Tokarczuk słyszy groźby śmierci. Paradowska: Polacy pokazują swoją najpotworniejszą twarz

Z internetu spłynęła fala nienawiści na pisarkę Olgę Tokarczuk za jej komentarz dotyczący polskiej nietolerancji. Sprawa jest o tyle poważna, że zajęło się nią już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Czas kampanii sprzyja pokazaniu przez część Polaków, zwłaszcza anonimowo w internecie, najgorszej, najpotworniejszej polskiej twarzy - skomentowała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów - powiedziała Olga Tokarczuk, laureatka tegorocznej literackiej Nagrody Nike w TVP Info. W internecie rozpętała się burza, pod adresem pisarki padły tysiące nienawistnych komentarzy, włącznie z grożeniem śmiercią.

- Najbardziej zdumiewające, że zapewne ci, którzy zalewają internet hejtem, ani nie przeczytali "Ksiąg Jakubowych", ani nic nie wiedzą o pisarstwie Tokarczuk. I jedna, prawdziwa wypowiedź wzbudziła internetową histerię.

"Księgi Jakubowe" są dostępne w formie ebooka na publio.pl >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (696)
Tokarczuk słyszy groźby śmierci. Paradowska: Polacy pokazują swoją najpotworniejszą twarz
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 99 razy 37

  Znaj proporcjum mocium Panie
  Oskarżanie Polaków o kolonializm, posiadanie niewolników czy mordowanie Żydów to jakieś kuriozum. Wyciąga się jakieś jednostkowe przypadki i buduje na tym całą nieprawdziwą tezę.
  Polacy wobec Żydów w czasie ostatniej wojny zachowali się najbardziej honorowo i po rycersku spośród narodów europejskich. Tylko my i Duńczycy możemy śmiało chodzić z podniesioną głową. Niech się ludzie pokroju Tokarczuk przyjrzą działaniom Rumunów, Ukraińców czy Litwinów którzy Żydów mordowali zacieklej niż SS-mani. Proszę się przyjrzeć Francuzom i rządowi Vichy, który skwapliwie wyłapał Żydów i odstawił do komór gazowych przy pomocy francuskich kolei. O Niemcach z oczywistych względów nie piszę.
  Polska dla Żydów była cichą przystanią przez wieki stąd taka liczebność Żydów na wschód od Łaby. Można śmiało stawiać tezę, że Polacy więcej wycierpieli od ludności żydowskiej na wschód od Bugu po 1939 r. niż Żydzi od Polaków

 • z_b2

  Oceniono 88 razy 34

  To, że rodacy pani Olhi Tokarczuk postępowali w ten sposób z Polakami i Żydami nie znaczy wcale, że naród, który udzielił gościny rodzicom tej pani postępował podobnie.

  Musiała się dziewczyna nasłuchać rodzinnych opowieści, podobnie jak pan Miron Szyc wychowywany w atmosferze nienawiści do Polaków i Polski, stąd ta projekcja zachowań.

 • judeosceptyk

  Oceniono 37 razy 29

  Moim zdaniem powinny być naciski na Żydów, aby zaczęli wpuszczać uchodźców do Izraela. Uchroniłoby to uchodźców przed niebezpieczną podróżą przez morze, a ponadto uchodźcy mieliby w Izraelu jak w raju, gdyż Żydzi jak dobrze wiemy są prekursorami multi-kulti i tolerancji na całym świecie. Co więcej Żydzi mają minimum 120 ilorazu inteligencji, a zatem uchodźcy mieliby tam świetną służbę oświaty, a także służbę zdrowia.

 • beor

  Oceniono 82 razy 28

  A dlaczego p. Tokarczuk może sobie hejtować do woli?
  Bo przecież to co powiedziała, to ordynarny hejt.
  Jej wolno, bo ???? "wielką pisarką jest"?

 • jarr17

  Oceniono 55 razy 27

  "Polacy pokazują swoją najpotworniejszą twarz "
  Tytuł artykułu świadczy o dyskryminacji rasowej Polaków przez Żydów .

 • glendanzig

  Oceniono 58 razy 26

  Tych lemingów poniżej wychwalających Tokarczuk chciałbym bardzo serio zapytać: naprawdę uważacie, że jej kontrowersyjna (co najmniej ) wypowiedź jest prawdziwa ma sens?

 • garypayton.hof

  Oceniono 91 razy 25

  jak jedna osoba mówi ci, ze jesteś pijany, to możęsz zignorowac.
  jesli mówią ci o tym tysiąće osób, to połóż się i wytrzeźwiej.

  z dedykacją dla 'prawdomównej" pisarki.

  POlacy-mordercy, Polacy-żydożercy, Polskie obozy koncentracyjne... co dalej ? Wehrmacht był polską formacją bojową ? POlacy najechali pokojową III Rzeszę ?

  kto sieje trolling, ten zbiera hejt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX