Już prawie 3 mln podpisów przeciwko TTIP. Kworum zebrano właśnie w Polsce. Będzie kolejne ACTA?

Polska dołączyła właśnie do grona europejskich państw, które zebrały minimum podpisów obywateli przeciwko traktatowi o wolnym handlu między UE i USA (TTIP). Nie wiadomo jednak, czy Komisja Europejska uwzględni niemal 3 mln podpisów, bo jeszcze w ubiegłym roku nie chciała nawet zarejestrować inicjatywy obywatelskiej. Aktywiści nie tracą rezonu i wskazują na przykład ACTA.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ponad 500 organizacji samorządowych w Europie chce, by Unia Europejska wstrzymała negocjacje ws. traktatu o wolnym handlu z USA (ang. TTIP).

Wady i zalety traktatu

Traktat ten ma zminimalizować bariery handlowe między Unią Europejską a USA, czyli cła czy odmienne standardy dotyczące produktów i usług. Ma to dać impuls gospodarkom zaangażowanych państw w postaci większego wzrostu PKB. USA i UE dzięki ścisłej współpracy mają też stawić czoła rosnącym w siłę Chinom.

Co trzeba wiedzieć o TTIP? Zobacz >>>

Jednak według inicjatorów akcji "Stop TTIP", w tym kilkudziesięciu polskich organizacji samorządowych, traktat niesie ze sobą wiele zagrożeń. Zdaniem aktywistów porozumienie może doprowadzić do obniżenia standardów zatrudnienia, ochrony środowiska i konsumenta, deregulacji usług publicznych, a także niekorzystnych rozstrzygnięć w sporach zagranicznych inwestorów z państwami. Ogromne kontrowersje wzbudzają też tajne negocjacje między USA i Unią. Część dokumentów Komisja Europejska ujawniła dopiero pod naciskiem opinii publicznej.

Komisja odrzuciła wniosek

Chcąc wpłynąć na Komisję Europejską, aktywiści zawiązali Europejską Inicjatywę Obywatelską. Jak ona działa? Po zebraniu określonej liczby podpisów (kworum) w siedmiu państwach unijnych i miliona w całej wspólnocie, Komisja musi rozpatrzyć projekt i zorganizować wysłuchanie publicznej w Parlamencie Europejskim.

Jednak jeszcze jesienią ubiegłego roku Komisja Europejska odrzuciła wniosek o rejestrację inicjatywy, tłumacząc że... wykracza ona poza jej kompetencje. Aktywiści złożyli skargę na tę decyzję w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości i postanowili nie rezygnować ze zbiórki podpisów.

Będzie drugie ACTA?

Dziś mają ich niemal trzy miliony, a zbiórka trwa jeszcze do 6 października. Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, jednego z koordynatorów akcji w Polsce, podkreśla że z tak dużą liczbą podpisów Bruksela będzie musiała się liczyć. Zwłaszcza że, jak mówi, wątpliwości aktywistów podziela wielu europarlamentarzystów.

Nawet jednak jeśli sąd przyzna rację protestującym, Komisja Europejska nie będzie zobligowana do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w prawie, może więc skończyć się na dyskusji europosłów. Wojtalik jest jednak optymistą. Przypomina, że protesty ws. ACTA też były oddolne i nieoficjalne, a przyniosły oczekiwany skutek. - Nie zniechęcamy się - zaznacza.

TTIP przepadnie?

Wiele wskazuje na to, że aktywiści mają jeszcze sporo czasu na protesty. Jak podaje portal Politico.eu, negocjacje między Unią i USA utknęły na kilku ważnych punktach. A rozmowy nie są nawet na półmetku. Europejscy politycy obawiają się, że nie TTIP nie zostanie przyjęty przed końcem kadencji prezydenta USA, Baracka Obamy, jednego z orędowników traktatu. W Brukseli przebąkuje się nawet, że traktat w ogóle nie wejdzie w życie.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (103)
Już prawie 3 mln podpisów przeciwko TTIP. Kworum zebrano właśnie w Polsce. Będzie kolejne ACTA?
Zaloguj się
 • prezio1eki

  Oceniono 26 razy 20

  Trzeba walczyć by wszystkie przepisy były JAWNE, prawo Państw było nadrzędnym wobec korporacji a spory rozstrzygały Sądy Krajowe a nie "dziwne" mediacje itp.

 • student_zebrak

  Oceniono 16 razy 14

  zwroccie uwage na wplyw umowy na dostepnosc i ceny lekow, na cala sfere chroniona patentami, na copyright.
  Ta umowa faworyzuje USA. wszelkie spory musza byc rozstrzygane przez sady danego kraju. Korporacje nie moga miec prawa skarzenia rzadow!!!! Zwlaszcza za dzialalnosc chroniaca obywateli. JUZ byla sprawa W Singapurze, gdy firma tytoniowa zaskarzyla rzad australijski, za straty, poniewaz mamy silne prawo przeciwko obrotem papierosami oraz utrudnienia dla palaczy.
  Podobnie bedzie z lekami, generyki znikna, bedziemy na lasce firm farmaceutycznych.
  Nie dosc, ze doja wwszystkie kraje na swiecie? Polska nie jest jedynym krajem, w ktorym firmy amerykanskie placa smiesznie niskie podatki.

 • onduma

  Oceniono 22 razy 14

  Przeciez to jest korzystne dla korporacji USA . USA coraz mniej produkuja a coraz wiecej wyludzają

 • lord_of_tenstoned

  Oceniono 15 razy 13

  Szkoda, że w artykule ani słowa na temat najbardziej kontrowersyjnej części umowy czyli mechanizmu ponadnarodowych arbitraży mających bezstronnie wydawać wyroki w sporach korporacja vs. państwo. (Tak jakby od biedy sąd jakiegoś cywilizowanego, neutralnego państwa nie mógł zająć się sprawą inne państwo vs. korporacja z jeszcze innego państwa. Też będzie bezstronnie i neutralnie.)

  Anyłej... jest progres.

 • badziewiak66

  Oceniono 16 razy 12

  Z tego co pamiętam politycy Grecji ufundowali nagrodę temu kto ujawni zapisy kontraktu. Z drugiej strony to skandaliczne, że tak ważną umowę dla setek milionów ludzi zawiera się gdzieś tam w jakieś jaskini, przy blasku świec. Przypomina to co żywo przepchnięcie ustawy o FED i tajne rozmowy na wyspie Jekyll Island. Jaka to Unia jeżeli my - podobno obywatele tej Unii - nie mamy nic do powiedzenia ! To OBORA !! I tak już jestem niewolnikiem , nie pozwolę zamienić siebie i mojej rodziny w stado bydła. Widzicie mój sterczący palec ?

 • realistas

  Oceniono 19 razy 11

  Jak Tusk był za ACTA, tak PiS i Kaczyński są za TTIP. I jedno i drugie jest szkodliwe dla słabych i biednych.

 • coda1980

  Oceniono 10 razy 8

  Tak ścisła tajność rokowań w tak fundamentalnej sprawie stanowi całkowite zaprzeczenie demokracji i każe obawiać się bardzo nieprzyjemnych i bolesnych niespodzianek. Wygląda na to, że będzie to klucz do pełnej dominacji amerykańskich globalnych korporacji w Europie i żadne państwo nie będzie mogło się im przeciwstawić!

 • cuddles.best

  Oceniono 16 razy 8

  Neoliberałowie tym razem zrobią wszystko, żeby to przepchnąć, bo stawka jest zbyt wysoka - trzeba szybko ubezwłasnowolnić to, co jeszcze zostało z aparatu demokracji, zanim zawieje wiatr zmian (a gdzieniegdzie już lekko powiewa: Corbyn, Sanders)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX