"Talibanizacja. Kobiety sprowadza się do przedmiotu, bez zdolności samodzielnego rozpoznawania, co dobre, a co złe"

"Kościół postanowił dolać benzyny do ogniska politycznego sporu i zagrać kartą aborcyjną" - ocenił na blogu Edwin Bendyk. Wg publicysty "Polityki", zakwestionowanie przez Kościół tzw. kompromisu aborcyjnego "to dowód, że mizoginizm jest instytucjonalną cechą kościelnej hierarchii".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem Bendyka, "radykalizacja polskiej polityki ma szansę nabrać kształtu talibanizacji".

Jak ocenia publicysta, wyłączenie istniejących obecnie - bardzo ograniczonych - możliwości, w których można przeprowadzić legalną aborcję, "sprowadza kobietę do przedmiotu, któremu odmawia się zdolności samodzielnego rozpoznawania, co dobre, a co złe".

W niedzielę we wszystkich parafiach odczytano list Episkopatu, w sprawie całkowitej ochrony życia poczętego. W tym samym dniu przeciwnicy całkowitego zakazu aborcji zorganizowali manifestacje w wielu miastach Polski.

Według Bendyka, sprawa aborcji pokazuje, że "polski świat męskiej polityki sięgnął dna, tzn. osiadł na mieliźnie fundamentalizmów".

"Ciała kobiet nieoczekiwanie zostały upolitycznione, stając się przedmiotem w męskiej, mizoginistycznej grze. Nie sądzę, by była na to zgoda" - pisze na blogu publicysta tygodnika "Polityka".

"Smuci mnie postawa Episkopatu. Znowu będziemy mieli konflikt, który przykryje wszystkie inne problemy" - ocenia Andrzej Halicki>>>Obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji, poparty m.in. przez premier Szydło, jest już w Sejmie. Przewiduje zmiany w Kodeksie karnym i wprowadzenie pojęcia "zabójstwa prenatalnego". Komentatorzy ostrzegają, że jego wejście w życie może doprowadzić nie tylko do odebrania kobietom prawa decyzji ws. ciąży w najbardziej dramatycznych sytuacjach, ale i m.in. do ograniczenia badań prenatalnych i niektórych metod antykoncepcji.

Polska ustawa antyaborcyjna jest najbardziej restrykcyjna w Europie. Weszła w życie w 1993 na mocy tzw. kompromisu aborcyjnego. Przewiduje możliwość legalnego przerwania ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, gdy powstała w wyniku gwałtu albo gdy stwierdzono ciężkie uszkodzenie płodu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
"Talibanizacja. Kobiety sprowadza się do przedmiotu, bez zdolności samodzielnego rozpoznawania, co dobre, a co złe"
Zaloguj się
 • chajro

  Oceniono 18 razy 14

  Tak się troszczycie pacany rządowe o nasze zdrowie, że pigułki "dzień-po" tylko na receptę (bo przecież mogą naszemu zdrowiu zaszkodzić!), antykoncepcja hormonalna-wg terlikowskokształtnych też zła (tu wymieniają cały szereg straszliwych szkód dla organizmu, że nie wspomnę o tym, że uważane są za środki poronne - szczyt durnoty) ale my kobiety możemy spokojnie zejść z tego łez padołu osierociwszy starsze dzieci, bo zaśniadu groniastego nam nie będzie można zoperować (bo a nuż - co się niezwykle rzadko zdarza) uda się powić dzieciątko, w doopie macie również nasze zdrowie fizyczne i psychiczne po gwałcie, gdyby ciąża się w tej tragedii jeszcze zdarzyła, dziewczynki 12-letnie niezdolne fizycznie i psychicznie do rodzenia dzieci też byście na śmierć skazali, albo na to, że po porodzie już nigdy więcej dzieci mieć nie będą, za to będą miały o czym rozmyślać przez resztę zmarnowanego życia. Gie was obchodzi, to, że w wyniku tej ustawy wiele płodów nie będzie mogło być leczonych w naszych łonach, bo a nuż w wyniku powikłań poronimy i lekarza będą sprawdzać prokuratorzy a mogłybyśmy korzystając ze zdobyczy nowoczesnej medycyny urodzić zdrowe dziecko.W doopie macie też to, że to my kobiety 24/24/7/7365 /365 będziemy się poświęcały opiece nad ciężko, nieodwracalnie zdeformowanym naszym dzieckiem co roku udowadniając urzędnikom, że cud się nie stał i nie wyzdrowiało, żeby dostać parę groszy zasiłku na nie - a gdy umrze nawet nie mamy prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
  NIE JESTEM WOREM DO RODZENIA !!! NIE JESTEM CYBORGIEM!!! JESTEM CZŁOWIEKIEM!!!

 • qielih

  Oceniono 11 razy 9

  Jaka jest różnica pomiędzy ISIS a PISis ? Ci drudzy nie ścinają głów. Jeszcze.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 4

  Strategia dla młodych kobiet jest prosta. Nawet dla tych które dostały te wyborcze 500 złotych... Bo brać trzeba jak dają...Ale później wyjść na ulicę i pokazać pobożnym oszustom partyjno-kościelnym... Ś r o d k o w y...palec....Tak w ilości ze dwustu tysięcy egzemplarzy...

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 3

  Od lat, żeby dokonać aborcji, kobieta jest zmuszona szukać pomocy w podziemiu albo wyjechać za granicę.
  Obecnym obrońcom kobiet mało to przeszkadzało.
  Teraz drą ryje, że Pis robi z Polski Taliban.
  Taliban jest tu od dawna, tyle że wcześniej rządziła ukochana partia leni.
  Nie wierzę w szczere intencje obrońców kobiet.
  Przez tyle lat nazywali restrykcyjną ustawę kompromisem, że trudno uwierzyć, iż tak ich zbulwersował pomysł kompletnego zakazu aborcji.
  LEGALNA ABORCJA WCZEŚNIEJ TEŻ BYŁA FIKCJĄ.

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 2

  Zygota to nie jest człowiek

  Plany architektoniczne to nie jest budynek.

  Zniszczenie planów architektonicznych to nie jest zburzenie Bazyliki w Licheniu.

  Podobnie: Nie jest katedrą wykop. do którego złożono kamień węgielny.

  Nie należy mylić projektu z jego realizacją, a jeżeli komuś to się myli, nie należy nazywać bełkotu wiedzą naukową.

  Jest bardzo istotna analogia pomiędzy planami architektonicznymi i DNA. - DNA to jest projekt powstania żywego organizmu. Rośliny, zwierzęcia albo człowieka.

  Projekt, który może, lecz nie musi zostać zrealizowany. Zygota może być porównywana do wykopu pod fundamenty. Zasypanie wykopu to także nie jest zniszczenie budynku.

  Analogie idą znacznie głębiej. DNA nie zawiera kompletu informacji o organizmie, który mógłby powstać. Część informacji dziedziczona jest w inny sposób. Podobnie jak projekt architektoniczny nie zawiera wszystkich informacji. Część decyzji zostanie podjęta przez wykonawców w trakcie budowy.

  Wiele danych uzyskali embriolodzy.

  Danych stanowiących dowody, że zapłodniona komórka bardzo często nie staje się człowiekiem z przyczyn całkowicie naturalnych. Jedną z tych przyczyn jest to, że organizm kobiety po zapłodnieniu przeprowadza selekcję, i odrzuca (zabija, morduje) zygoty posiadające błędy genetyczne.

  Przyjście na świat zdeformowanego płodu-potwora czyli tak zwanego „chazana”, jest efektem błędu mechanizmu naturalnej selekcji. Nazwa „chazan” pochodzi od nazwiska polskiego zbrodniarza posiadającego dyplom lekarski.

  Komórka jajowa może być też pobudzona do podziału po wymianie materiału genetycznego (DNA). Tak dzieje się w przypadku klonowania. Życie klona rozpoczyna się bez poczęcia.

  Zygota nie jest człowiekiem, tak jak jajko nie jest kurą, ani tym bardziej kaczorem, a program destabilizacji rosyjskiej elektrowni atomowej przygotowany przez US Army nie jest drugim Czarnobylem.

  Przeczytaj również: >>> Nobel z medycyny 2012

  Adam Jezierski.

 • mirekch60

  Oceniono 8 razy 2

  Jeżeli kler jest za całkowitym zakazem aborcji,kochane kobietki to ja bym kościół omijał szerokim łukiem. Wasz wybór.

 • zarliwa_katoliczka

  Oceniono 16 razy 2

  w następną niedzielę ruszą LEGIONY JEZUSA - 3 miliony zbrojnych w parasolki !
  Bojówki będą w całym kraju

 • wlomat1

  Oceniono 12 razy 2

  Kobiety sprowadza się do przedmiotu, bez zdolności samodzielnego rozpoznawania, co dobre, a co złe"?!?
  To chyba każdy wie, że zabijanie jest złe - no nie ?>?>?>?

 • 39marpik

  Oceniono 3 razy 1

  Należy wprowadzić zakaz aborcji, a jednocześnie przywrócić palenie na stosach heretyków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX