"Jak kogoś zapytać, czy jest przekupny, to będzie oburzony. Ale sprzedaż głosu za pięć stów?"

"Naród polski, przynajmniej jego część, dał się wyprowadzić w pole jak dziecko. Kiedy pp. Duda i Szydło odmieniali przez wszystkie przypadki słowa "zgoda, jedność, razem i wspólnie", większość wyborców zamiast puknąć się w czoło i pomyśleć "zgoda - z kim?", sięgała jak lunatycy po listę nr 1" - ocenia Daniel Passent. I przyznaje, że pod rządami PiS, "felietonista ma żniwo jak śmierć w czasie cholery".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 "Kiedy przyszła premier Szydło zapewniała, że nie wilk tylko baranek będzie ministrem obrony, elektorat odetchnął z ulgą i postawił na jedynkę" - napisał Passent w najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka".

Zdaniem publicysty, dla części wyborców atrakcyjne okazały się zupełnie inne obietnice - te dotyczące benefitów dla obywateli. "Pięćset złotych piechotą nie chodzi. Jak kogoś zapytać, czy jest przekupny, to będzie oburzony. Ale sprzedaż głosu za pięć stów? Czemu nie? - wszak to dla dobra dziecka" - napisał felietonista tygodnika "Polityka".

"Żniwo jak śmierć w czasie cholery"

Oczywiście narzekać na działania rządzących każdy może. Ale jak podkreśla Passent, trzeba przyznać, że odkąd zmieniła się władza, na przykład "felietonista ma żniwo jak śmierć w czasie cholery".

"Kiedyś najtrudniej było znaleźć co tydzień nowy temat, a teraz nawet nie trzeba się wychylać - po prostu klęska urodzaju. Lawina, powódź tematów i pomysłów. Weźmy choćby tę nieszczęsną flagę unijną. Kiedyś - cały felieton. Dziś - jeden akapit".

A narzekającym Daniel Passent podpowiada: "Głowa do góry!" "Były zabory, okupacja, socjalizm, demokracja, przeżyjemy i narodową sprawiedliwość" - napisał felietonista w najnowszej "Polityce".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
"Jak kogoś zapytać, czy jest przekupny, to będzie oburzony. Ale sprzedaż głosu za pięć stów?"
Zaloguj się
 • 68jacekw

  Oceniono 18 razy 4

  Korupcja jest dopuszczalna kiedy urzędnicy z Po lub PSL "kręcą lody" jak stwierdziła niesłusznie skrzywdzona łapówką p.Sawicka.Co więcej należy im się odszkodowanie gdy proceder zostanie ujawniony. P.Passenta boli,ze ktoś w jego mniemaniu zrobił PO-wcom konkurencje,co jest zupełnie niedopuszczalne i godne napiętnowania.

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 2

  10 lat temu dałem się przekupić za znaczne większe pieniądze wynikające z 15% PITu i VATu. No jakoś tak mają wyborcy, że głosują za programami, przynoszącymi dla nich korzyści. Czas najwyższy to zmienić - pracownicy na śmieciówkach powinni głosować na Nowoczesną (bo liberalizacja prawa pracy jest dla nich najkorzystniejszą opcją), a wszyscy zarabiający wyraźnie ponad przeciętną - na partię Razem (bo sami przecież nie potrafią w sensowny sposób wydać 75% tego, co zarobili).

 • 66kropek

  Oceniono 5 razy 1

  Passent, co innego kupowanie głosów za miłe miejsca w fundacyjkach, zarządzikach , o tak to można. Nie wiem czy mi się zdaje , ale chyba w innych krajach światłej Europy obietnice socjalne tez graja pewna rolę w wyborach..

 • aaron.goldstein

  Oceniono 13 razy 1

  Wiarygodność pana Passenta skończyła się w momencie kiedy wezwał wszystkich, którym nie podobały się rzady PO i Komorowskiego do emigracji - przypominam - wypowiedź dla tokfm ze stycznia 2015 roku.

 • sqlwysyn

  0

  Nie chcieliście ciepłej wody w kranie? To będziecie teraz mieli krwawą łaźnię.
  Za 500 zł na dziecko ...

 • gogol_m

  0

  Szanowny Panie Redaktorze. Jest Pan człowiekiem popularnym - wiele o Panu napisano, nawet w literackich tekstach. Pisano różnie, ale nie przypominam sobie by ktoś odmawiał Panu intreligencji.
  Niech więc, Pan swojej i czytelników inteligencji nie obraża.

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Danielu, nie ma Pan racji. Jest czymś absolutnie naturalnym, że ludzie głosują na tych, którzy będą realizować ich, ludzi, interesy. Pan chyba nie oczekuje, że np. matka czwórki dzieci, której rodzina żyje de facto poniżej minimum socjalnego, będzie głosować na Nowoczesną, albowiem zachwyciła ją prostota postulowanej przez tę partię ordynacji podatkowej 3x16. Czynienie owej matce zarzutu, że przehandlowała liberalną demokrację za pięć stów jest po prostu śmieszny.
  Poza wszystkim, zasiłki na dzieci (niezależne od kryterium zamożności rodziców) są elementem polityki demograficznej wielu krajów, choćby Francji. Nie jest to więc pomysł z księżyca. Osobna sprawa, jak to u nas wyjdzie.

 • snakeinweb

  0

  Ja jestem nieprzekupny. Jako obywatel bezpartyjny na bydło partyjnie nie głosuję. A ponieważ na bezpartyjnych mi głosować nie wolno, bo bezpartyjni nie są dopuszczani do wyborów, to nie głosuję w ogóle. I to bydło partyjne wraz z ich prywatnym państwem pieldolę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX