Arcybiskup Gądecki w otwartym liście do prezydenta. Pisze o in vitro "jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał list otwarty do prezydenta Komorowskiego z prośbą o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy o leczeniu niepłodności. - Nienarodzone dzieci chce się pozbawić godnego życia - twierdzi Gądecki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Arcybiskup Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wysłał list do prezydenta Polski i apeluje o ponowne rozpatrzenie ustawy o leczeniu niepłodności, która została niedawno przegłosowana przez Sejm i Senat. W poniedziałek trafiła do prezydenta.

Według Konstytucji, od momentu otrzymania ustawy prezydent ma 21 dni na jej podpisanie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. W tym czasie prezydent może odmówić podpisania ustawy i przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia albo skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, w celu sprawdzenia jej zgodności z ustawą zasadniczą. W trakcie wizyty w Berlinie Bronisław Komorowski stwierdził: - Jestem pełen dobrej woli, jeśli chodzi o możliwość podpisania ustawy o in vitro, ale warunkiem jest jej konstytucyjność - powiedział.

Na dzisiejszym briefingu prezydent poinformował, że decyzja w sprawie ustawy o in vitro ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Oto pełna treść listu: List Przewodniczącego Episkopatu Polski do Prezydenta Bronisława KomorowskiegoSzanowny Panie Prezydencie,

jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jak najserdeczniej proszę Pana Prezydenta o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. "leczeniu niepłodności" lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. W obu przypadkach jest to podyktowane powodami merytorycznymi, wynikającymi z niezgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka. Ten apel jest nie tylko moim prawem, ale i obowiązkiem.

Chciałbym podkreślić, że w kwestii procedury "in vitro" występują nie tylko dwie główne strony polemiki, tzn. jej przeciwnicy i zwolennicy. Jest jeszcze trzecia strona, którą próbuje się całkowicie pominąć i uprzedmiotowić. Tą trzecią stroną są dzieci nienarodzone. Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować.

Kościół katolicki broni prawa do życia także tej trzeciej strony, którą próbuje się społecznie wykluczyć i zmarginalizować.

Uczniowie Chrystusa winni być zawsze głosem tych, którym odmawiano praw i których godność deptano. Dlatego również w kwestii tak ważnej ustawy jesteśmy za globalizacją solidarności, a przeciw globalizacji wykluczania bezbronnych i słabych istot ludzkich jeszcze przed ich narodzeniem.

Z wyrazami szacunku,

Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu PolskiDostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (510)
Arcybiskup Gądecki w otwartym liście do prezydenta. Pisze o in vitro "jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej"
Zaloguj się
 • batura3

  Oceniono 1087 razy 1021

  obywatel RP??? Szkoda, że ON nie był taki chętny do pisania listów w sprawie zboczonych księży pedofilów. Kościół - najwięksi hipokryci od ponad 2000 lat !!!!!!!!!

 • acototak

  Oceniono 913 razy 853

  Niech obywatel Gądecki zajmie się godnością ofiar pedofilskich. To w odróżnieniu od in vitro jest rzeczywisty problem.

 • pinio67

  Oceniono 729 razy 663

  obywatel RP??????
  A od kiedy to gnida przysięgająca absolutne posłuszeństwo głowie obcego państwa w trybie nieprzewidzianym przez polskie prawo (nie ma przecie ten arcy-hipokryta obywatelstwa watykańskiego - choć wtedy byłoby przynajmniej jasne, kogo reprezentuje) śmie uważać się za obywatela mojego państwa?

 • montagnes44

  Oceniono 630 razy 608

  Szkoda, że jako obywatel i katolik nie napisał listu otwartego w sprawie pedofilii wśród duchowieństwa.
  In vitro nich zostawi tym, którzy z tej procedury chcą skorzystać.
  Katolicki szariat jeszcze nie teraz.

 • poprawna_polszczyzna

  Oceniono 585 razy 567

  Panie Gądecki, przecież polscy katolicy wsłuchani w Pana, w Pana Rydzyka,w Pana Oko nawet nie pomyślą o tym, żeby posuwać się do in vitro, więc o co Pany chodzi, skoro tych katolików jest ponad 90 % w Polsce.
  A może by Pan tak napisał do Pana Prezydenta jako obywatel i znawca Konstytucji że jest Pan głęboko zaniepokojony tym, iż w Konstytucji jest zapisany rozdział Państwa od Kościoła a organizacja, której jest Pan członkiem zdaje się tego niedostrzegać. Może napisał by Pan również, o Pana zaniepokojeniu, że Pana koledzy mimo popełniania czynów przestępczych ( pedofilia, oszustwa finansowe) cieszą się cichym immunitetem przed odpowiedzialnością karną- czy nie jest Pan zaniepokojony nierównością obywateli wobec prawa ?

 • flat-ower1

  Oceniono 502 razy 480

  Nie ma żadnej "trzeciej strony" ! Ta 3 strona to jest to co od wieków natura sama unicestwiała bo nie wszystkie zarodki znajdują swoje miejsce w macicy i nie wszystkie mają tym samym szansę na człowieczeństwo. Durne wmawianie ludziom że 6 komórek jest człowiekiem i należy im się ochrona jest diabelskim wymysłem panów w kieckach ! To instrument zniewolenia człowieka. jakoś sukienkowi nie bardzo przejmują siie losem milionów jak najbardziej narodzonych, kalekich , ułomnych na całe życie lub po prostu biednych. To ich mniej obchodzi. łatwiej zakazać badań prenatalnych, trudniej się później pochylić nad losem takiej skazanej na wegetację rodziny. Cierp katoliku, ja sobie klimę w lexusie włączę ! Niech oni w końcu wyjdą z naszego zycia. Błagam.

 • munaciello

  Oceniono 407 razy 387

  Chciałbym zwrócić biskupowi uwagę, że przy zapłodnieniu naturalnym ginie około 75% zapłodnionych komórek ginie. W przypadku in vitro nie będzie ginąć żadna. Co biskup na to? Czy biskupi nie powinni więc napisać teraz listu do wiernych pt. "Nie kopuluj, bo możesz zostać mordercą".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX