Historyczna decyzja Sądu Najwyższego USA: małżeństwa jednopłciowe legalne w całych Stanach. Nie można ich lokalnie zakazać

Pary homoseksualne mogą zawierać małżeństwa w całych Stanach Zjednoczonych. To decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego. Sędziowie przegłosowali orzeczenie zabraniające poszczególnym stanom uwzględniania w lokalnym prawie zakazu zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pary homoseksualne do tej pory mogły zawierać małżeństwa już w 36 stanach oraz w Waszyngtonie. Większością pięciu do czterech głosów Sąd Najwyższy orzekł, że pozostałe 14 stanów, głównie na południu i w środkowo-zachodnich stanach, nie może już lokalnie zakazywać małżeństw osób tej samej płci.

Decyzja ta stanowi kulminację dwudziestoletnich działań prawnych mających na celu danie parom homoseksualnym równouprawnienia w kwestii zawierania małżeństw.

Prezydent USA Barack Obama wyraził na Twitterze radość z powodu orzeczenia sądu, stwierdzając, że jest to "wielki krok na naszej drodze do równości".Kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton opublikowała film, w którym bardzo mocno poparła równość małżeństw osób LGBT:Oficjalny profil Białego Domu na Facebooku zmienił swoje zdjęcie profilowe na obrazek w kolorach tęczy.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (111)
Historyczna decyzja Sądu Najwyższego USA: małżeństwa jednopłciowe legalne w całych Stanach. Nie można ich lokalnie zakazać
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 71 razy 43

  Teraz w wyrazie oburzenia powinni powrócić do prawdziwie katolickiej ojczyzny wszyscy ci Polacy z Chicago, ktorzy tak ochoczo popierają w wyborach pisowską partię.

 • tegepe

  Oceniono 57 razy 25

  Brawo Ameryka! Niech ta decyzja Sądu Najwyższego USA stanIe się wzorem także dla miłującej Amerykę władzy w Polsce!!!

 • getz54

  Oceniono 40 razy 24

  Nic nie trwa wiecznie. Ziemia juz nie jest płaska, człowiek nie moze juz byc niczyim niewolnikiem, kobiety mogą chodzic do szkoły, murzyni do tej samej toalety co biali, małzeństwa mogą zawierac kobiety z kobietami, męzczyzni z męzczyznami, dzieci nie wolno bic, trzeba starac się to zrozumiec i dostosowac do tych zmian, nie trzeba ich wcale akceptowac. Kazdy człowiek ma prawo do czczęśliwego zycia. Bo ma je tylko jedno, drugiego juz miał nie będzie.

 • smok_jabberwocky

  Oceniono 44 razy 24

  No to nasza tzw.prawica popełni zbiorowe samobójstwo.
  Zanim to się stanie - będzie jazgot jaki robią psy gdy przechodzi obcy człowiek.

 • tojestklamstwo

  Oceniono 46 razy 20

  Moralna degrengolada! Początek upadku państwa! Niebawem jedynie katolicka Polska będzie ostatnim bastionem normalności! I PiS dąży do umacniania sojuszu z tak zdemoralizowanym państwem?!! To są zdrajcy! Tutaj przecież natychmiast trzeba zacząć budować mur na zachodniej granicy, odciąć się od świata zachodniego i ogłosić początek nastania nowej środkowoeuropejskiej kultury pod patronatem Serca Maryi...

 • bartolini-che-ge-mundo

  Oceniono 19 razy 15

  Oficjalny portal Prezydenta RP w geście solidarności ze Stanami, w których pokładamy całą nadzieję w przypadku konfliktu z Rosją chyba też powinien zmienić swoje barwy... a przynajmniej się zarumienić (ze wstydu) :)

 • depepoz

  Oceniono 28 razy 14

  No to PiSdzielstwo ma zgryz. Ich ideał i ukochany wzór USA i taki numer? Elekt wybiera się do USA i co - opluje Obamę?

 • przyganiacz

  Oceniono 34 razy 14

  Historyczna decyzja Sądu Najwyższego USA: małżeństwa jednopłciowe legalne w całych Stanach. Nie można ich lokalnie zakazać

  Co na to polski, katolicki ciemnogród, PiS, prawica, z episkopatem i innym klerem na czele, który woli stosunkować się na dziko, omijając celibat i inne zakazy?

 • simpson85

  Oceniono 29 razy 13

  Patrząc już przez x lat na walkę o prawa osób LGBT to to jest świetna lekcja historii jak wyglądało "to samo" w kontekście praw i pozycji kobiet. A przecież nadal wiele brakuje do ideału... Brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX