Tym o biskupach: Ich słowa są groźne. Za chwilę będzie im towarzyszył krok marszowy

Abp Marek Jędraszewski w ostatnią niedzielę wskazywał, że wraz z in vitro czy konwencją antyprzemocową idzie do Polski "lewacka zaraza", zaprzeczenie idei Powstania Warszawskiego. "Gdyby te słowa hierarchy były tylko obrzydliwe - pal sześć. Ale one są groźne" - pisze Stanisław Tym w "Polityce".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Stanisław Tym w najnowszej "Polityce" wspomina, jak będąc siedmiolatkiem patrzył na płonącą w powstaniu Warszawę. I przytacza słowa abp. Marka Jędraszewskiego z ostatniej niedzieli.

Marszowy krok

- Ostatnio uchwalone przez polski parlament i podpisane przez prezydenta RP: tak zwana konwencja antyprzemocowa i ustawa o in vitro oraz przyjęta przez Sejm ustawa "o uzgodnieniu płci" mogą być uznane jako zdrada wobec tych wartości moralnych, dla których Powstanie Warszawskie w ogóle wybuchło - mówił hierarcha.

"Gdyby te słowa hierarchy były tylko obrzydliwe - pal sześć. Ale one są groźne" - pisze Tym. "Za chwilę będzie im towarzyszył krok marszowy" - dodaje.

Idziemy w ciemną noc

Publicysta wskazuje na falę nienawistnych komentarzy z ust skrajnie konserwatywnych polityków i ze szpalt prawicowych gazet. I zaznacza, że bynajmniej nie są to lapsusy. "To jest wspólna, spójna, dobrze przemyślana i - co najważniejsze - skuteczna polityka. Episkopatu i partii prowadzącej w sondażach przedwyborczych" - pisze Tym. "Prowadzi nas ona w ciemną noc pod hasłem 'nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół'" - kwituje.

Cały felieton w najnowszej "Polityce".Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (496)
Tym o biskupach: Ich słowa są groźne. Za chwilę będzie im towarzyszył krok marszowy
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 865 razy 803

  "To jest wspólna, spójna, dobrze przemyślana i - co najważniejsze - skuteczna polityka. Episkopatu i partii prowadzącej w sondażach przedwyborczych" - dobrze wykarmieni, w wygodnych plebaniach- pałacach, z nowoczesnymi samochodami, kierują nieumiejącym samodzielnie mysleć stadem. Kierują skutecznie. Bo stado pokornie zagłosuje, jak pleban każą, nie analizując jego słów, zachowań, zamykając posłusznie uszy na informacje dot. Gila, Wesołowskiego, Hosera.... Liczę na to, że młodzi, religijnie edukowani w szkołach, wreszcie tupną nogą i powiedzą- dość. Bo oni najlepiej poznali dwulicowość i fałsz tych, ktorych Jezus pogoniłby ze świątyni jako pierwszych.

 • jabmax

  Oceniono 535 razy 497

  Kosciół specjalizuje się w "niewinnych"(pozornie) wypowiedziach. W średniowieczu,podczas zarazy, gdy ludzie padali jak muchy,
  wystarczyło "słówko", że w nocy ktoś widział żyda koło studni... . Żydzi którzy zamordowali Jezusa to "leitmotive" tej organizacji. Można zapytać pana Hosera o Rwandę:
  (...)Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy skazał także za zbrodnie ludobójstwa przedstawicieli duchowieństwa katolickiego w Rwandzie. Ojciec Athanase Seromba został oskarżony o zamordowanie 2,5 tysiąca swoich wiernych i skazany na karę 15 lat więzienia[11]. Wielebny Wenceslas Munyeshayka skazany został na dożywocie zaocznie (Trybunał nie był w stanie stawić go przed sądem)[12]. Zakonnice benedyktynki Consolata Mukangango (siostra Gertruda) i Julienne Mukabutera (siostra Maria Kisito) zostały skazane przez sąd belgijski na karę 12 i 15 lat więzienia za współudział w zabójstwie ok. 7 tys. Tutsi.(...)"
  //pl.wikipedia.org/wiki/Ludobójstwo_w_Rwandzie

 • gblo

  Oceniono 426 razy 386

  Ludzie nie są w stanie zrozumieć, że to organizacja o charakterze mafijnym i przestępczym. Nie ma takiej zbrodni,której by się nie dopuścili ,działają na szkodę państwa, wmawiają ludziom poczucie winy za właściwie wszystko co ich dotyczy i pasożytują finansowo na podatnikach. Konkordat jest umową skrajnie niekorzystną dla państwa polskiego i podpisanie tego kuriozum było przestępstwem. To sejm i prezydent mają obowiązek dbać o interes państwa. A jacy są wszyscy widzą, teraz trwa walka o miejsca na listach, o stołki. Nikt nie myśli o państwie , chyba że chodzi o państwa Dudów, Kidaw czy innych Kaczyńskich.

 • holtzwagen

  Oceniono 388 razy 352

  KREW NA RĘKACH. Kiedyś kościół podburzał do zabójstwa Prezydenta Narutowicza. Potem publicznie rozgrzeszał zabójce z ambony. Teraz idziemy w tym samym kierunku.

 • jezierskiadam

  Oceniono 291 razy 257

  Z doświadczenia ludzi wynika, że wszystko, co ma swój początek, ma także swój koniec.

  Czy zasada ta może dotyczyć Kościoła Rzymsko-Katolickiego?
  2000 lat to bardzo długo. Hipotezy polityczne sprawdzają się pod warunkiem przyjęcia właściwej metodologii. W przypadku KK prorokować nie jest trudno.

  Uchwalony na pierwszym Soborze Watykańskim dogmat o nieomylności papieży, zamknął możliwości wariantowego przebiegu dalszej historii Kościoła. Od tego momentu należało jedynie czekać, aż któryś z papieży popełni kardynalny błąd. Takich błędów doczekaliśmy się w wykonaniu XX-sto wiecznych papieży Piusa XII, Pawła VI i Jana Pawła II. Od błędów popełnionych przez „nieomylnych” papieży nie ma już odwrotu.

  Dogmat o nieomylności uchwalono w okresie krwawych walk o utrzymanie władzy świeckiej papieży nad Państwem Kościelnym. Celem dogmatu było usprawiedliwienie niesłychanych okrucieństw dokonywanych na rozkaz papieża. Nadanie sankcji religijnej zbrodniom wojennym nie pomogło wygrać wojny. Powstańcy pod wodzą Garibaldiego doprowadzili do zjednoczenia Włoch, a Kościołowi pozostał jedynie obszar Watykanu. Państwo Kościelne przestało istnieć.

  Dogmat o nieomylność pozostał.

  Zakazując stosowania środków antykoncepcyjnych i uznając zygotę za obiekt nie różniący się od człowieka, Kościół znalazł się w pułapce bez wyjścia. Dogmat o nieomylności skazywał Kościół Rzymski na to, że znajdzie się wcześniej lub później w takiej sytuacji.

 • plastikpiokio

  Oceniono 278 razy 248

  czarno i purporowo widzę naszą przyszłosc ---bez kartki od proboszcza nie kupisz chleba w piekarni.---pomogli dudusiowi teraz żadają swojej zapłaty

 • ws21

  Oceniono 241 razy 213

  Kościół jest ojcem wszelkiego totalitaryzmu. Od zawsze. To oczywistość. Włochy, Hiszpania, Niemcy. I to co Watykan robił w czasie i po II WS. Zamiast pomagać ofiarom ratował największe gnidy,
  A wracając na nasze podwórko. Daję prawicy rok. Stracą całe poparcie jak kiedyś AWS/PiS. Łatwo krytykować, trudniej coś z sensem zrobić. Choć najbliższy rok będzie dla nas ciężki. Mam nadzieję ze wszystkiego nie s ......
  Znaczenie Dudy marginalne. Kluczowe będą wybory, które PiS wygra.

 • belzebub1001

  Oceniono 216 razy 196

  Mamy powtorke z historii carskiej Rosji, tam jeden mnich Rasputin roz..lil carska rodzine i cala Rosje! Przeciez my tez mamy mnicha z Torunia, to on dzieli i rzadzi, a posra..e polityki sie go boja!

 • alkana11

  Oceniono 220 razy 190

  Znam Tyma od kołyski( kiedy w niej urzędowałem) .Wiem jak sarkastycznym człowiekiem się jawił.Gdzie komuna tam brak Tym było Dzisiaj Stanisław Tym urasta na czystego moralnie człowieka ,na Patriotę Najważniejszego!!
  Oddaję pokłony TOBIE mędrcze . Nie ustawaj, gdyż Polska idzie w złym kierunku.!!!
  Boję się, obawiam się o swoje życie a nie chcę i nie będę gorliwym wyznawcą idei kleru katolickiego w Polsce!!. Boże dlaczego naród ucieka w ciemność fałsz i zakłamanie nie pojmuję!! NIE? POJMUJĘ !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX