"Niemcy próbują mitygować polskiego prezydenta? By Duda był bardziej powściągliwy w retoryce"

Wg "Suddeutsche Zeitung", Andrzej Duda narusza kompromis z Newport, domagając się rozlokowania w Polsce większych sił NATO. Michał Szułdrzyński z "Rz" ocenia, że w ten sposób "wpływowe niemieckie kręgi" wysyłają nowemu prezydentowi sygnał - jeśli nie będzie bardziej powściągliwy w słowach, to "Berlin może mieć problemy z akceptacją pewnych decyzji".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Niemiecki dziennik ocenia, że spełnienie postulatu Andrzeja Dudy grozi konfliktem nie tylko z Moskwą, ale też wśród członków NATO.

Według Michała Szułdrzyńskiego, publikację "Suddeutsche Zeitung" można traktować jako "próbę zainicjowania wewnątrzpolskiej rozgrywki, albo jako sygnał wysłany Dudzie przez część niemieckich decydentów". Publicysta "Rzeczpospolitej" wybiera drugi scenariusz.

Nie tylko dlatego, że jak podkreśla niemiecki dziennik to "poważna monachijska gazeta". Poniedziałkowa publikacja jest więc sygnałem, wysłanym "Dudzie i PiS przez wpływowe niemieckie kręgi".

"By był bardziej powściągliwy w retoryce, ponieważ Berlin może mieć problemy z akceptacją pewnych decyzji, jeśli będą one uzasadniane zbyt ostrą antyrosyjską retoryką. Gwarancją naszego bezpieczeństwa są wojska NATO i to Polsce zależy na tym, by przekonać sojuszników do naszego stanowiska. Czyżby "Suddeutsche Zeitung" sugerował, że mogą być z tym w przyszłym roku problemy, i próbuje mitygować polskiego prezydenta?" - zastanawia się Szułdrzyński.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
"Niemcy próbują mitygować polskiego prezydenta? By Duda był bardziej powściągliwy w retoryce"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 36 razy 18

  Określone wpływowe niemieckie kręgi przy pomocy "Suddeutsche Zeitung" po naradach i uzgodnieniach wysyłają dudzie SYGNAŁ....
  A nie przychodzi redaktorowi Szczecin. że dziennikarz po prostu napisał to co myśli?

 • flat-ower1

  Oceniono 33 razy 13

  Duda pewnie mysli, że w polityce zagranicznej jest tak jak z jego obietnicami co do 500 zł i wieku emerytalnego. Plecie pod swoją publiczkę i ona to z zachwytem kupuje a później maluje płachty z "Habemus presidentum". W polityce zagranicznej tak nie jest i takie "wzmożenie" ujadania na PO i jej niby nicnierobienie daje szybko efekty. Polska może stracić bardzo szybko to co już ugrała. mam nadzieję,że znajdzie się jakiś natowski urzędnik, który nie przestraszy się dziurek w nosie pana Szczerskiego i mu to szybko a dobitnie wytłumaczy.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 45 razy 11

  DAREMNY TRUD...Mitygowania Kartofla... Po to ma PREZYDENTA NA SMYCZY...aby szczuć nim na PO...A co to ma wspólnego z funkcją prezydenta w demokratycznym państwie...TO WIE CHYBA TYLKO RYDZYK.... No może jeszcze Pawłowicz...

 • oby.watel

  Oceniono 29 razy 9

  Słusznie. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i sygnałów nam wysyłał. Od wysyłania jesteśmy my! Niech więc Duda będzie mężny, niech będzie prawdziwym polskim patriotą i Niemca nie słucha. Chyba, że to biskup.

 • tegepe

  Oceniono 27 razy 7

  Musi być ktoś, kto będzie powstrzymywał nieprzewidywalnego jak Kaczyński Dudę.

 • 2zero

  Oceniono 24 razy 6

  Bądźmy spokojni. Już widać, że ten człowiek prochu nie wymyśli.

 • 66kropek

  Oceniono 11 razy 5

  Piszcie dalej, że Niemcy upominają naszego prezydenta! Jesteście naprawdę bezcenni! Za dwa miesiące Duda osiągnie popularność Małysza+ Piłsudski!!

 • gadzina_polska

  Oceniono 49 razy 5

  No cóż, Niemcy muszą się przyzwyczaić, że w najbliższym czasie Polska będzie reprezentowała interesy Kremla.

 • dorik2

  Oceniono 5 razy 3

  Niech go lepiej nie mitygują, bo Duduś wraz z całym PiS-em cierpi na kompleks niemiecki. Zaraz zacznie wymachiwać szabelką, by pokazać, że nie będzie mu Niemiec pluł...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX