Decyzja Kempy: Publikacja orzeczenia Trybunału z 3 grudnia ws. wyboru sędziów została wstrzymana [PISMO KPRM]

Publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia ws. m.in. wyboru pięciu sędziów przez poprzednią kadencję Sejmu w Dzienniku Ustaw został wstrzymany - ogłosiła Beata Kempa. Szefowej Kancelarii Premiera poinformowała o tym w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w czwartek po godz. 17 prezes TK Andrzej Rzepliński otrzymał pismo w tej sprawie od Beaty Kempy. W dokumencie dostarczonym za pośrednictwem kuriera, szefowa kancelarii Beaty Szydło informuje, że publikacja wyroku w Dzienniku Ustaw jest wstrzymana, ponieważ został wydany przez niewłaściwie obsadzony sąd, a zatem jest nieważny.

Zdaniem Kempy, która bezpośrednio podlega premier Szydło, orzeczenie z 3 grudnia powinno być wydane w pełnym składzie Trybunału, a więc minimum dziewięciu sędziów, a nie w składzie pięcioosobowym.

"Do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia ws ustawy o TK, Trybunał zastosował pozaustawowe kryterium, oznacza to naruszenie konstytucji, a skutkiem - w mojej ocenie - jest nieważność wyroku" - napisała szefowa KPRM w piśmie do prezesa TK.

I dlatego - zdaniem Kempy - "Są poważne wątpliwości co do możliwości publikacji wyroku z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw, do czasu zajęcia stanowiska przez prezesa TK publikacja wyroku wstrzymana".Kempa złamała prawo?

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie, które ma na celu ustalić, czy minister Beata Kempa nie złamała prawa - podaje Radio ZET. Złożone przez osobę prywatną zawiadomienie dotyczy przestępstwa urzędniczego, niedopełnienia obowiązków przez nieopublikowanie wyroku TK z 3 grudnia.

Tożsame doniesienie do prokuratury zamierza jeszcze dziś złożyć Platforma Obywatelska - zapowiedział Tomasz Siemoniak.

- Platforma Obywatelska złoży doniesienie do prokuratury o popełnienie przestępstwa urzędniczego - powiedział Siemoniak w Sejmie. Decyzję Kempy nazwał "skandaliczną". - To pokazuje, że PiS idzie na wojnę z państwem prawa, wymaga to zdecydowanej reakcji - podkreślił polityk PO.

Jak dodał, nie może być tak, że "urzędnik dokonuje oceny, czy publikować orzeczenie TK, czy ono mu się podoba czy nie". - To jest absolutny skandal - podkreślił.

Przypomnijmy, że TK w orzeczeniu z 3 grudnia stwierdził, że poprzedni Sejm na podstawie nowelizacji ustawy o TK z czerwca 2015 roku wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją. Ale wybór pozostałej trójki - orzekł TK - był zgodny z ustawą zasadniczą. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (97)
Decyzja Kempy: Publikacja orzeczenia Trybunału z 3 grudnia ws. wyboru sędziów została wstrzymana [PISMO KPRM]
Zaloguj się
 • flat-ower1

  Oceniono 26 razy 22

  Gdy Kempa wyszła z Pisu z ziobrystami to zastanawiałem się dlaczego ten ruch? Dlaczego założyli własną partię? Teraz już wiem. Było to coś na kształt buntu radykałów chcących mocniej , szybciej i radykalniej złapać społeczeństwo za twarz. Później, jak obserwowałem Kempę w różnych telewizjach jak szczekała nader agresywnie to pomyslałem,że ona jeszcze wysoko zajdzie, że jeszcze nie ma takiego squ... jakiego by ona się nie podjęła. No i proszę, prawie w wigilię stanu wojennego babsko obdarowane pompatyczną funkcją w KPRM zaistniało. Najpierw zawiesiła krzyż w sali obrad ( i założę się,że przeleci po wszystkich biurach rządowych i zlustruje kto krzyż ma a kto nie) a nastepnie obaliła TK oświadczając ,że ma gdzieś Konstytucję. Ta kupa mięsa z lekka tylko przypominająca humanoidalny rodzaj zeński mogła jednak poczekać do 13 grudnia. Byłaby ładna klamra spinająca dwie daty...dwóch zamachów stanu !

 • zorn.gottes

  Oceniono 22 razy 20

  ocena ważności wyroku TK nie leży w kompetencjach rady ministrów. koniec kropka.
  klempa złamała prawo.

 • gaja8822

  Oceniono 24 razy 20

  Prawo to ja - powiedział prezes.

 • glit64

  Oceniono 27 razy 19

  Ale głupi ci nazisci byli. Zrobili pozar reichstagu zeby przejac władzę. A my - prosze! bezkrwawo w gabinecikach. A efekt ten sam. No. Jest postęp. Nie można powiedzieć.

 • reiter1

  Oceniono 20 razy 18

  Czyli mamy kolejny organ władzy: Kancelaria Premiera decyduje, jakie ustawy sejmowe i jakie wyroki TK będą publikowane.
  Nie opublikowane nie wchodzą w życie...
  Genialne gdyby nie tragiczne...

 • wkaspr

  Oceniono 21 razy 17

  Wczoraj na mojej posesji pojawił się młody policjant z żądaniem zawieszenia na budynku wyrażnego numeru domu. Takiego numeru nie miałem na tym domu od 25 lat i nikomu to nie przeszkadzało. Taką samą wizytę miałem tuż przed stanem wojennym w 1981 roku i jak się później okazało, dobra numeracja miała zapobiec pomyłkom w internowaniu ludzi. Czyżby powtórka , czy tylko przypadek?

 • dr.seks

  Oceniono 17 razy 15

  i tak oto, niepostrzeżenie, zmienił się ustrój RP...

 • rpal

  Oceniono 15 razy 13

  Od dziś skończyło się Państwo prawa, nie ma takiego Sądu w tym kraju który może ferować niezawisłe wyroki. 13.12.1981 wyprowadzili nam wojsko i milicję na ulice, dziś bez milicji o wojska dwie podstarzałe kobiety robią to co kiedyś wymagało czołgów.

 • atyn

  Oceniono 14 razy 12

  oświadczenie Kempy nie ma mocy prawnej, ponieważ jest ona - PSYCHICZNIE CHORA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX