"PiS chce wprowadzić autokrację!". "Nie, chce wzmocnić demokrację". Ostre starcie prof. Płatek i rzeczniczki PiS

Monika Płatek przestrzegała w Poranku Radia TOK FM przed pomysłami PiS na konstytucję. - To system, który zagraża systemowi trójpodziału władz. Idzie w kierunku systemu autokratycznego, gdzie mamy jednego wodza, przywódcę - mówiła. - Absolutnie się z tym nie zgadzam - protestowała Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Poranku Radia TOK FM doszło do starcia prof. Moniki Płatek, karnistki i kandydatki Zjednoczonej Lewicy do Senatu, oraz Elżbiety Witek, rzeczniczki PiS.

Co złego w konstytucji PiS

Płatek ostro krytykowała pomysły PiS na zmianę konstytucji. Jej zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego chce:

- wprowadzić system prezydencki,

- usunąć przepisy zabraniające dyskryminację różnych grup społecznych,

- uniemożliwić zrównanie praw osób pozostających w związkach małżeńskich i poza nimi,

- eliminację systemu trójpodziału władzy.

Witek: PiS chce wzmocnić demokrację

- Jestem zdziwiona tym, co pani profesor mówi. Te zarzuty są nieuprawnione - odpierała Witek. I przekonywała, że PiS wyszedł z projektem "pakietu demokratycznego", który "zaprzecza" temu, co mówi Płatek. Witek wyliczała:

- zwiększenie uprawnień obywateli przez brak możliwości odrzucenia obywatelskich projektów ustaw w Sejmie już w pierwszym czytaniu (zazwyczaj w komisjach),

- zwiększenie siły opozycji poprzez organizacje cyklicznych spotkań z premierem na wzór brytyjski.

Jednak prof. Płatek to nie przekonało. Przypomniała pomysł PiS stworzenia specjalnego sądu, którego skład miałby być ustalany przez prezydenta. Organ ten mógłby, jak relacjonowała Płatek, "robić nadzwyczajne apelacje i zmieniać wyroki, jeśli uzna je za niesprawiedliwe". Karnistka powtórzyła, że to zaprzecza zasadzie trójpodziału władzy i powtórzyła zarzuty dotyczące autorytartzmu wynikającego z ustroju prezydenckiego.

Wszystkie projekty PiS

- Absolutnie się z tym nie zgadzam. Nie wiem, skąd pani ma takie informacje - zdenerwowała się Witek. - Wydrukowałam i przeczytałam państwa projekt - odparła Płatek. - Chyba niezbyt dokładnie - zripostowała Witek.

Rzeczniczka PiS tłumaczyła, że obecnie PiS nie ma jednego, wiążącego projektu nowej konstytucji, a jedynie kilka luźnych pomysłów. - Pani profesor czyta fragmenty nie wiem skąd, projektów jest wiele. Żadne zmiany nie dokonają się bez szerokich konsultacji i ogólnonarodowej zgody - podkreśliła.

Stworzonego przez PiS projektu konstytucji z 2010 roku, na który powoływała się prof. Płatek, nie można już znaleźć na stronach internetowych partii. Pisaliśmy jednak o tym projekcie, przedstawiając jego główne założenia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
"PiS chce wprowadzić autokrację!". "Nie, chce wzmocnić demokrację". Ostre starcie prof. Płatek i rzeczniczki PiS
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 29 razy 19

  A to z kim Pani profesor Płatek polemizuje... Z PIS rozmawiać...TO JAKBY MÓWIĆ DO OBRAZU...A obraz i tak odpowie....Kaczyńskim, wprost z magnetofonu.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 24 razy 16

  PiS - mistrzowie świata w obracaniu alika ogonem.
  i nikt im nie wmówi, że białe to białe.

 • marudna.maruda

  Oceniono 30 razy 16

  PiS chce wzmocnić demokrację? Może jeszcze zadbać o wolność słowa? Jak słyszę o tych, ktorych uczucia religijne są urażane, to już się boję, o jaką wolność słowa prezes zadba. Prezes od lat wielu korzysta z demokratycznej wolności w wypowiadaniu swoich kwestii. nikt mu nie podskoczy, choć bredzi często jak oczadziały. Ale nam buźki poknebluje, podzieli na "dobrych" i resztę. Wielu z nas po stronie prawa i sprawiedliwości prezesa i episkopatu nie stanie. Jaką wolność i sprawiedliwość nam prezes zafunduje?

 • obserwator_65

  Oceniono 25 razy 15

  Pani rzcznik PiS specjalistka od książek o Katyniu sprzed wojny , genialnego powiedzenia o polskiej armii że może się zmieści na stadionie narodowym ( armia praktycznie każdego państwa europejskiego na stadionie narodowym się zmieści ) tym razem błysnęła brakiem choćby minimum wiedzy na temat projektu konstytucji redakcji PiS z roku 2010 a swoją niekompetencję zasłaniała aroganckimi odzywkami kierowanymi do pani profesor. Cytowane konkretne zapisy z projektu odrzucała stwierdzeniem że nie będzie rozmawiała z kimś , kto coś tam czyta z telefonu komórkowego. To klasyka zachowań kamuflujących prawdziwe oblicze tej partii. Kto tego nie czytał proponuję sięgnąć już do archiwaliów PiS bo od kilku tygodni zostało to zdjęte.

 • uutek

  Oceniono 22 razy 14

  Tak PiS chce wzmocnić demokrację - na wzór rosyjski.....

 • kopandol

  Oceniono 26 razy 14

  Pani Witek ma problemy z odróżnieniem PISdokarcji od demokracji.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 19 razy 13

  wyborcy pisu dopiero wtedy wytrzeźwieją, gdy sami staną się ofiarami kaczego systemu. kaczyński to człowiek nienawidzący ludzi, wszystkich ludzi. socjopata.
  ale będzie wrzask, pisk i jazgot.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 19 razy 11

  Witek ty sie nie nadajesz do roboty w mediach!
  Prosze razem z antkiem jechac na wakacje last minute poza kontynent europejski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX