Krugman: Straszliwy, śmiertelny cios europejskiemu projektowi. Żądania eurogrupy wobec Grecji to szaleństwo

"Lista żądań eurogrupy to szaleństwo" - pisze w "The New York Times" Paul Krugman, amerykański noblista. Ekonomista wskazuje na "czystą mściwość" eurozony, która prowadzi do "kompletnej destrukcji narodowej suwerenności" Greków. "To groteskowa zdrada wszystkiego, na czym opierał się europejski projekt" - grzmi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas niedzielnych negocjacji przywódców państw strefy euro Grekom przedstawiono nową ofertę. Sprowadza się ona do jeszcze silniejszych oszczędności, prywatyzacji, uelastycznienia rynku pracy. Na nowy plan najbardziej nalegają Niemcy, którzy grożą "czasowym" wyrzuceniem Grecji ze strefy euro, i to natychmiast. Grecka opinia publiczna wrze, a pierwsi politycy Syrizy zapowiadają, że nie pozwolą, by grecki parlament przyjął porozumienie. O odrzuceniu porozumienia w obecnym kształcie mówią też greccy negocjatorzy w Brukseli.

"Kto po tym wszystkim zaufa jeszcze Niemcom?"

Krugman przyznaje, że projekt przedstawiony przez eurozonę mógł być intencjonalnie nieakceptowalny dla Greków. I zaznacza, że choć Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, czt Francois Hollande, prezydent Francji, zaczynają przeciwstawiać się Niemcom, "większość złego już się dokonała". "Kto po tym wszystkim zaufa jeszcze Niemcom?" - pyta ekonomista.

"Przez ostatnie tygodnie nauczyliśmy się, że bycie członkiem strefy euro oznacza możliwość zniszczenia narodowej gospodarki przez kredytobiorców, jeśli tylko wyjdzie się z szeregu" - ostrzega Krugman. I podkreśla: "europejskiemu projektowi zadano właśnie straszliwy, a może i śmiertelny cios. I cokolwiek myślicie o Grecji czy Syrizie, nie zrobili tego Grecy".

Cały komentarz na stronach "The New York Times".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (67)
Krugman: Straszliwy, śmiertelny cios europejskiemu projektowi. Żądania eurogrupy wobec Grecji to szaleństwo
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 83 razy 39

  W Polsce też mamy zagorzałych zwolenników instytucji finansowych i spłacania długów, których się nie zrobiło.....wraz z absurdalnymi odsetkami. Mentalność chłopa pańszczyźnianego, dojonego przez pana i plebana wiecznie żywa.

 • musa-kusa

  Oceniono 47 razy 25

  A może pan Krugman mógłby się zatroszczyć o pomoc dla zbankrutowanego Puerto Rico, terytorium zależnego od USA, którego mieszkańcy mają amerykańskie paszporty? Unia Europejska właśnie obiecała Grecji kredyty w wysokości 86 mld euro. Proporcjonalnie do liczby ludności Puero Rico powinno dostać od USA 30 mld dolarów... Czekam na stosowny apel w New York Timesie :)

 • kowalskyy49

  Oceniono 64 razy 24

  Krugman to ekonomista amerykański. Jest mu obojętne czy Unia będzie utrzymywać Greków, natomiast na wzięcie Greków na utrzymanie przez USA na pewno się nie zgodzi.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 60 razy 16

  Żądanie zwrotu pożyczonych na rozwój gospodarki pieniędzy, i "przejedzonych" przez Greków, co podniosło ich standard życia ponad poziom niektórych pożyczkodawców (jak np. Polska)... A przynajmniej próba wymuszenia restrukturyzacji rozbuchanej konsumpcyjnie gospodarki...Jest głęboko "niemoralne i powodowane mściwością"... To dowód na to że CZASEM NOBEL SZKODZI...

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 21 razy 9

  musa-kusa "A może pan Krugman mógłby się zatroszczyć o pomoc dla zbankrutowanego Puerto Rico"

  Dlaczego pańszczyzna tak długo się w Polsce
  utrzymywała i nawet rosła? Bo musy kusy
  pańszczyźniane dbały aby ich sąsiedzi odrabiali
  każdy dzień dla pana i nie wywikłali się z długów wobec
  arendarza. Jeśli niewolnicy sami się pilnują nie potrzeba
  nadzorców.

 • Cień Człowieka

  Oceniono 6 razy 6

  Za co kocham Amerykę i Amerykanów ? Za to że PRAGNĄ MOJEGO DOBRA. Bardzo cenię sobie udzielane przez nich dobre rady ...

 • szpung

  Oceniono 13 razy 5

  Slowem Niemcy zazadali polonizacji Grecji, problem w tym iz pomimo takich wyrzeczen dlugi tego typu slabych gospodarek rosna z jedniczesnym narastaniem problemow i napiec spolecznych.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 11 razy 3

  kbaus: Pelny emocji Krugman. Ekonomista tak emocjonalnie?

  Ekonomia to nie nauka przyrodnicza - jest to część etyki
  czy nauki o wartościach. Dobra ekonomiczne to
  wartości - bez ludzi i ich potrzeb ekonomii
  (jako obiektywnego zewnętrznego przedmiotu)
  by nie było w przeciwieństwie do np fizyki.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 33 razy 3

  Do Pimpao: Nie ma spłacania długów których się nie zaciągnęło... Jest natomiast spłacanie skutków chęci zarobienia na różnicach kursów walut, nie biorąc pod uwagę ryzyka z tym związanego (pomimo licznych ostrzeżeń)... TO JEST DOPIERO MENTALNOŚĆ CHŁOPA PAŃSZCZYŹNIANEGO... :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX