Zoll: Dlaczego prezydent nie protestował w sierpniu ws. TK? Najprawdopodobniej plan zamachu na Trybunał był już gotowy

- Przez te ostatnie 25 lat obywatele zostali troszkę rozpieszczeni, bo nie było łamania praw człowieka - mówi prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla ?Polski the Times?. Były prezes TK zwraca uwagę, że było to możliwe m.in. dlatego, że był Trybunał Konstytucyjny.
Prof. Andrzej Zoll przypomina, że w państwach z dojrzałą demokracją jest taka zasada, że ten kto obejmuje władzę, uznaje, że prawo stoi ponad nim. "Tym się właśnie różni system totalitarny od demokratycznego państwa prawa" - mówi prof. Zoll dla "Polski the Times" komentując ostatnie wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W latach 40. rozmontowano demokratyczne instytucje w Polsce

"W państwie totalitarnym polityka jest nad prawem, prawo jest tylko instrumentem w rękach sprawujących władzę. I przechylamy się właśnie w kierunku takiego państwa totalitarnego. Mnie to bardzo przypomina okres lat 40. PRL-u, żyłem już wtedy, choć czasów nie pamiętam, ale z literatury znakomicie wynika, że to jest okres analogiczny do tego, który mamy dzisiaj. Wtedy też rozmontowano demokratyczne instytucje w Polsce. I przypomina też - niech się nie oburzają posłowie PiS-u, ale język jest identyczny, jak w Niemczech w latach 30. Tak że naprawdę sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna" - ostrzega były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Skoro spór wokół TK jest tak poważny, to dlaczego Polacy nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa? "Dlatego, że obywatele (...) przez te ostatnie 25 lat - tłumaczy prof. Andrzej Zoll - zostali troszkę rozpieszczeni, kiedy nie było łamania praw człowieka. Ale nie było łamania praw człowieka również dzięki temu, że był Trybunał Konstytucyjny. I nikt ze sprawujących władzę nie mógł łamać prawa."

PO pierwsza zaczęła "majstrować" przy TK?

Zdaniem prof. Zolla jest ogromna różnica między tym, co ws. TK zrobiła Platforma Obywatelska w czerwcu nowelizując ustawę o Trybunale [na tej podstawie poprzedni Sejm wybrał pięciu sędziów, z których dwóch w sposób niekonstytucyjny - co orzekł niedawno TK - red.], a tym co teraz robi PiS.

"Trochę na zasadzie: >>On mi powiedział, że jestem głupi, wiec wziąłem nóż i go zarżnąłem<<. Nie można porównywać tych dwóch sytuacji. PO oczywiście zawiniła, ale w czerwcu nikt nie atakował Trybunału. I Trybunał Konstytucyjny mógł ocenić te ustawę za niezgodną z konstytucją. Pytanie, dlaczego w sierpniu pan prezydent nie zaskarżył tej ustawy do Trybunału" - zwraca uwagę prof. Zoll i dodaje: "Najprawdopodobniej plan zamachu na Trybunał Konstytucyjny był już gotowy wtedy w - w sierpniu."Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (370)
Zoll: Dlaczego prezydent nie protestował w sierpniu ws. TK? Najprawdopodobniej plan zamachu na Trybunał był już gotowy
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 82 razy 64

  Bo dobrze odwraca uwagę gawiedzi od NAPRAWDĘ istotnych spraw, jak np. majstrowanie przy budżecie na 2016 r.

 • pizzon

  Oceniono 64 razy 52

  "Wola Narodu stoi ponad prawem a nawet Konstytucją".
  To nie cytat z Hitlera czy innego Mussoliniego. To powiedziano niedawno w polskim sejmie i miliony zwolenników PIS się z tym zgadzają. Oczywiście wiemy kto tę "wolę narodu" odczytuje trafnie i wciela w życie. Kaczyński wszystko planuje na kilka ruchów w przód. Jednego tylko nie przewidział. Konsekwencje tych manipulacji wymyślanych wieczorami na Żoliborzu na dłuższą metę nie jest w stanie przewidzieć.
  Może się zdziwić któregoś dnia...

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 78 razy 32

  No myślę że nikt trzeźwo myślący nie zrównuje występku PO z występkiem PiS. Tym nie mniej nie można zapominać że zaczęła PO.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 39 razy 31

  Obiecywałem sobie że nie, ale jednak będę musiał się przejść na miasto, bo pisiory jak nie dostaną w beret, to będą dalej mamrotać o liberałach.

 • student_zebrak

  Oceniono 33 razy 31

  Ta szajka, Kaczynski, Duda, Szydlo, Macierewicz .... dobrali sobie roznego autoramentu ludzi, ktorzy sa obsadzeni w radach, klubach, prezesurach....
  Sadze, ze nie ma wsrod nich ateisty, wszyscy sa sprawdzonymi dziecmi kosciola.
  Zatem, te dzieci powinny by6c krysztalowo czysci, moralnie nieskazitelni. Przeciez to jest smietanka (sorry, tak wyszlo) , elita intelektualna i zawodowa.\
  Ciekaw jestem, kto z tej grupy odmowi dalszej wspolpracy z Maliniakiem czy Szydlo?
  Mielismy kilka przypadkow zwrotu badz odmowy przyjecia odznaczenia podarowanego przez Maliniaka. Kto, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, odtnie sie od pisdowatej pepowiny? Kto ma na tyle zdrowy kregoslup moralny, ze widzac demontaz panstwa, odmowi wspoludzialu w tym demontazu?
  Przyszedl czas, gdy trzeba sie okreslic.
  Honor sie ma lub nie. Tu nie ma okolicznosci lagodzacych, nie ma tlumaczenia. Albo popierasz kryminalistow, albo jestes uczciwym czlowiekiem.

 • z.lo

  Oceniono 31 razy 27

  Polska nie ma szczęścia do grudnia. W grudniu 1981 zaczął się stan wojenny. W grudniu 2015 skończyła się demokracja i trójpodział władz. Właśnie zaczął się ponury zjazd w dół.

 • entre2015

  Oceniono 37 razy 23

  Sejm powinien anulować wszystkie uchwały dotychczasowych sejmów, a potem ogłosić WITAMY w PPK Poddanej Pisowskiej Kaczyńskiej

 • cleon

  Oceniono 34 razy 22

  plany wszystkich zamachów już są od dawna gotowe i Yarek powoli odpala jeden po drugim....
  w końcu nadchodzi premiera "Przebudzenia Mocy" więc Ciemna Strona się już aktywuje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX