Czemu UE interesuje się Polską? Szydło w TVP Info: Chodzi o pieniądze

Premier Beata Szydło w TVP Info

Premier Beata Szydło w TVP Info (TVP Info)

1. UE nie chodzi o demokrację, a "o pieniądze" i "odwrócenie uwagi"
2. Tak premier Beata Szydło tłumaczyła w TVP Info zainteresowanie Polską
3. Nasz kraj jest "piękny, rozwijający się, demokratyczny" - opisywała

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Beata Szydło była gościem porannego programu w TVP Info. Rozmowa zaczęła się od Chrztu Polski, ale szybko zeszła na politykę.

"Co wy panowie macie na myśli?"

Głównym tematem były relacje Polski z Unią Europejską, w świetle uchwalonej w tym tygodniu rezolucji. Parlament Europejski wezwał w niej do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - oświadczył PE.

- Neguje się prawo państwa do podejmowania suwerennych decyzji w imię jakichś niedookreślonych wartości europejskich - mówiła w TVP Info premier Beata Szydło. - Pewnie gdybym dzisiaj zapytała, większość tych europarlamentarzystów zachodnich czy nawet polskich, którzy podnosili rękę ws. rezolucji o Polsce, co wy panowie macie na myśli, mówiąc o wartościach europejskich, nie wiem, co by mi odpowiedzieli - skwitowała.

Szydło opisuje Polskę

- Jeżeli spojrzymy na Polskę: piękny kraj, rozwijający się, demokratyczny, w którym ludzie jeśli chcą protestować, mogą protestować. Dla Polaków wolność jest niezwykle istotną rzeczą - powiedziała Szydło. I dodała, że Polska musiała długo walczyć o wolność i "nie da jej sobie odebrać". Dodała, że tłumaczy to za granicą.

- I obawiam się pani premier, że będzie pani musiała tłumaczyć się z tej wolności i o tej wolności opowiadać na forum europejskim - dopowiedział prowadzący Adrian Klarenbach.

Beata Szydło oceniła, że UE przeżywa właśnie kryzys - związany z migracją, a także instytucjonalny.

"Nazywamy rzeczy po imieniu"

- "Stara" Unia Europejska jest bardzo zadufana w sobie. Lubi pouczać. Traktuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej jako teren, na którym można zrobić dobry biznes - powiedziała i zaczęła tłumaczyć, że to nie tylko Unia daje nam dofinansowania, ale Polska też łoży na UE.

- Czy nie chodzi tak naprawdę o demokrację, tylko o pieniądze? - wtrącił prowadzący.

- Przecież Polska jest państwem demokratycznym. Dlaczego UE miałaby się zastanawiać nad demokracją w Polsce? Czy pan redaktor czy ja czujemy się ograniczeni w prawach demokratycznych? Czy nasi obywatele czują się ograniczeni? Ja tego nie dostrzegam ani nie słyszę. Jeśli zastanawiam się, dlaczego UE zajmuje się Polską. to mam dwie odpowiedzi: po pierwsze chodzi o te pieniądze. Ja wiem, że to brzmi fatalnie, ale...

- Nazywamy rzeczy po imieniu - wszedł jej w słowo prowadzący.

- Nazywamy rzeczy po imieniu i tak jest - powtórzyła Szydło. - Po drugie, politycy starej UE, oni lubią pouczać. Jest takie poczucie wyższości. Oni popełnili potworne błędy, m.in. w polityce migracyjnej. Pozwolono na to, by w Europie zagościł terroryzm. (...) Nie umiejąc rozwiązać tego problemu w tej chwili, próbują szukać tematów zastępczych, odwrócić uwagę. Pouczają nas za rzeczy, które nie mają miejsca - stwierdziła i dodała, że lepiej, by "spożytkowali energię" na rozwiązanie problemu migracji w Europie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Jak dobrze pamiętasz gorące politycznie lata 90.?

Wybory 1993 r były ogromnym pogromem:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Zobacz także
 • Rafał Trzaskowski PiS zarzucił Trzaskowskiemu działanie przeciw Polsce. Ten w odpowiedzi "wyznał" swoje winy
 • Zdzisław Krasnodębski Rząd wściekły po rezolucji PE. Ale ten europoseł PiS przebił wszystkich
 • Premier Beata Szydło Szydło o rezolucji PE: "Sami powinniśmy rozwiązywać nasze sprawy". A za chwilę...
Komentarze (38)
Czemu UE interesuje się Polską? Szydło w TVP Info: Chodzi o pieniądze
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 11 razy 9

  "w imię jakichś niedookreślonych wartości europejskich" wartości katolickie są za to określone: zbrodnia, kradzież, zwyrodnienie, kłamstwo, zboczenia, ludobójstwo itp.. Oto wartości cenione przez tą panią i PiS. Jako godnego wdrażania tych "wartości" wydelegowała synalka, ciekawe w czym się specjalizuje.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 20 razy 8

  Gdyby pisiactwo miało na uwadze dobro państwa polskiego i dobro obywateli polskich, to podstawową ich troską byłoby niedopuszczenie do podpisania traktatu TTIP, który zrówna prawa państwa i prawa korporacji, co będzie skutkować ubezwłasnowolnieniem wszystkich przedsiębiorców, którzy nie poddadzą się jakiejś korporacji. Oczywiście korporacje będą miały takie same tylko prawa, a obowiązki będą dotyczyć tylko państw.
  Tymczasem kaczy delfin, Morawiecki Młodszy, jak przystało na bankstera, powiedział, w Amerykańskiej Izbie Handlowej, że Polska popiera stanowisko USA i jest za "mocniejszą wersją TTIP w negocjacjach w tej sprawie" bo Polska jest krajem zorientowanym na handel i "miękkie" TTIP nie jest dla nas opcją.
  Mówi to samo co neoliberały z PO i Nowoczesnej.
  Gdyby w Polsce istniały formacje lewicowe, to jest humanistyczne i racjonalne, to na Morawieckim nie zostawiłyby suchej nitki.

  Kaczyński wielokrotnie pokazywał swoją pogardę wobec ludzi, np. szydząc z tych, którzy się wychowali na podwórkach. Żałosny Karczewski kilka dni temu też postponował wychowanych na podwórkach.

  I mimo, że elyty kacze będą sobie szydzić z milionów Polaków, to właśnie Ci wyszydzani będą głosować - ad mortem defecatam - na kacze plemie, bo dostali pićsetki. I to jest co najmniej 5 mln ludzi.

  Nie do zniesienia jest słuchanie tej bełkotliwej pleciugi Beaty Szydło, zdeklarowanej przez samą siebie, morderczynię kobiet w ciąży.

  Nigdy nie mogłam zrozumieć, jak to było możliwe, że ewidentnie paranoiczni dyktatorzy, począwszy od wielkich - jak Stalin i Hitler - skończywszy na jakichś tam kacykach zdołali odebrać rozum milionom ludzi i potem ich zgnoić.

  Teraz widzę jak to się dzieje, ale w dalszym ciągu nie rozumiem, jak to jest możliwe.

 • ekomorda

  Oceniono 16 razy 8

  Kraj się pięknie rozwija? A jeszcze nie tak dawno to była dla p.Szydło ruina z dykty! To kiedy to mówicie prawdę a kiedy kłamiecie? A co do kasy to p.Szydło, połowa tzw. planu Morawieckiego oparta jest na funduszach unijnych! Próbowaliście robić rewolucje w samorządach, bredziliście o nowych województwach i zmianach granic tylko po to aby położyć łapę na kasie która idzie z UE do samorządów. I do tego jeszcze głosicie wszem i wobec że UE nic wam nie zrobi bo nie zablokuje funduszy unijnych...Węgry was obronią!!

 • bmmh

  Oceniono 5 razy 5

  Ani się śmiać, ani płakać! Zawinąć rękawy, kopnąć w d..., zapakować na taczkę i elegancko przetransportować w ustronne miejsce .... np., na Madagaskar do króla Juliana, tam niech uprawiają swój bełkot.

 • Jurek Kapusta

  Oceniono 9 razy 5

  Droga Pani Premier.Pani nie ma zielonego pojecia na czym polega Demokracja Konstytucyjna.Jest Pani tylko twarza posla J.Kaczynskiego,ktory Demokracji nie szanuje i nie uznaje.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 15 razy 5

  A kto to taki Szydło ?

 • peter-321

  Oceniono 15 razy 5

  Na pieniadze trzeba sobie zasluzyc. Polska nie nie rozpierduch Brzeszcze pod wodza takiej burmistrzowskiej miermnoty z PIS jakim byla Broszka . Broszka to poziom jej intelektu, wsiowego i proznego.

 • eski57

  Oceniono 8 razy 4

  Wydawało mi się , że premier Szydło po pierwszych , głupkowatych swoich ocenach rezolucji PE , zacznie myśleć jak rezolucje wcielać w życie a Tu dzisiaj dała dowody całkowitej ignorancji.
  Perfidia zachowań i tępota całego PiS-u polega na tym , że liczyli na pozytywne oceny przywołanej przez min. Waszczykowskiego Komisji Weneckiej , a teraz całą opozycję obwiniają o donosy , a UE- ką premier odsądza od czci , zarzucając , ze TA Unia TO na nas dorabia się , albo inaczej , że Polska z NIEJ pożytku nie ma ! Pani premier przygotowuje pewno grunt pod wystąpienie z UE zgodnie z życzeniem znacznej części biskupów , prezesa – polska ma być katolicka , a NIE zrzeszać się z grzeszną Europą . Kościół instytucjonalny stanowiskiem wobec aborcji daje do zrozumienia , że „żadna wolna wola …., czy oddajcie co cesarskie cesarzowi”…, MY TU będziemy decydować , a PiS będzie czuwał i straż przednią trzymał – jednostki chrześcijańskie do porządku wewnętrznego min. Macierewicz tworzy !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy