Lis punktuje elementy propagandy PiS. "Kreuje rzeczywistość bardziej rzeczywistą niż rzeczywista rzeczywistość"

Zdaniem Tomasza Lisa, najsilniejszą stroną PiS nie są ani lider, ani program, tylko propaganda. - Toporna, bezceremonialna i bezczelna. Ale skuteczna - pisze we wstępniaku do najnowszego numeru "Newsweeka" jego redaktor naczelny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie program, nie obietnice, nie charyzmatyczny lider są najważniejszymi atutami PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Jest nim propaganda tej partii. Toporna, bezceremonialna i bezczelna, ale wyjątkowo skuteczna - pisze w najnowszym "Newsweeku" Tomasz Lis.

Naczelny wylicza, że słowa, które są przez polityków PiS powtarzane jak mantra przebijają się do świadomości i działają. - PiS-owska propaganda jest oparta na dwóch klasycznych założeniach. prostota i powtarzalność. Krótkie hasło, najlepiej jedno słowo, wbijane jest do głów non stop - pisze Lis. - Żadnych wahań, żadnych subtelności. Propagandowe przesłanie jest proste jak konstrukcja cepa. Wydział propagandy na Nowogrodzkiej (tu mieści się siedziba PiS - red.) jest sprawny i metodyczny - uważa Lis.

Przykłady? Lis wylicza: Komorowski to obciach, szogun, bigos. Smoleńskie śledztwo - prawda (którą trzeba ujawnić) i kłamstwo, które było do teraz, skok na media to "pluralizm", Prof. Rzepliński broniący TK jest "platformerski" i to "polityk", nie sędzia, natomiast wypowiedzi polityków i dziennikarzy w zagranicznych mediach to "piąta kolumna" i "donosicielstwo".

- PiS-owska propaganda jest wydajna. Nie tylko miesza ludziom w głowach, lecz potrafi wykreować alternatywna rzeczywistość, być może bardziej rzeczywista niż rzeczywistość rzeczywista - pisze LiS. Konstatuje, że skoro "ciemny lud" kupił "Polskę w ruinie", to kupi kolejne "wytwory wydziału propagandy".

Cały komentarz w dzisiejszym "Newsweeku" .

Zobacz też: zbiór felietonów Tomasza Lisa "A nie mówiłem?" >>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (367)
Lis punktuje elementy propagandy PiS. "Kreuje rzeczywistość bardziej rzeczywistą niż rzeczywista rzeczywistość"
Zaloguj się
 • sunim

  Oceniono 201 razy 87

  Widzicie Lisie... kłamstwa powtarzane do usrania przez 8 lat prawdą się nie stały. Dostałeś soczystego kopa w załgane dupsko. Od wyborców dostałeś kopa, nie od Kaczyńskiego.

  Wszyscy wiedzą, jak nisko cenisz odbiorców przekazów telewizyjnych. Ale to ci normalni ludzie powiedzieli ci dość i wypad. Trochę refleksji, trochę dystansu, trochę krytycyzmu by się może i przydało, ale chyba nikt sie ich po Lisie nie spodziewał.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 103 razy 83

  Jaka propaganda PiS-u? Propaganda to staroświecka nazwa PR-u, a oni tam w tym PiS-ie żadnego PR-u nie mają i w związku z tym o wizerunek zupełnie nie dbają.

  To co Redaktor Lis uważa za propagandę to zwykłe pospolite ruszenie, każdy chlapnie coś od siebie, co mu ślina na język przyniesie i to bez żadnej koordynacji.

 • invest_pl

  Oceniono 152 razy 78

  skamlenie tego człowieka jest żenujące tak samo jak śmiertelne drgawki PLATFORMY (vide: propozycja 500 na każde dziecko)

 • panhoryzontu

  Oceniono 86 razy 62

  He, he, o propagandzie mówi ten co przez tyle lat siedział w mediach...

  Do dziś pamietam jak lizał d...pe Kwaśniewskiemu w ostatnim wywiadzie z tym pijakiem - Lis ani się zająknął o filipińska chorobę SLD-owca, ani o ułaskawienie przestępcy przez owego prezydenta z bożej łaski...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 101 razy 55

  "Kreuje rzeczywistość bardziej rzeczywistą niż rzeczywista rzeczywistość"

  Skąd nagle ta samokrytyka u pana Lisa?
  Wietrzy nowy etat czy co?

 • ubudubu4

  Oceniono 80 razy 48

  Wyborcza cytuje Lisa,m Lis cytuje wyborczą
  Tok FM cytuje Wyborczą i Lisa itd........
  Towarzystwo wzajemnej adoracji do rzygania po nowym rządzie i PIS....
  Skończyły się ośmiorniczki??????

 • coalesce

  Oceniono 57 razy 43

  Druga strona też robiła propagandę- jak widać PiS zrobił ją mądrzej i skuteczniej.
  A w wyborach przecież chodzi o wybranie zręczniejszego polityka do kierowania państwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX