Kurkiewicz: Polska jest światowym skansenem debaty o ekonomii. Do upadłego będziemy bronić neoliberalizmu

- Polska w komentarzu ekonomicznym jest światowym skansenem. Będziemy bronić neoliberalnego modelu do upadłego - mówił w Poranku Radia TOK FM Roman Kurkiewicz z Collegium Civitas, komentując wywiad Marka Belki dla ?Gazety Wyborczej?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Marek Belka, prezes NBP, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" apeluje, by skończyć "z kapitalizmem wyczynowym". I wylicza: trzeba podnieść płace, opodatkować bogatych i kapitał.

Roman Kurkiewicz zauważył jednak w Poranku Radia TOK FM, że to głos wołającego na puszczy. - On nie spotyka się z refleksją, tylko oporem - wskazywał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (216)
Kurkiewicz: Polska jest światowym skansenem debaty o ekonomii. Do upadłego będziemy bronić neoliberalizmu
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 371 razy 253

  Polska jest skansenem nie tylko pod tym względem. Dotyczy to też kwestii światopoglądowych, wymiaru sprawiedliwości, podatków, uprzywilejowanych grup, uprawiania polityki, administracji, edukacji....itd. U nas nie ma kto prowadzić tej debaty. Każdy, kto ma trochę inne zdanie, na lewo....jest od razu komuchem lub lewakiem, ewentualnie populistą - koniec dyskusji. Nie ważne, ze delikwent nie rozumie nawet tych trzech słów i nie potrafi ich użyć w odpowiedni sposób, ważne że jest w stanie wybić za to zęby. To co dopiero jak miałoby dojść do jakiejś pogłębionej rozmowy.

 • miguell

  Oceniono 346 razy 90

  Kiedy mieliśmy w Polsce liberalizm?
  Płace opodatkowane w 70%, regulacje jakich nie powstydzi się Gracja a oni mówią o liberaliźmie?

 • ohayoo

  Oceniono 133 razy 73

  argument ze skansenu, ciemnogrodu, średniowiecza - miażdżący

  z liberalizmem, neoliberalizm ma tyle wspólnego co demokracja socjalistyczna z demokracją

 • xyzpawel

  Oceniono 152 razy 56

  Kim jest ten Pan? "Studiował filozofię na Akademii Teologii Katolickiej" teraz już wszystko wiemy :) teraz prosimy stolarza o wypowiedź w sprawie zdrowia :))

 • troll_roku

  Oceniono 134 razy 50

  Neoliberalizm to taki lewicowy "gender" - wszyscy o czymś takim słyszeli, ale nikt dokładnie nie wie, co to jest. Za to dobrze sprawdza się w roli chochoła, wyjaśniającego wszystkie bolączki społeczno-gospodarcze.

  Nikt nie chce mnie zatrudnić z moim jakże potrzebnym dyplomem z kulturoznawstwa? Neoliberalizm! W mojej mieścinie jest tylko jeden zakład pracy i nikt nie zarabia tam więcej niż 1300 na rękę? Neoliberalizm! Szlag trafił niewydolne PRLowskie pseudozakłady i PGRy? Neoliberalizm! Jestem gruby, biedny i brzydki? Neoliberalizm!

 • Łukasz Bróg

  Oceniono 76 razy 42

  Nie będzie mnie uczył ekonomii jegomość który w rok po objęciu funkcji redaktora naczelnego doprowadził 'Przekrój' do bankructwa.

 • junkier

  Oceniono 217 razy 39

  Znaleźli się pożal się Boże światowej klasy znawcy ekonomii, lewak, który położył "Przekrój", specjalista od ględzenia o wszystkim czyli o niczym Żakowski i ta szczebiocząca od Lisa.

  W kategoriach poważnych rozpatrywać tych żałosnych popisów ignorancji nie sposób.

  Natomiast jak na kabaret, za dużo przynudzania a dowcip zbyt ciężki.

 • kom.pot

  Oceniono 49 razy 33

  Faktycznie, Polska to taki skansen neoliberalizmu, gdzie co roku dopłaca się z budżetu państwa do emerytur górniczych około 4 mld złotych, a do emerytur rolniczych ponad 15 mld złotych.

  ZUS, który wypłaca emerytury i renty 7,3 mln osobom, otrzymuje z budżetu około 49 mld zł. Dopłata na jedną osobę wynosi zatem 6,7 tys. zł.

  KRUS wypłaca świadczenia 1,25 mln osobom, a dostaje z budżetu około 15,9 mld zł. Na jedną osobę wychodzi zatem 12,5 tys. zł – dwukrotnie więcej.

 • clamcay

  Oceniono 68 razy 32

  problem w tym Panie Kurkiewicz że my mamy liberalizm tylko w ulotkach wyborczych i rozmowach gadających głów w tv i takim tokfm na przykład... no może jeszcze jak trzeba "zrestrukturyzować" jakieś resztki przemysłu jeśli gdzieś się ostały.
  A w realu to my mamy ciągle komunizm i trzymanie za twarz - że wspomnę tylko media, służby, sądy, prokuraturę, banki a kończąc na tych samych twarzach w sejmie od minimum 30 lat i 3000 zł wolnych od podatku rocznie...
  Spróbuj sobie Redaktorze zadecydować o swoim rodzonym dziecku, albo o własnych pieniądzach na emeryturze - zobaczysz jaki mamy liberalizm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX