Makowski: "Społeczna ewangelia Franciszka nie jest seksualną ewangelią biskupów"

Jarosław Makowski komentuje przemówienie papieża w Boliwii: - Gdy Franciszek mówi o biednych i wykluczonych, gdy pisze "zieloną encyklikę" - polscy biskupi milczą - pisze na swoim blogu publicysta.
Filozof, teolog i publicysta zwraca uwagę we wpisie na swoim blogu, że w wielkiej przemowie w Santa Cruz papież Franciszek kieruje swoje słowa przede wszystkim do ruchów ludowych.

Papież prekariuszy

Według Makowskiego nie ma obecnie innego na świecie lidera politycznego, który tak otwarcie stawałby w obronie prekariuszy - osób "znających na własnej skórze, co to znaczy życiowa niepewność" przez niestałość pracy czy zamieszkania. Papież podkreśla, że to właśnie oni są "siewcami zmian" w społeczeństwie - takich jak sprawiedliwa ekonomia i "nowa kultura życia".

- "Koalicja skrzywdzonych", mówi więc papież, musi działać: "Ludy świata pragną być architektami własnego losu". Z niej ma powstać "solidarność słabych", która - gdy już się zrodzi - przekształca się w to, co Vaclav Havel nazywał "siłą bezsilnych". Głównym celem "solidarności słabych" nie jest zemsta, czyli program negatywny, ale nadzieja, czyli program pozytywny: tym celem jest umieszczenie gospodarki w służbie ludów - komentuje przemówienie z Santa Cruz teolog.

Polscy biskupi zbyt zajęci in vitro...

Makowski uważa, że przesłanie papieża Franciszka z jego mowy w Boliwii nie wpłynie na polski Kościół Katolicki. Publicysta twierdzi, że krajowi biskupi zajmują się przede wszystkim debatą o gender i in vitro czy budową Świątyni Opatrzności Bożej. Nie przejmują ich losy wykluczonych, ani ekologia - główne tematy w obecnym pontyfikacie. Makowski zarzuca polskiemu Kościołowi, że wciąż żyje sporem między "cywilizacją śmierci" a "cywilizacją życia", w momencie gdy papież Franciszek zastąpił go bardziej aktualnym konfliktem między "cywilizacją chciwości" a "cywilizacją sprawiedliwości".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Makowski: "Społeczna ewangelia Franciszka nie jest seksualną ewangelią biskupów"
Zaloguj się
 • raab2

  Oceniono 62 razy 60

  Nie dziwię się milczeniu naszych arcypastuchów. Bo co to za religijne przesłanie jak nie ma tam mowy o kasie, władzy i seksie?

 • pimpao

  Oceniono 58 razy 50

  U nas kler to typowi biznesmeni, złodzieje i cwaniaki. Pozwala im na to każdy rząd, od czasów Gierka. Demoralizując ich i utwierdzając w słuszności obranej drogi.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 28

  Na tle biskupów okupujących Polskę to rzeczywiście dyktator Bergoglio jawi się niczym ten dobry car na tle swoich złych bojarów.
  Taka jest w końcu jego rola w tej machinie niegodziwości!

 • europa34

  Oceniono 26 razy 20

  NO TAK, POLSCY HIERARCHOWIE W GŁOWACH MAJĄ NIE TEOLOGIĘ MIŁOŚCI. SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ, CZY NAWET WYZWOLENIA.
  POLSCY HIERARCHOWIE KK MAJĄ NA WIDOKU WYŁĄCZNIE
  TEOLOGIĘ GINEKOLOGICZNĄ
  Zawładnęła ona nimi w sposób zdradzający symptomy obsesji, czy wręcz perwersji, gdyż panowie lubują się w tematach zaglądania Polkom i Polakom do alkowy. Wychodzące na światło dzienne dane o aktywności seksualnej księży wpisują się w obraz duchownego, który ślini się na widok każdej potencjalnej osoby mogącej zaspokoić chuć takiego wyposzczonego darmozjada. I nieistotny tu wiek takiej osoby, bo przecież do 2013 roku w państwie Watykan można było zgodnie z obowiązującym tam prawem współżyć z 12-latkami. Tak, tak... za pontyfikatu JP2 takie współżycie z dzieckiem było zgodne z watykańskim prawem, a JP2 to akceptował.. A przecież księża w Polsce mają szczególny status i w praktyce podlegają niemal wyłącznie prawu watykańskiemu. Przecież nie przysięgają na polską konstytucję, tylko biskupowi, który z kolei przysięga papieżowi. Czyż nie? I może dlatego ci panowie nie mają czasu na zajmowanie się jakimiś bzdurami o wykluczonych, czy ubogich, bo przecież świeże mięsko już tupta schodami plebanii, klasztoru, czy pałacu i tym jakże gorącym tematem jak najszybciej trzeba się zająć.

 • falowod

  Oceniono 7 razy 5

  BNo wlasnie! Wyglada na to ze polski Kosciol pokazuje Franciszkowi gest Kozakiewicza.
  Postwili na oltarzu zlotego cielca zwanego mamona ,bo wiedza ze kasa da im wladze i wplywy na losy kraju i ludzi w nim mieszkajacy.Nie chca sytuacji ze religia jest czescia lkultury ale chca aby to religia te kulture ksztaltowala.Nie chca sytuacji gdy musieli ze na kolanach u sekretarzy PZPR jakies ochlapy :) Wladza "uber alles" ! to jest ten Bog do ktorego modla sie biskupi. Maja armie ok 30% fanatycznych wyznawcow i oni daja im poczucie sily.

 • euro67

  Oceniono 11 razy -7

  Racje ma ten gej Makowski w jednym, Franek bardziej zajmuje sie ekonomia i ekologia niz Ewangelia!

 • tbgmbx

  Oceniono 36 razy -20

  KK w Polsce zajmuje się problemami polskimi, a nie światowymi. Wiemy, że nieduże grono lewicowo wyczulonych agnostyków wypatruje w naszym kraju wykluczenia, rozwarstwienia, braku emancypacji kobiet, zwierząt i LGBT, zniszczenia naszej matki-ziemi przez złe korporacje i oczekuje spełnienia proroctw Picketty'ego i Jana Sowy, ale słabiutkie są te ruchy. I Epidiaskop to widzi i dlatego woli się zająć sprawami, przy których Polacy gotowi są sobie łby pourywać, bo są aktualne i w polskim życiu mocno osadzone. Dlatego nie oczekujcie gęgania za Franciszkiem, boć własny język mamy.

 • wlomat1

  Oceniono 64 razy -54

  Tak, tak - niedługo przeczytam że to KK - a nie Balcerowicz i jemu POdobni zgotował POlskiemu sPOłeczeństwu neoliberalne Piekło na Ziemi >!>!>!>!>!>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX