Ponad połowa Polaków jest za możliwością zawierania związków przez pary homoseksualne. W tym część wyborców PiS

Demonstracja zwolenników ustawy o związkach partnerskich we Wrocławiu

Demonstracja zwolenników ustawy o związkach partnerskich we Wrocławiu (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Według badań PBS przeprowadzonych dla organizacji Miłość Nie Wyklucza 55,3 proc. Polaków uważa, że pary homoseksualne powinny mieć prawną możliwość zawierania związków
Poparcie dla którejkolwiek formy związku wyraża ponad połowa Polaków - aż 55,3 proc. Większość opowiada się za umowami notarialnymi - 49 proc., a związkami partnerskimi jest 37 proc. Małżeństwa cywilne są odpowiednim rozwiązaniem dla 29 proc. respondentów. Zaskoczeniem jest, że co siódmy Polak, czyli 15 proc. wśród ankietowanych, popiera zawieranie ślubów kościelnych przez osoby jednej płci.

Według tego samego badania 62 proc. Polaków twierdzi, że parom homoseksualnym nie przysługują żadne prawa. Do tego 64 proc. respondentów opowiada się za możliwością udzielenia informacji o stanie zdrowia partnera, a 62 proc. za decydowaniem o pochówku. Według 57 proc. homoseksualista powinien móc rozliczać się z podatków wspólnie ze swoim partnerem. 54 proc. ankietowanych opowiada się za pobieraniem zasiłku podczas opieki nad ciężko chorym partnerem, a 55 proc. za prawem do renty po zmarłym partnerze.

Prawie jedna trzecia zwolenników PiS za związkami partnerskimi

44,6 proc. Polaków sądzi, że geje i lesbijki wciąż muszą walczyć o równe prawa, natomiast 46,5 proc. jest zdania, że homoseksualiści "stali się zdecydowanie zbyt agresywni w swoich żądaniach równouprawnienia". Jednocześnie z badania wynika, że mimo niechęci Prawa i Sprawiedliwości wobec wprowadzenia związków partnerskich możliwość zawierania ich w urzędzie stanu cywilnego popiera 31 proc. zwolenników tej partii. Wśród wyborców PO podobnie uważa 42 proc. głosujących na ugrupowanie.

Badanie zostało wykonane przez PBS na zlecenie stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Przeprowadzono je na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie 1000 respondentów.

Projekty ustawy o związkach partnerskich wielokrotnie trafiała do Sejmu. Jednak podczas głosowań stale powtarzała się podobna sytuacja - za wprowadzeniem do porządku obrad było SLD i Twój Ruch oraz liberalne skrzydło PO (około 100 posłów), a przeciw PSL, PiS, Sprawiedliwa Polska i konserwatywne skrzydło Platformy (około 50 posłów). 

Zobacz także
Komentarze (28)
Ponad połowa Polaków jest za możliwością zawierania związków przez pary homoseksualne. W tym część wyborców PiS
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 58 razy 38

  Pokolenie Kiszczaka i Wojtyły niedługo całkowicie wymrze a wraz z nim nienawiść do dobra i miłości.

 • transformator2014

  Oceniono 50 razy 36

  Każdy ma prawo do szczęścia i w Polsce takie prawo już od dawna powinno funkcjonować!

 • 1theguru1

  Oceniono 36 razy 30

  zbierzcie podpisy za legalizacją ciekawe czy D**a też bedzie tak HONOROWO wypełniał wolę narodu !!!

 • iluminati_semper

  Oceniono 14 razy 4

  A pan Terlikowski mówi, że to nie jest prawda. Polska to kraj katolicki, ludzie się modlą a jak się modlisz to choroba ta Cię nie spotka. W ogóle w Polsce nie ma tych gejów tylko obce siły nam to wmawiają. Papież Karol nie dopuści do tego żeby w Polsce był gender. Jest święty wiec umie...

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 24 razy 4

  Dopiszcie to pytanie do referendum jesiennego a zobaczycie ze klamstwo ma krotkie nogi….

 • szpung

  Oceniono 23 razy 3

  Wyro to sfera intymna i sfera wolnosci osobistej, kto z kim sypia nie powinno byc sprawa panstwa i spoleczenstwa.

 • w12121

  Oceniono 17 razy 3

  Naszczescie Umilowany Prezydent, Umilowany Ojciec Dyrektor, Umilowany Prezes, i spawujacy przewodnia role w naszym narodzie Episkopat nigdy do tego nie dopuszcza!!!

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  Mało istotne, ważne ze organizacja pedofilska jest przeciw.

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 15 razy 1

  Ja jestem za związkami partnerskimi, ale tylko dla osób homoseksualnych, bo one tego potrzebują do szczęśliwego życia. Osoby heteroseksualne mają małżeństwa cywilne. I jak sklasyfikuje mnie Wyborcza? Konserwa czy postępowiec?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy