Prof. Łętowska: Kobiety stracą na pomyśle prezydenta Dudy. Zmiany niekonstytucyjne

Była Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że prezydencka propozycja obniżenia wieku emerytalnego, narusza "art. 2 konstytucji". Jak ocenia prof. Ewa Łętowska w rozmowie z "Rz", proponowane przez Andrzeja Dudę to przede wszystkim perspektywa bardzo niskich emerytur dla kobiet.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Najważniejszym założeniem prezydenckiego projektu jest obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 60 roku życia, dla mężczyzn do 65 lat.

Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej, powrót do dawnych rozwiązań nie jest możliwy. "Bo widać wyraźnie, że ten model upośledza szanse kobiet w zakresie zaopatrzenia emerytalnego. Obniżenie wieku emerytalnego kobiet przy nowych zasadach liczenia emerytur powoduje, że w systemie jest wpisane gorsze ich traktowanie pod względem szans na uzyskanie zabezpieczenia emerytalnego" - wyjaśnia była RPO i sędzia TK w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jak ocenia prof. Łętowska, zmiana zaproponowana przez prezydenta - różnicowanie wieku emerytalnego - "narusza moim zdaniem art. 2 konstytucji przez nierzetelne traktowanie, co narusza zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa".

"Nadto narusza zapisany w art. 33 ust. 2 wymóg jednakowego traktowania obu płci w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego" - dodaje była Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prof. Ewa Łętowska skrytykowała też prezydenckie uzasadnienie zmian w systemie emerytalnym, w którym mówi się o "szczególnej roli" kobiet w społeczeństwie, czyli "pielęgnowaniu seniorów i pomocy przy wychowaniu wnuków".

"To oznacza zepchnięcie na ich barki ciężaru niewydolności służby zdrowia, usług pielęgnacyjnych i opieki nad osobami starszymi" - oceniła była sędzia Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z "Rz".

Prezydent Duda chce, by Sejm zajął się projektem obniżenia wieku emerytalnego jeszcze w tej kadencji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (370)
Prof. Łętowska: Kobiety stracą na pomyśle prezydenta Dudy. Zmiany niekonstytucyjne
Zaloguj się
 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 105 razy 77

  aby nie używać wielu brzydkich słów i żeby nie być posadzony o hejt lub obrazę, napiszę krótko:
  są ludzie mądrzy i głupi. moim zdaniem prezydent jest głupi.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 70 razy 58

  Duda nie myśli tylko robi kampanię wyborczą dla PiS-u tak jak mu zleci prezes, raz się udało wygrać opowiadając bzdury, więc dlaczego by to nie miało zadziałać drugi raz, ciemny lud jest ciemny

 • martwy.kirylow

  Oceniono 53 razy 41

  Nie oceniajmy postaw polityków przez pryzmat inteligencji, która u sporej części jest...powiedzmy..nienachalna. Oceniajmy przez pryzmat hipokryzji i obłudy - Prezydent jak cały PiS dla kilu punktów procentowych poparcia, całkowicie cynicznie igra z przyszłością narodu. Dla nich to nie problem, bo kiedy to wszystko się zawali, już ich nie będzie, a co sobie porządzą to ich!

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 59 razy 39

  dudek nie pierwszy raz pokazal, ze:
  1. bedac "bezpartyjny" dalej chodzi na pasku pis/kaczafiego
  2. prowadzi kampanie pisu jako prezydent "wszystkich" polakow
  3. szara masa wypelniajaca mu przestrzen czaszkowa to nie mozg i blizej jej kolorowi brazu niz szarosci

  a Pani prof Letowska to madra i wywazona intelektualnie kobieta... klaniam sie... nie dudkowi oczywiscie... nie mam zwyczaju klaniania sie fiutom bez wzgledu na to jaki urzad chwilowo piastuja... tak mi dopomoz buk...

 • 1-wolne

  Oceniono 39 razy 33

  Prezydentowi wcale nie chodzi o zmianę ustawy emerytalnej. Jako prawnik doskonale wie że nawet gdyby sejm wyraził taką zgodę to przeprowadzenie legalizacji w przed wyborami jest niemożliwe.Prezydentowi chodzi o pokazanie przed wyborami chęci zmiany aby zyskać głosy dla PIS.
  Prezydent jest gotów rozwalić cały budżet państwa aby tylko PIS doszedł do władzy.CZY TO JEST NAPRAWDĘ PREZYDENT POLSKI?

 • pyosalpinx

  Oceniono 37 razy 29

  Toczy sie walec Pisu ktory wszystko rowna z ziemia....i zaden rozsadny argument nie jest w stanie tego zatrzymac.....za 5 lat bedzie liczenie strat po tym inferno

 • dornjuan

  Oceniono 41 razy 23

  Skandaliczny projekt ustawy niedouczonego prawnika. I tak będzie przez 5 lat. Masakra.

 • hermiona67

  Oceniono 29 razy 21

  Kobiety w islamie też mają szczególną rolę, siedzą w domu i zajmują się seniorami i dziećmi. Skąd więc ten PiSowski strach przed tym wyznaniem? Mają tak wiele wspólnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX