Polacy bogacą się, a rządząca PO traci. "Bo jej elektorat emocjonalnie biednieje"

"Osiem lat rządów PO-PSL to bogacenie się całego społeczeństwa i spadek nierówności standardowo mierzonych współczynnikiem Giniego. Między 2007 a 2015 r. poziom nierówności obniżył się w Polsce o blisko cztery punkty procentowe. To proces imponujący, bezprecedensowy, niemal rewolucyjny" - ocenia Jacek Żakowski analizując tegoroczną "Diagnozę Społeczną". Dlaczego więc rządząca w tym czasie PO traci poparcie?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem Jacka Żakowskiego, odpowiedzi trzeba szukać w danych dotyczących polskiej klasy średniej. Bo to ta grupa stanowi trzon elektoratu Platformy Obywatelskiej.

"Lata 2013-2015 to spełnienie jej najczarniejszych snów. Wprawdzie zwiększyła ona swoje dochody o ponad dziesięć procent, ale musiała odczuć jak mimo to błyskawicznie traci dystans do najbogatszych, których dochody wzrosły aż o 17 proc.. Klasa średnia wprawdzie nie staje się dosłownie biedniejsza, bo jej dochody rosną, ale emocjonalnie biednieje, bo ucieka jej klasa wyższa, a dogania ją klasa niższa. Finansowo wciąż jeszcze zyskuje, ale społecznie - biednieje" - ocenia na blogu publicysta tygodnika "Polityka".

Jak podkreśla Żakowski, nie tylko na postawie sytuacji w Polsce, niepokoje i strach członków klasy średniej mają bezpośredni wpływ na opinię społeczną. "Bo to klasa średnia jest najbardziej opiniotwórcza, najaktywniej głosuje, pisze, występuje w mediach, przewodzi lokalnym wspólnotom i potrafi narzucić swoje emocje innym" - podkreśla.

Według publicysty "Polityki", można ocenić, że "wspomagając awans niższej klasy niższej, PO zrobiła coś społecznie dobrego, ale dla niej samej i dla jej wyborczego wyniku - ewidentnie złego".

"Bo ważny społeczny cel osiągnęła kosztem trzonu własnego elektoratu. Nie wiem, czy tak chciała, czy po prostu tak jej wyszło - podobnie jak kiedyś Unii Wolności. I z podobnym skutkiem. Choć, daj Boże, nie tak radykalnym" - pisze na blogu Jacek Żakowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (133)
Polacy bogacą się, a rządząca PO traci. "Bo jej elektorat emocjonalnie biednieje"
Zaloguj się
 • pogadaniec

  Oceniono 15 razy 3

  Co to jest PO? Wlasciwie nie wiadomo. Taki ideowy smietnik, w ktorym kazdy moze znalezc przytulisko. Dorn i Giertych, a nawet Napieralski, nie mowiac o Misiu, albo druzynie Opus Dei i roznej masci klerykalach. Czy ta zbieranina zdolna jest rzadzic efektywnie, tzn. tak by zmieniac ten kraj na lepsze? Kazdy musi sobie odpowiedziec sam. W mojej skromnej opinii: to oni bardzo, bardzo chciec do koryta. Jako ze PiS nie wchodzi dla mnie w gre, do wyboru pozostaje tzw. Zjednoczona Lewica oferujaca grono sensownych i obiecujacych osob. Ona stanowi jakas alternatywe dla spolecznie niszczacej i deprawujacej nasz kraj politycznej symbiozy postsolidaruchow spod znaku POPiSu.

 • wirtualnyzbylut

  Oceniono 9 razy 3

  Sam biedniejesz.
  Jak przez 8 lat, codziennie ktoś ma w d. zobowiązania i obietnice to ja też mam go gdzieś.
  Nie. Nie domagam się obiecanych gruszek na wierzbie kosztujących cokolwiek budżet. Ale :
  1. Co z reformą KRUS ? Mimo wyroku TK, mimo zapowiedzi i obietnic - NIC.
  2. Co z reformą funduszu kościelnego i wprowadzeniu opodatkowania wiernych ? NIC.
  3. Co z reformą Karty Nauczyciela i związanych z tym obciążeń dla budżetów gmin ? NIC.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 10 razy 2

  "wspomagając awans niższej klasy niższej"... ale dyrdymały
  drogi panie Żakowski, przez cale życie glosowałem na lewice i wówczas gdy nie było co do michy włożyć i teraz kiedy byłbym zaliczony do "tzw klasy średniej" i nie dlatego że jakaś tam "klasa" mnie dopędza albo się oddala tylko dlatego ze nie wyobrażam sobie jak można zostawić bez pomocy kogoś kto koczuje pod mostem bo jedyna fabryka w okolicy "zdelokalizowała do Bangladeszu" albo tyra 12 godzin dziennie i nie jest w stanie zapłacić za lekarstwa

 • Dawid Przytarski

  Oceniono 7 razy 1

  napsialem poemat.. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Ostrudzie, dali głos panu Dudzie. No ..nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media Prawe mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, czarne włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !!!

 • westgreg

  Oceniono 9 razy 1

  Drogi red Jacku.

  Zamiast pitolić trzy po trzy, powiedzże wprost - wyborcy PO głosowali na liberałów, a do władzy doszli socjaliści - nie było szans, aby się nie wkur..., bo nikt o zdrowym i otwartym umyśle nie lubi socjalistów.

 • tbgmbx

  Oceniono 7 razy 1

  Co on mówi?! Chyba dawno nie zaglądał do "Krytyki Plitycznej"! A tam Picketty twierdzi coś przeciwnego! ;-)

 • glit64

  Oceniono 2 razy 0

  Ten jak cos jebnie to nie wiadomo:smiac sie czy plakac. Ja sie posmieje.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 0

  Jeśli 3 mln wyjechały za chlebem, to poziom zamożności się faktycznie podniósł.
  Gdyby wyjechała reszta biedoty, pozostaliby w kraju tylko biedniejący zamożni oraz emeryci żyjący z jako takiej PRL-owskiej emerytury.
  Gratuluję determinacji pana Żakowskiego w przekonywaniu do popierania tych leni i darmozjadów z PO.
  PiS-u się boję ale opisywania rzeczywistości poprzez śnienia i fantazje również.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX