Prof. Zielonka: Banki kontrolują nie tylko gospodarkę, ale też demokrację

Nie do końca rozumiem, dlaczego system finansowy cieszy się przywilejami, jakich nie mają inne gałęzie gospodarki. Nie rozumiem, dlaczego ratowanie banków odbyło się kosztem przeciętnego podatnika bez jakiejkolwiek społecznej konsultacji - pisze prof. Jan Zielonka na blogu w serwisie Polityka.pl.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Profesor Jan Zielonka z Uniwersytetu w Oksfordzie radzi, by uważnie słuchać, co mówi Marek Belka, prezes NBP. Sam zwraca uwagę na ostrzeżenia Belki przed szkodliwą dominacją sektora finansowego nad realną gospodarką. I podkreśla, że sytuacja może być o wiele groźniejsza. "Wygląda bowiem na to, że banki nie tylko kontrolują gospodarkę, ale też demokrację" - pisze.

Nic o nas bez nas

Prof. Zielonka powołuje się na Josepha Schumpetera, w którego teorii państwo pobiera podatki od obywateli, a ci sprawują nadzór nad wykorzystaniem pieniędzy. W myśl słynnego "no taxation without representation". Podobnież to państwo ma w głównej mierze odpowiadać za tworzenie i cyrkulację pieniądza.

Jednak, jak pisze politolog, wszystkie te zasady są dziś postawione na głowie. W Wielkiej Brytanii 97 proc. pieniędzy jest w rękach banków i instytucji finansowych, na świecie funkcjonowanie systemu bankowego podlega samoregulacji, a "jak banki narobią bigosu, to państwo ich długi pokrywa z kieszeni podatnika". Bez pytania go o zdanie.

Grzechy bankierów

Prof. Zielonka wskazuje też, że pierworodnym grzechem wspólnej europejskiej waluty jest brak demokratycznej reprezentacji. "Odpolitycznienie" Europejskiego Banku Centralnego sprawiło, że technokraci mają swobodny dostęp do kurka z pieniędzmi. Grekom i Cypryjczykom już go zakręcili - bo tak kazały banki.

"Ciekaw jestem, co by było, gdyby tego samego typu zbiorową odpowiedzialność zastosowano kiedyś wobec bankierów. Nie zrobiono tego nawet w Islandii, jedynym kraju, który postanowił rozliczyć bankierów z nieodpowiedzialnych operacji" - pisze prof. Zielonka. I zaznacza, że to od powstrzymania rozrostu finansjery czy opodatkowania transakcji bankowych zależeć będzie w dużej mierze przyszłość demokracji.

Więcej w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (52)
Prof. Zielonka: Banki kontrolują nie tylko gospodarkę, ale też demokrację
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 89 razy 73

  !!!!! Święte słowa prof. Zielonka!!! U nas niestety trafiają na kamień....tu ortodoksy są na fali i nieudacznicy. Kto ma inne zdanie tel lewak i syn Lenina, wiecznie żywego. Dopiero jak doprowadzą do potężnego krachu, przyjdzie opamiętanie....lub nie.

 • villk

  Oceniono 35 razy 31

  no właśnie ,..dlaczego tak mało ludzi zadaje sobie takie pytania...

  tokfm.pl/blogi/villk/2015/07/dlaczego/1

  zdanie "Wygląda bowiem na to, że banki nie tylko kontrolują gospodarkę, ale też demokrację" jest chyba prorocze.

 • badziewiak66

  Oceniono 33 razy 27

  Tej demokracji nie ma już od dawna. Dla mnie jest szokujące że klasa średnia dała się tak łatwo skorumpować, że stała się wspólnikiem niegodziwego systemu. Za życie w przytulnym domku , przy pachnącym grillu, za wycieczki dwa razy do roku, sprzedała wszystkie ideały. Gdzie jesteście szanowni nauczyciele, adwokaci , sędziowie , inżynierowie, technicy , architekci i artyści ? Od Was wymagać trzeba odpowiedzialności , siły i prawości, to Wy macie ostrzegać i bić na alarm. Ilu z Was stchórzyło, a ilu stanęło na wysokości zadania ? Czego się boicie , że przypną Wam łatkę komunisty , terrorysty czy antysemity ? Ja wiem że macie rodziny, dzieci. Pieniądz i wygodne życie to iluzja , za tym kryje się chora żądzą zniewolenia nas wszystkich. Będziecie żyli w dobrobycie dopóki będziecie przydatni. Już za chwilę zastąpią Was roboty, wyrzucą ze szkół , szpitali, sądów , wojska i policji. Sztuczna inteligencja zastąpi służby , a nanoroboty będą krążyć w Waszej krwi od urodzenia do śmierci. Zaczipują Was i będą śledzić każdy Wasz krok , wejdą do Waszego umysłu i będą rejestrować Wasze myśli. Ktoś kto zaczyna budować przyszłość od systemu inwigilacji nie ma dobrych zamiarów, tak postępują tylko Ci którzy szerzą zło. Im więcej zła wyrządzą tym większy strach przed odpowiedzialnością. Bracia Wachowscy mieli rację , jesteście niewolnikami swoich umysłów, udajecie , że nie ma zagrożenia, że ono Was nie dotyczy. Nie widzicie perspektywy, tego że może Wy jeszcze przeżyjecie swoje życie , ale wasze dzieci będą już niewolnikami. Będą nimi dzięki wam, bo żyjcie z dnia dzień , wyrzuciliście książki, nie dociekacie prawdy i nie jesteście skłonni o nią walczyć.

 • tunak0007

  Oceniono 21 razy 17

  zgadza sie

 • gazetawyborcza123123

  Oceniono 15 razy 15

  kontroluja duzo wiecej...
  polecam 'wojne o pieniadz' hong binga.
  szokujace

 • szwesta

  Oceniono 16 razy 8

  "..Ważne jest wprowadzenie zmian, które sprawiłyby, że zagraniczne koncerny musiałyby płacić większe podatki w Polsce. W latach 2008-2012 wydrenowano z Polski 46 mld dolarów. 46 mld dolarów zostało wyssane, jak przez odkurzacz, przez korporacje, które nie płacą w Polsce praktycznie podatków.." Paweł Kukiz wpolityce

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 6

  Bo może politycy za dużo pożyczają, na drugą albo na trzecią generację? Może o tym trzeba zacząć mówić. Prawie wszystkie społeczeństwa żyją wyłącznie na kredyt przyszłych pokoleń.

 • norman67

  Oceniono 9 razy 5

  Naszym grzechem jest to, że to, że nie potrafimy rozliczyć "polskich" banksterów z kredytów "frankowych", opcji, polisolokat itd. PO (rząd i KNF) i PSL (Piechociński) broni tych oszustów z zapałem godnym lepszej sprawy, nie wiadomo, czy z głupoty, czy z premedytacji. Komorowski już przegrał o te 500 tys. głosów, a teraz PO samo sobie szykuje klęskę stając po stronie Gangbanku.

 • maksak

  Oceniono 4 razy 4

  Napisałem na skargę do KNF (na ich formularzu) na sposób bieżącej wyceny obligacji Skarbu Państwa. W odpowiedzi otrzymałem in że traktują moją skargę jako INFORMACJĘ z którą się zapoznają.
  Wyjaśnię że odkładając na emeryturę w IKE można kupić "bezpieczne" jednostki funduszu obligacji polskiego rządu. Ich dzienna wycena obywa się na podstawie transakcji kupna-sprzedaży 1,2, lub kilkunastu obligacji !! Jedna osoba sprzedajac tanio może wstrząsnąć portfelem tysięcy przyszłych emerytów.
  H*j d*pa i kamieni kupa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX