Farsa. Ewa Kopacz i Beata Szydło zakpiły ze wszystkich: telewizji, dziennikarzy i - przede wszystkim - obywateli

Telewizje dostarczyły nam wieczorem żenujący spektakl. Po wielu dniach zapraszania, ustaleń i negocjacji ze sztabami, dzisiaj w trzech telewizjach informacyjnych i najważniejszym programie Telewizji Polskiej dostaliśmy wykastrowaną wersję debaty przedwyborczej.
Wszystkie "zasady" już na początku dyskusji wyłożyła ze szczerością Dorota Gawryluk z Polsat News, jedna z prowadzących "Rozmowę o Polsce" (telewizje jak ognia unikały - z powodów prawnych - określenia "debata"):

"Choć nasza rola, rola prowadzących, jest mocno ograniczona, bo ustalono, że nie możemy zadawać dodatkowych pytań, a już - broń boże! - przerywać, to mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi lepiej poznają państwo kandydatki i programy".

Problem w tym, że przez tak mocno ograniczoną rolę prowadzących, dostaliśmy telewizyjny produkt publicystyczno-rozrywkowy, który formą przypominał debatę przedwyborczą. I ani lepiej nie poznaliśmy kandydatek, ani ich programów.

Po co prowadzący?

Prowadzący więc robili jedynie to, co mogli. Czyli odczytywali pytania i informowali, kiedy czas na odpowiedź się skończył. A skoro robili to czołowi dziennikarze TVP, Polsat News i TVN24, można było odnieść wrażenie, że to poważna dyskusja. Tak nie było.

Zasada 1: Prowadzący nie przerywa. Obie kandydatki mogły mówić to, co im ślina na język przyniesie. I nawet się nie kryły z tym, że korzystają z tej możliwości. Odpowiadały na mało pytań (najczęściej w ogóle), za to wpadały w dygresje - wracały do kwestii sprzed kilku pytań, wygłaszały nauczone wcześniej monologi i ataki na przeciwnika. Np. kiedy Ewa Kopacz zapytana o wnioski z afery podsłuchowej zaczęła wytykać Beacie Szydło aferę SKOK-ów. Jakie wnioski premier wyciągnęła z afery, która niemal wywróciła cały rząd RP? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Zasada 2: Nie można dopytać. Dzięki temu, zarówno premier Ewa Kopacz, jak i wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło, mogły mówić puste frazesy. "Ja mam ambitny program naprawy Polski. Polska potrzebuje stabilnego rządu" - to tylko namiastka wiceprezes PiS, której występ można skrócić do hasła: jest źle, za nas będzie dobrze. I tylko widz nie mógł się, dowiedzieć, co to niby za ambitny program ma nam do zaproponowania Beata Szydło.

Kpina

W czterech telewizjach dostaliśmy żenujący spektakl. Dlaczego?

Po pierwsze, telewizje organizując debatę, której na ich życzenie debatą nazywać nie można, zrobiły wyraźny podział na dyskusję "poważnych polityków" i tych "mniej ważnych", których zepchnęły na następny dzień. Dopiero po ostrej krytyce, Ewa Kopacz i (najprawdopodobniej) Beata Szydło postanowiły dołączyć do drugiej debaty.

Po drugie, pozwoliliśmy politykom na kastrowanie dziennikarzy. Mając w studiu trójkę świetnych prowadzących, zostali oni sprowadzeni - prawdopodobnie na życzenie polityków i ich sztabów - do roli stoperów i stojaków pod mikrofony;

Po trzecie, telewizje usankcjonowały kompletnie nieodpowiedzialne dyrdymały, nie pozwalając dziennikarzom (których to rola!) na ripostowanie pustosłowia, którego w tej dyskusji było multum;

Po czwarte, to jest po ludzku bezczelne wobec innych ugrupowań i ich wyborców, że zostali na samym początku zepchnięci do stolika "mniej ważnych", do "stolika dla dzieci"; że byli pokazywani jako "niegodni" debaty przy głównym stole. I że musieli się prosić o debatę z "poważnymi" kandydatami. To sankcjonuje patologię, która się u nas wytworzyła - że są tylko dwie ważne partie;

Wszyscy daliśmy się zrobić w idiotów tego wieczoru. Tak daleko zabrnęliśmy w bezmyślność polskiej polityki i w strach przed fochami strzelanymi przez polityków, że przestaliśmy nazywać rzeczy po imieniu i skutecznie sprzeciwić się temu, co robią. A to nic innego, jak zwykła zuchwałość i brak szacunku dla ludzi. Tak się tworzy quasi debatę w quasi demokracji. A jutro znowu zobaczymy, jak Szydło i Kopacz będą się licytowały na moralną wyższość.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (48)
Farsa. Ewa Kopacz i Beata Szydło zakpiły ze wszystkich: telewizji, dziennikarzy i - przede wszystkim - obywateli
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 24 razy 16

  Absurdalna kampania wyborcza, w której zarzuca się rządowi że Polska jest "w ruinie", jest niesuwerenna "na pasku Brukseli", a rząd "zdradza interesy Polski" (na granicy zdrady głównej) ... Z GÓRY WYKLUCZA JAKĄKOLWIEK DEBATĘ... Stawiając rząd w sytuacji konieczności tłumaczenia że nie jest wielbłądem... Bardziej znamienna od tej "debaty" była ostatnia wypowiedź prezesa Kaczyńskiego , o "IV RP" jako wspaniałym państwie...p r a w a...sprawiedliwości i dobrobytu, które z bliżej nieznanych powodów zniszczyły jakieś wrogie Polsce siły I TERAZ TRZEBA TO WSZYSTKO ODBUDOWAĆ....Mówiąc to wszystko bez zająknienia... Z żadnym kłamstwem, tak na prawdę debatować się nie da.... MOŻNA JE TYLKO WZMOCNIĆ NIEUDOLNYM W WARUNKACH PARANOICZNEGO POPULIZMU PRZYTACZANIEM PRAWDY...

 • bjagiello

  Oceniono 10 razy 10

  A ja ten żenujący spektakl dla gawiedzi oglądnąłem i się tego nie wstydzę.
  I dzięki niemu wiem na kogo NIE BĘDĘ głosował! Obu paniom (i ich partiom) dziękuję.... miałyście okazję mnie przekonać...

 • Oceniono 8 razy 6

  Mnie u Szydło uderzyło to że nadal nie mówiła o konkretach, nie wierzę że to nieprzygotowanie, to celowa ściema PIS.

 • samozwaniec1

  Oceniono 7 razy 5

  Lekka przewage miala PEK,gdyz Szydlo nie odpowiadala w ogole na pytania...

 • andrelom

  Oceniono 7 razy 5

  A ja nie dałem się zrobić na idiotę-----po prostu nie oglądałem.

 • normal2015

  Oceniono 9 razy 5

  Wyobrażam sobie co by się działo jakby dziennikarze mogliby zadawać dodatkowe pytania. Na palcach jednej ręki można policzyć bezstronnych dziennikarzy. Nawet w takiej sytuacji jak ta pseudo debata z niby ubezwłasnowolnionymi dziennikarzami pani Gawryluk udało się zadać pytanie tak bezstronne, że pewno nie powstydziłaby się go inna bezstronna dziennikarka p. Lichocka.

 • kopandol

  Oceniono 12 razy 4

  Nie bardzo rozumiem tego utyskiwania i rwania włosów z głów nad poziomem debaty.
  Przecież tego właśnie oczekuje ten skretyniały narodek i to otrzymuje.
  Fakty, liczby i argumenty są dla niego nie do strawienia - przyjmują tylko papkę o konsystencji krowiego łajna bo tylko takową mogą wchłonąć ich oczadziałe wiarą ptasie móżdżki.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 10 razy 4

  Mam propozycję na pytanie
  dla Wszelkiej Maści ,czyli Plenum Titulo
  kandydatów na posłów:
  -Swe sumienie cenicie najwyżej [Bóg,Honor,Ojczyzna]
  Każda/-y kandydat to zapewnia.
  Dlaczego więc głosujecie zgodnie z dyscypliną klubową
  a nie z własnym sumieniem?
  Byt kształtuje świadomość??

 • 4m5marek

  Oceniono 3 razy 3

  ta debata to dno i metr mułu nic konkretnego mało konkretów same ogólniki tylko wytykanie afer ale Beata szydło za to już nie mówiła o Polsce w ruinie a tak w ogóle to na niektóre pytania brak było konkretnych odpowiedzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX