"Stracił Pan okazję, by siedzieć cicho". "Oburzony" bp Mering napisał (nieuprzejmy) list do Martina Schulza

- Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że także Pan stracił okazję, by siedzieć cicho - napisał bp Wiesław Mering w liście do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Biskup włocławski zareagował w ten sposób na słowa Schulza o tym, że wydarzenia w Polsce po zdobyciu władzy przez PiS "mają charakter zamachu stanu". List wysłano w połowie grudnia, kuria opublikowała go dopiero wczoraj.
Bp Wiesław Mering informuje w swoim liście, że przyjął "z wielkim zdumieniem i oburzeniem" opinię przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o "zamachu stanu" na Polskę.

Znam Polskę lepiej niż pan

- Naprawdę znam mój Kraj lepiej niż Pan: żyję w mojej Ojczyźnie już 70 lat; zapewniam Pana, że wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji. Wybory ukazały, że większość zwykłych obywateli mojego kraju chce zmiany - napisał bp Mering do Martina Schulza.

- Problem w tym - stwierdza dalej biskup włocławski - że ci, którzy mieli dotąd władzę, na tej decyzji tracą; nie chcą się zatem poddać werdyktowi wyborów i wykorzystują dla swoich interesów także Parlament Europejski - pisze bp Mering.

- Parlament pod Pańskim kierownictwem zajęty jest na pewno bardzo ważnymi sprawami, m.in. długością płomienia świec i ilością wody w spłuczce - wyzłośliwia się bp Mering. Jego zdaniem, w Brukseli nie ma dziś polityków wysokiej klasy, czyli ludzi poszukujących dobra wspólnego społeczeństw tworzących Unię Europejską.

Cytat z Chiraca

- Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że - jak to kiedyś mówił pan Chirac - także "Pan stracił okazję, by siedzieć cicho" - skonstatował bp Wiesław Mering.

Nawiązał w ten sposób do 2003 r., gdy prezydent Francji tymi słowami skrytykował państwa wówczas kandydujące do członkostwa w UE - a więc i Polskę - za poparcie twardej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Iraku.

Kierując swoje słowa do przewodniczącego PE, bp Mering spodziewa się, że Martin Schulz nie zmieni swego stanowiska i nie przeprosi Polaków. - Trzeba wielkości, by uznać swój błąd - dodał ordynariusz włocławski.

I życzenia...

Na zakończenie swojej korespondencji do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, bp Wiesław Mering życzy Martinowi Schulzowi w "zimowe święta" (tak przecież nazywacie Boże Narodzenie)" - "rozwagi, mądrości i wyobraźni".

List w wersji polskiej i niemieckiej "w związku z kolejnymi głosami napływającymi z Unii Europejskiej, a dotyczącymi sytuacji w Polsce" opublikowała wczoraj na swojej stronie kuria włocławska. List ma datę 15 grudnia.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (851)
"Stracił Pan okazję, by siedzieć cicho". "Oburzony" bp Mering napisał (nieuprzejmy) list do Martina Schulza
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 224 razy 132

  choć nie jestem lewakiem, to wolę dziesięciu schulzów, niż jednego meringa.

 • siwywaldi

  Oceniono 176 razy 112

  Ale będą jaja jak okaże się, że Martin Schulz ma LEPSZE układy z Franciszkiem niż katabas Mering, który myśli że każdy polityk będzie go całował w rękę.

  Otóż szanowny biskupie, PRAWDZIWI politycy, to takich jak ty mają w dupie !!!

 • mirekm61

  Oceniono 154 razy 98

  Polski biskup poucza przewodniczącego Parlamentu Europejskiego no, no i kto teraz powie że Polska nie wstała z kolan. A co jak Martin Schulz nie jest katolikiem? Czy powinien wysłuchać naszego biskupa? Kościół bierze się za obronę naszej demokracji, szczególnie że biskupi wiedzą na czy demokracja polega myśli że to podobnie jak w kościele jeden rządzi a reszta go słucha.

 • j.an

  Oceniono 94 razy 80

  To już chyba nadchodzi koniec świata jak już polski biskup poucza Przewodniczącego PE.

 • miets1

  Oceniono 122 razy 78

  Zaniemówiłem.
  Ujawnił się drugi po Kaczyńskim organ władzy w Polsce, który za nic nie odpowiada.

 • pl_71

  Oceniono 89 razy 73

  Panie Biskupie, a czy ma Pan kredyt na głowie? może walutowy?, dzieci na utrzymaniu???, dochód poniżej 1800zł na osobę w rodzinie?
  (ach zapomniałem, jakiej rodzinie)
  Brakuje do wypłaty?
  Do lekarza specjalisty czeka Pan jak szary człowiek?
  Zejdź trochę niżej człowieku!
  Problemy są rzeczywiste...

 • zorn.gottes

  Oceniono 80 razy 66

  obawiam się, biskupie, że schulzowi możesz skoczyć. on raczeckiej zlewa twoje straszenie piekłem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX