczyniła się do opóźnienia o trzy lata nadzoru państwowego nad SKOK-ami. W każdej porządnej demokracji te fakty byłyby rozstrzygające - mówił.

Jak dodał, "zastanawia się, czy Polska pójdzie taką drogą, że poirytowani ludzie dadzą szansę polskiej Syrizie" (radykalnie lewicowa grecka partia, wyrosła z niezadowolenia greckich wyborców utrzymującą się złą sytuacją polityczną w kraju), czy "pójdzie drogą poważniejszej demokracji, gdzie liczą się fakty dotyczące kandydata".

"Obietnice Dudy zrujnowałyby finanse państwa na 100 mld"

Według Balcerowicza "Polska nie powinna być wystawiona na ryzyko powrotu reżimu, gdzie mieliśmy upolitycznienie prokuratury, w którym panował strach, w którym uprawiano publiczny lincz na doktorze G., zniszczono człowieka". - Polska na to nie zasługuje. To ludzie zadecydują, że pan Duda, który jest młodszym Kaczyńskim, będzie prezydentem - skwitował jednak.

Dopytywany, czy można zrzucać na Dudę, wówczas mniej znaczącego polityka, wszelkie problemy IV RP, Balcerowicz odpowiedział pytaniem o "odpowiedzialność za to, że jako kandydat zaproponował obietnice, które zrujnują finanse państwa na 100 mld dodatkowych wydatków, albo okażą się oszustwem".

"To nie jest obrona Platformy. Czas na rozliczenie PO przyjdzie"

- Uważam, że Polska nie zasługuje na tak wielkie ryzyko - powtórzył Balcerowicz. - To nie jest obrona Platformy. Ja byłem krytyczny wobec rozmaitych posunięć PO - zastrzegł. I dodał: - Czas na rozliczenie PO przyjdzie. Teraz jest czas na to, żeby nie dopuścić do powrotu najgorszego reżimu. Gładkie słowa młodego Kaczyńskiego nie powinny ludziom, słusznie rozczarowanym PO, przysłaniać tego niebezpieczeństwa - podkreślił.

W dalszej części rozmowy Balcerowicz straszył wizją Dudy jako "hamulcowego", blokującego reformy prezydenckim wetem. - W czasach Lecha Kaczyńskiego prawie wszystkie istotne projekty reform były blokowane. Polski nie stać na powtórkę hamulcowego - mówił. - A stać Polskę na dalsze trwanie rządów PO i nieotrzymywanie czerwonych kartek, bo żółtą już dostali? - docisnął Konrad Piasecki. - My nie wybieramy teraz PO. Wybieramy między sytuacją, w której na głównym stanowisku państwowym pojawi się przedstawiciel IV RP, albo się nie pojawi - odpowiedział Balcerowicz.

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (65)
Balcerowicz: Wolę Kukiza od większości zawodowych polityków. Czas rozliczenia PO nadejdzie. Ale Duda to młodszy Kaczyński
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 55 razy 27

  Młodzi pokazali że mają dość PO i bardzo dobrze. Takie ich prawo. Teraz młodzi zapragnęli oddacc Polskę Kaczyńskiemu z Macierewiczem i Rydzykiem bo im Duda da. Też ich prawo, tylko że ja to nazywam nieodpowiedzialnością..

 • tarkovsky

  Oceniono 29 razy 13

  Wystartuj Pan w wyborach, zaprezentuj swój program i wtedy będziemy wiedzieć, czy Polacy chcą realizować program Balcerowicza bis czy nie.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 19 razy 11

  I to osiągnęliśmy po 26 latach wolności,
  głosujemy za mniejszym złem
  a dobra brak

 • flat-ower1

  Oceniono 16 razy 10

  Oj ten Balcerowicz! Tu nie o "więcej wolności" a o więcej lewicowości chodzi ! Ludzie nie chcę reform liberalnych Balcerowicza. Chcą więcej "socjalu" dla siebie. Ja ciągle nie rozumiem dlaczego nikt nigdy nie zaproponował podniesienie kwoty wolnej od podatku do jakichś 10 000 zł i zarazem wprowadzenia wyższego podatku dla najlepiej zarabiających? Przecież w tym względzie Polska jest skrajnie nierówna, to jest gnębienie maluczkich, nie mających żadnego pola manewru ! A to mogłoby rozładować społeczne napięcie dość skutecznie. Czy nikt tego nie jest w stanie policzyć?

 • tokfm_acz_kolwiek

  Oceniono 15 razy 5

  Kandydat Dudda to następca pilota Protasiuka( bez obrazy dla zmobingowanego na śmierć człowieka) wyląduje gdzie perzes zażąda. Głosując na niego wsiadacie do samolotu z napisem bocznym PiS!

 • tematdnia

  Oceniono 3 razy 3

  Chce mi się ży....ć kiedy słyszę komentarze tego docenta nauk ekonomicznych dyplomowanego dzię ki członkostwu w PZPR. I w sumie to jego wybór że tak widział świat dla swojej kariery. Ale powtarzać reformy Rakowskiego pod szyldem Balcerowicza to chamstwo. Zaskoczona sukcesem opozycja w wyborach 1989 znalazła Balcerowicza jako "GURU" ekonomi. Hmm. Szkoda że Kuroń nie był bardziej otwarty i spojrzał na kilku ekonomistów z innych Uniwersytetów.

 • getz54

  Oceniono 7 razy 3

  Był pan przewodniczącym PO i wie pan doskonale, ze wybory to czas składania obietnic bez pokrycia. Dla polityka lepiej jest naobiecywac za duzo niz za mało. Obietnice nalezy rzucac na lewo i prawo podczas całej kamoanii. Negatywne konsekwencje złamania słowa są oddalone w czasie o 4 lata i interesują juz niewielką grupę wyborców. Brak obietnic, jak w przypadku pana Komorowskiego, to negatywna reakcja wyborców jeszcze przed głosowaniem. Urzędujący prezydent nie moze robic z siebie głupka i obiecywac co mu do głowy wpadnie.

 • korek105

  Oceniono 2 razy 2

  Prof.L.Balecrowicz ma racje.
  Bezmyslni nie daja sobie odebrac obietnic bez pokrycia i ciagna nas do rezimu PISowskiego Dudy,Kaczynskiego,Macierewicza.I beda pluc na kazdego rozsadnego.
  Jesli chcesz aby ugrupowanie Kukiza w jesiennych wyborach zdobylo wladze i reformowalo Polske bez nieustajacego weta PISowskiego Dudy glosuj na B.Komorowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX