Lew-Starowicz przeprasza gejów za próby "leczenia" ich elektrowstrząsami. "Orientacja jest w sercu i mózgu, nie w genitaliach"

- Teraz mogę przeprosić swoich pacjentów, których leczyłem elektrowstrząsami - powiedział prof. Lew-Starowicz w wywiadzie dla twórców filmu "Artykuł osiemnasty".
"Artykuł osiemnasty" to dokument dotyczący sytuacji osób LGBT w Polsce. Kolejną osobą, po m.in. Elizie Michalik i prof. Monice Płatek, która udzieliła wywiadu twórcom jest prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Seksuolog poruszył kontrowersyjny wątek terapii konwersyjnej - metod, które stosowano w przekonaniu, że mogą zmienić orientację osoby homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną.

Lew-Starowicz przyznaje, że sam był zwolennikiem tej terapii w przeszłości i próbował stosować elektrowstrząsy na osobach homoseksualnych. Jednak obecnie lekarz jest przekonany, że homoseksualizm czy biseksualizm jest stanem normalnym i nie podlega leczeniu: - Orientacja jest w sercu i mózgu, a nie w genitaliach. Tak samo ja teraz też mogę przeprosić swoich pacjentów, których leczyłem elektrowstrząsami, i których leczyłem głównie technikami awersyjnymi - przyznał. Seksuolog przypomniał też, że jeden z pionierów terapii konwersyjnej, Robert Splitzer również wycofał się z jej stosowania: - Był autentycznie przekonany, że ta metoda jest dobra i że może pomóc. Dwa lata temu napisał list otwarty, w którym przyznał się do błędu i przepraszał kolegów, że upowszechniał takie poglądy - tłumaczył Lew-Starowicz.

Prof. Lew-Starowicz o kobiecie, mężczyźnie, miłości i rozkoszy. Sprawdź książki >>Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (290)
Lew-Starowicz przeprasza gejów za próby "leczenia" ich elektrowstrząsami. "Orientacja jest w sercu i mózgu, nie w genitaliach"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 289 razy 231

  Wielka rzecz- głośno przyznac się do błędu i przeprosić. Ale "autorytety" wspierane przez kk wiedzą lepiej i będą leczyć, i elektrowstrząsami, i egzorcyzmami.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 137 razy 89

  PRZENAJŚWIĘTSZA EWOLUCJA tak to wszystko wymyśliła...I dotyczy to również świata zwierzęcego... Nie ważne co tam "słudzy Pana Boga" wymyślają w Jego imieniu (upoważnienia nikt nie widział)... Z normalnej ludzkiej solidarności NIE MA POWODU ABY LGBT UTRUDNIAĆ ŻYCIE...

 • lubiedobrze

  Oceniono 73 razy 31

  Od jesieni jak Pan raczy ojczyznę wrócić..., Polska rozpocznie badania nad nową terapią. Jest zapożyczona od religijnie wyżej od nas rozwiniętych społeczeństw a o ile prostsza niż lewackie metody z zachodu. Polega na tym, że ludzie rzucają kamieniami w geja w intencji jego wyleczenia. W Afganistanie podobno jeden, który przeżył został wyleczony.

 • feurig59

  Oceniono 54 razy 28

  zabawne i tr straszne jak na tzw "prawicy" ludzie dosłownie obawiają się wszystkiego: imigrantów, gejów, obcych, żydów, niemców, polaków, rosjan, cieni, ubeków, planety nibiru, bilderbergów, banksterów, judeo-banderowców, i siebie na wzajem...
  wystraszonym człowiekiem łatwiej manipulować. wiedzą o tym od tysiącleci kapłani wszystkich religii i politycy, ale szczególnie politycy tej opcji, którzy ciągle straszą wszystkich "upadkiem" staczaniem się otchłanią piekłem, szatanem itd.itd.
  koszmar w jakim żyją ludzie na prawicy nie potrafi im się cieszyć z niczego...
  masakra

 • mazuvian

  Oceniono 46 razy 18

  Miłość zawsze wygra ♥♥♥

  Dziękuję Lechowi-Starowiczowi za przeproszenie, ale przydałaby się jego ofiarom kompensacja. Ewantualnie wsparcie dla równouprawnienia osób LGBT w Polsce.

  Mam nadzieję, że obywatele LGBT będą w Polsce traktowani, jak reszta i będą mieli takie same prawa, włącznie z prawem do uznanego małżeństwa, naprzeciw radykałom odmawiającym tego prawa w imię religijnych argumentacji.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 110 razy 18

  nie ma niczego bardziej zgodnego z natura niż homoseksualizm i występuje powszechnie u wielu gatunków stworzeń na tej planecie także u homo sapiens - wiec według logiki KK jego twórcą tak jak wszystkiego inne go we wszechświecie jest również wszechmogący bóg?

 • starsailor3

  Oceniono 25 razy 15

  Wielkiego człowieka można poznać po tym, że umie się przyznać, że z czymś się mylił. Nie mylą się tylko idioci.

 • Oceniono 53 razy 13

  Starowicz byłby dla mnie wiarygodny, gdyby stosował elektrowstrząsy (najlepiej poprzez genitalia) w przypadku spedalonego kleru, a najlepiej Hosera, Gadeckiego, Głodzia, Rydzyka, Dydycza, Deca. To byłoby naukowo uprawnione.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 20 razy 10

  teraz rozumiem dlaczego prezesik taki poturlany, skoro go kiedys traktowano 220... :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX