Słaba lewica to wina dwukrotnych rządów SLD? "Ludzie stwierdzili, że to nie jest partia lewicowa".

Zdaniem publicystów, słaba lewica to wina dwukrotnych rządów SLD. - Wprowadzono podatek liniowy dla przedsiębiorców, obcięto o połowę - i tak żałosną - dotację dla barów mlecznych, zabrano część ulgi komunikacyjnej dla studentów, zlikwidowano fundusz alimentacyjny, wprowadzono eksmisję na bruk - wyliczała Eliza Olczyk.
- Dlaczego lewica w kraju postkomunistycznym, o dużym rozwarstwieniu społecznym i wielkim - wydawałoby się - potencjale lewicowym, jest tak słaba, że aż musi się dzielić na cztery listy? - zastanawiał się Jan Wróbel w Poranku TOK FM.

- Zdaniem Elizy Olczyk to skutek dwukrotnych rządów lewicy po 1989 roku. - Lewica realizowała politykę liberalną, z daleka trzymającą się od spraw światopoglądowych. Czyli nie realizowała polityki lewicowej - mówiła i wyliczała grzechy Leszka Millera: - Wprowadził podatek liniowy dla przedsiębiorców, obciął o połowę - i tak żałosną - dotację dla barów mlecznych, zabrał część ulgi komunikacyjnej dla studentów, zlikwidował fundusz alimentacyjny, wprowadził eksmisję na bruk. - Ludzie stwierdzili, że to nie jest partia lewicowa - uważa publicystka.

Czemu więc lewicowy elektorat nie przechodzi tłumnie do partii Razem? - Lewica ma bardzo zły PR. Na samym początku lat 90. postkomuniści nazwali się lewicą, żeby się oczyścić, inna lewica się nie wyłoniła i wtedy skorzystała z tego prawica mówiąc: "Aha, lewica to komuniści. Czyli będziemy wszystkich, których nie lubimy nazywać lewicą" - tłumaczyła Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Zdaniem Dariusza Ćwiklaka ten trend się odwraca. - W młodszej części społeczeństwa zdecydowanie widać ewidentnie, że lewica nie kojarzy się już z obciachem. Myśl o tym, że można zaprzęgnąć państwo do obowiązków, które powinno wypełniać jest jak najbardziej OK - mówił.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Słaba lewica to wina dwukrotnych rządów SLD? "Ludzie stwierdzili, że to nie jest partia lewicowa".
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 28 razy 8

  SLD nigdy nie była lewicowa w działaniu....niestety. Dlatego uważam, że Palikot i Zieloni popełnili błąd....trzeba było posiedzieć po za sejmem jedną kadencję i docierać do ludzi z programem, bo tu jest największa bolączka Twojego Ruchu. Mają genialny, nowoczesny i faktycznie lewicowy program ale dali sobie przyprawić gębę liberałów, antyklerykałów i szlag wie czego jeszcze. A to w naszym społeczeństwie, nie czytającym, nie rozumiejącym prostych przekazów jest łatwe.
  ..............
  Choć może Nowacka i Palikot mają rację, może stare SLD już odchodzi do lamusa i nowi działacze mają co innego w głowach, może się uda....

 • Piotr Kolec

  Oceniono 9 razy 5

  Prawdziwej lewicy już w Polsce dawno nie ma
  Czy kiedyś taka była? Też miewam wątpliwości
  Lecz ta, na naszej scenie, to tylko polit - teatr
  Bez prawdy, lewicowej idei, tożsamości

  Uwłaszczeni na majątku ojczyzny ludowej
  Wiodą piękne życie i tylko dbają o to
  By kopalnie, banki i spółki post państwowe
  Wciąż generowały pieniędzy wartki potok

  Dlatego prą do władzy, pilnować swoich łupów
  Cierpią, gdy ich kawior się w innym brzuchu trawi
  Lewica? Brak tu orłów - jest więcej wron i kruków
  Rozdziobią ranne zwierze, nim całkiem się wykrwawi…

 • 66kropek

  Oceniono 7 razy 3

  A Palikot już zrzekł się swojego mandatu na korzyść tego biednego człowieka, szarpanego przez nasze opresyjne państwo z olej z konopi? Jakoś o tym nie słyszę...
  I to jest własnie mały przyczynek do delikatnie mówiąc słabej wiarygodności lewicy made by Palikot

 • eski57

  Oceniono 13 razy 3

  Dla lewicy mam propozycję na wybory – myślę NIE do odrzucenia ;
  SLD występuje jako jeden podmiot lewicy , ALE proponowanych kandydatów do Sejmu przez inne organizacje lewicowe przyjmuje na członków SLD i na swoją listę wyborczą !!
  Następuje obniżenie progu wyborczego z 8 do 5% ….!!
  Jeszcze jeden warunek ; Leszek Miller i Palikot REZYGNUJĄ Z PIERWSZEJ POZYCJI LISTY WYBORCZEJ ...- poddają się weryfikacji wyborców !! ….

 • pfl1972

  Oceniono 2 razy 2

  Millerku nie zrozumiałeś jeszcze, że musisz odejść - inaczej szans nie ma na dobry wynik

 • aala43

  Oceniono 4 razy 2

  a! panu Millerowi pamietam, jak obiecywał zmiany w ustawie aborcyjnej a potem pędził do ksiedza Jankowskiego i koncesje na bursztyn potrzebny na ołtarz przyznawał... niestety, to był KONIEC tej partii jako lewicy

 • rtaj

  Oceniono 8 razy 2

  Rządy sld pokazały wyborcom tej partii gdzie ich ma. Więc panom dziękujemy

 • 2mimoza

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za lewica, która ograbiła najsłabszych, tj emerytów. Premier Miller w 2001 roku na kilka lat wstrzymał waloryzację rent i emerytur, którą jesienią 2006 roku, tuż przed odejściem, przywrócił PIS. Mało tego , w 2004 roku Miller ustanowił prawo, ze dzieci ponoszą koszty utrzymania rodziców w DPS-ach. Emieryci nie powinni na lewicę głosować, nawet byli PZPR-owcy, Tylko esbecja zachowała wysokie emerytury. Tylko o nich lewica walczyła jak lew, kiedy chciano im te emerytury zmniejszyć. Taka jest PRAWDA o lewicy i Millerze.

 • wlomat1

  Oceniono 5 razy 1

  Ale o jakiej "lewicy" mówicie? O tej post-PZPR-owskiej kaście która się przePOczwarzyła w najbardziej krwiożerczych neoliberałów - z Balcerowiczem na czele? O tej kaście która się uwłaszczyła na wspólnym za komuny majątku, która zdobyła gigantyczne niekiedy fortuny - przewyższające te, na które zamożne rody biznesowe zachodniej Europy pracowały przez stulecia? Która zdominowała media III-ciej RP?
  Tu można mieć tylko nadzieję że tak jak śpiewali swego czasu - Wyklęty POwstań Ludu Ziemi tak ten lud teraz PO latach POwstanie i się ostro weźmie - za ich wypasione d.py >!>!>!>!>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX