"Imperium kontratakuje". Szostkiewicz o "podwójnym cynizmie" kościelnych hierarchów

"Nagle wszyscy mówią, że podczas liturgii nie ma w kościele miejsca na politykę. Księża niedawno atakujący biskupów z powodów politycznych, nawołują do posłuszeństwa biskupom też z powodów politycznych, bo oto jest wspólny wróg: obóz Komorowskiego" - pisze publicysta "Polityki" na blogu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szostkiewicz nie ma wątpliwości, że księża, którzy przeprosili za ataki Kościoła na Bronisława Komorowskiego, zachowali się "po chrześcijańsku", "godnie i sprawiedliwie".

Dlatego nie może oburzać reakcja hierarchów kościelnych na słowa, które padły w warszawskim kościele Wizytek.

"Niesamowite, że jedna msza, podczas której nie lży się Komorowskiego, tylko staje się w jego obronie, tak wściekła narodowo-prawicowy mainstream. Myśleli, że już zawłaszczyli Kościół do końca, że już każdy ksiądz mówi i myśli jak oni, a tu takie zaskoczenie: kilka słów prawdy nazywających rzeczy po imieniu, które padły z wewnątrz Kościoła. Nie uczynili tego "ateiści", tylko kapłani. To oni przerwali gorszącą zmowę milczenia w Kościele o tolerowaniu niegodnych chrześcijan wypowiedzi na temat głowy państwa polskiego" - napisał publicysta na blogu.

"Podwójny cynizm"

Zdaniem Szostkiewicza, szczególnie rzucają się w oczy argumenty używane przez krytyków ks. Aelksandra Seniuka i innych duchownych, którzy przeprosili byłego prezydenta.

"Nagle wszyscy mówią, że podczas liturgii nie ma w kościele miejsca na politykę. Księża niedawno atakujący biskupów z powodów politycznych, nawołują do posłuszeństwa biskupom też z powodów politycznych, bo oto jest wspólny wróg: obóz Komorowskiego" - ocenił.

Według Adama Szostkiewicza. "to podwójny cynizm". Bo z kościelnych ambon nie od dziś - szczególnie w czasie kampanii wyborczych - "aż dymi od polityki".

"Po drugie, msza w intencji prezydenta Komorowskiego była aktem moralnym, a nie politycznym. Gębę polityczną doprawiają jej teraz krytycy kierujący się wyłącznie politycznymi intencjami. To nie była polityka, to było non possumus" - podsumowuje publicysta "Polityki".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (142)
"Imperium kontratakuje". Szostkiewicz o "podwójnym cynizmie" kościelnych hierarchów
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 801 razy 765

  Zarzucanie Koscioliwi cynizmu, to tak jakby zarzucac RYBIE ZE PLYWA W WODZIE.... Przeciez to jedyny filar na ktorym Kosciol...s t o i... Sprzedajac biednym ludziom wirtualne zbawienie wieczne... ZA REALNE PIENIADZE... Bez zadnej kontroli, podatkow i elementarnej.. p r z y z w o i t o s c i....

 • kotmiki

  Oceniono 430 razy 400

  Kościół katolicki zajął miejsce po PZPR z tym że zachowuje się nikczemniej w ograbianiu Polski w dodatku otumania ciemnego luda bzdetami o Jezusie Tytusie ;wzbudza we mnie niewiarygodne wręcz obrzydzenie !!

 • ciemnyluddd

  Oceniono 335 razy 319

  Zajmowanie się szerzeniem Ewangelii to dla jest naszych biskupów BEZPŁODNE ZAJĘCIE... Lepiej wchodząc z butami do polityki ustanowić POSŁUSZNE SOBIE WŁADZE... Które zrewanżują się szybko i solidnie WPROST Z KASY PODATNIKÓW... A nieopodatkowana taca będzie tylko symbolicznym dodatkiem... Tak nam dopomóż Boże. Amen.

 • miw.d

  Oceniono 258 razy 242

  Nie wolno podac LINKA z wysokością dochodow kosciola z TACY, bo to tresc niedozwolona!!!!
  LUDZIE RATUNKU!!!!

 • kacperwohlin

  Oceniono 248 razy 210

  A ja a propos in vitro i kościelnych hierarchów. A Jezus to jaką metodą został poczęty?
  Bo z tego co mówią księża to naturalną chyba nie. W naturalnej metodzie plemnik łączy się z jajem no a potem to już wiadomo. A w przypadku poczęcia Jezusa co z czym się połączyło? Tak wiem. Jak ksiądz powie, że to było cudowne poczęcie to jest w porządku, jak z kolei ja powiem, że to niemożliwe to jestem oszołomem. Ale kto tu jest oszołomem? No bo wychodzi na to, że wg Kościoła do powstania człowieka wcale nie jest potrzebny plemnik. Za takie twierdzenie, jak już powiedziałem, normalny człowiek poszedłby siedzieć do czubków, a ksiądz?

 • batura3

  Oceniono 157 razy 147

  To nie imperium kontratakuje - to gender atakuje (dojrzali - tylko wiekiem - faceci w sukienkach :-)))))))))))

 • imagistyk

  Oceniono 146 razy 130

  Redaktor Szostkiewicz wciąż nie chce przyjąć do wiadomości,że obecny episkopat Kościoła Kat. w Polsce jest autorskim dziełem JP , który stworzył go na swój obraz i podobieństwo.

 • eski57

  Oceniono 138 razy 118

  Z Konstytucji ; stosunki między P a K … są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności …
  Nie oznacza TO , że jak ja – katolik STAJĘ się urzędnikiem państwowym , posłem … czyli „PAŃSTWEM” , to Kościołowi Instytucjonalnemu WARA ODEMNIE !!?
  Co by to było , gdyby biskupi nakazywali urzędnikom co mają robić ? - TEOKRACJA !!
  -(był TAKI vice minister od sprawiedliwości ..i musiał odejść !!?
  Uważam , że KONSTYTUCJONALIŚCI powinni się wypowiedzieć , czy BISKUPI NIE ŁAMIĄ KONSTYTUCJI krytykując prezydenta , czyli „PAŃSTWO” ??!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX