Debata wyborcza. Pytanie o JOW-y. A Duda? Zero odpowiedzi na pytanie. Zamiast tego ogólnik o Konstytucji i przymilanie się do Kukiza

Jaki pozytywny wpływ dla rozwoju demokracji w Polsce, dla obywatelskości, miałoby mieć wprowadzenie JOW-ów? - to pytanie zadał Krzysztof Ziemiec kandydatom na prezydenta w debacie prezydenckiej. Odpowiedzi od Dudy próżno było oczekiwać. Na pytanie nie odpowiedział, ale jednocześnie wyciągnął niesprawiedliwość, jaka rzekomo miała spotkać Pawła Kukiza.

Polub i bądź na bieżąco!

A chodzi o to pytanie w debacie prezydenckiej: "Jaki pozytywny wpływ dla rozwoju demokracji w Polsce, dla obywatelskości, miałoby mieć wprowadzenie JOW-ów? Jakie istotne zmiany w Konstytucji chcieliby panowie ewentualnie wprowadzić na początku waszej prezydentury?".

Jako pierwszy miał odpowiedzieć Andrzej Duda. Co powiedział? Z konkretów - niewiele. - Zaproponowałem trzy tygodnie temu nową konstytucję dla Polski. Powiedziałem, że trzeba podjąć prace nad nową konstytucją, bo ta, która jest obecnie, powstała zanim byliśmy w NATO, w Unii Europejskiej. Dziś trzeba wzmocnić naszą suwerenność.

- Mówiłem między innymi także o tym, że w tej konstytucji powinny znaleźć się znacznie silniejsze niż dzisiaj gwarancje podstawowych praw obywatelskich, ale powinien się znaleźć przede wszystkim zapis, że referendum obywatelskie musi się odbyć, jeżeli zostanie poparte przez co najmniej milion obywateli - mówił Duda.

A JOW-y? - Jestem za tym, żebyśmy rozpoczęli dyskusję poważna nt. JOW-ów. Pan Piotr Duda pokazywał mi pismo, które kiedyś wystosował z panem Pawłem Kukizem. Nie chciał pan zaprosić pana Pawła Kukiza do Pałacu Prezydenckiego, a oni reprezentowali ogromną rzeszę polskiego społeczeństwa - użalał się.

Komorowski jednoznacznie: Jestem za JOW-ami

Komorowski z kolei odpowiedział: - Ja nic nie muszę zmieniać w swoich poglądach - zawsze popierałem wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych tam, gdzie jest to realnie możliwe. Podpisywałem ustawę w 2010 roku, wprowadzającą JOW-y na poziomie rad gminnych i w Senacie.

- Jest blokada w Konstytucji, jeżeli chodzi o JOW-y w wyborach do Sejmu. Stąd proponuję zmianę w Konstytucji, która nic nie przesądza, ale odblokowuje możliwość ewentualnej zmiany ustalonej w tej kwestii. To nie jest działanie pochopne, to jest odblokowywanie tego, co dzisiaj jest zablokowane - dodał prezydent.

Wytknął też, że to Prawo i Sprawiedliwość zawsze sprzeciwiało się JOW-om. - I wydaje mi się, że dzisiaj pan czysto wyborczo sugeruje, że coś jest do dyskusji - punktował.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Debata wyborcza. Pytanie o JOW-y. A Duda? Zero odpowiedzi na pytanie. Zamiast tego ogólnik o Konstytucji i przymilanie się do Kukiza
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 59 razy 33

  Duda podpierający się ś.p. Lechem Kaczyńskim, ale odcinający się np. od strajku pielęgniarek i poczynań prezesa. Komorowski zapędza pupilka prezesa w kozi róg.

 • tegepe

  Oceniono 50 razy 24

  Brawo Komorowski! Wygłosił na koniec swoje najlepsze przemówienie. Duda zbyt wiele mówił o orzeszłosci. Niby młody, a ględził jak kombatant Ii wojny światowej.

 • marudna.maruda

  Oceniono 41 razy 23

  A teraz ukłon w stronę kk. Duda przywołuje JP 2. Dzieci z in vitro nie mają się rodzić, a jak już- to takich rodziców za kratki. Ciekawe, co z dziećmi? Pozwolą nam je utrzymywać w domach dziecka ( czy ośrodkach specjalnych, skoro gorsze) czy na stos?

 • jezierskiadam

  Oceniono 30 razy 18

  Duda dużo obiecuje.
  Najłatwiejszy do spełnienia jest zakaz in vitro.
  inne obietnice zostawiamy na drugą kadencję ...-:)

 • Piotr Kolec

  Oceniono 37 razy 17

  Choćby zmiażdżył Bronisława
  Na co zresztą się zanosi
  Mimo to, Bronisław właśnie
  Będzie miał ode mnie głosik…

  Czyżbym się pomylił. Duda w defensywie?
  Słychać, że coś nuci lecz cicho, fałszywie
  Złe wrażenie robi pan Duda na mej żonie
  A to oznacza jedno – nie będzie go na tronie…

  Ciosy niżej pasa, PISowskie metody
  I wyszło w końcu Szydło
  I smrodek mętnej wody
  Już Jana Pawła Duda
  Do swoich sprawek miesza
  Popełnił harakiri
  Się Duda wybebesza…

  Zawiodłem się na Dudzie i bardzo mnie to cieszy
  To jednak jest pajacyk na sznureczkach kleszych
  Wychwala Lecha Kaczkę i tym widownie bawi
  Już chyba się miłością do PISu Dud udławi…

  Trochę Bronka ponosi i Dudzie przerywa
  Bo Duda cwaniacko w odpowiedziach pływa
  Przykro mu się przyznać, że jest kameleonem
  Co miota pomówienia przez Jarka narzucone…

  Cudak, Judasz i obłuda
  Z tym mi się rymuje Duda….

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 17 razy 15

  Bardzo widoczne było powtarzanie się Dudy, okrągłe słówka i wyświechtana śpiewka o nauczaniu JP2. Jak na kandydata zmiany, to NĘDZA.

 • zorn.gottes

  Oceniono 15 razy 13

  teraz szczerbaty psychopata będzie darł mordę, że wybrani przez niego redaktorzy zostali sfałszowani... i że oświetlenie było nie to.
  hihi.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 25 razy 13

  Duda na deskach...Jeżeli kilka konkretów wymienionych przez Komorowskiego okaże się prawdziwych ... W sprawie konkretów to Dudy nie było wiele...Natomiast w insynuacjach, dobra szkoła Kaczyńskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX