"Polskę drąży konflikt, jakiego świat nie widział. Paździerzowa kultura życia publicznego"

Wg Andrzeja Celińskiego, "Polska przegrywa właśnie swoją historyczną szansę". I diagnozy nie zmieniają dobre wskaźniki gospodarcze. Problemem Polski jest "konflikt głęboki jest jak rów mariański".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Konflikt, o którym pisze na blogu Andrzej Celiński, niszczy bezprecedensowy w historii Polski sukces, jakim było obalenie komunizmu i budowana niepodległego, demokratycznego państwa.

"I wszystko to, co uzyskaliśmy, (...)trawi dziś kwas nacjonalistycznej, opartej na wszechogarniającym nasze życie publiczne kłamstwie polityki partii Prawo i Sprawiedliwość, wspieranej przez trzecią część Polaków, Kościół katolicki i, dyskretnie, choć konsekwentnie, Putina" - ocenia były działacz antykomunistycznego podziemia.

Dwie Polski

Zdaniem Celińskiego, społeczeństwo jest dziś tak podzielono, że "ludzie odmiennych wyborów naprawdę nie rozmawiają ze sobą, czytają odmienne gazety, oglądają różne telewizje".

Jak napisał na blogu, Polska "nie jest dzisiaj zdolna, przez erupcję swej paździerzowej kultury życia publicznego i zbyt słaby opór wobec kłamstwa, przezwyciężyć tego konfliktu". "Za mali ludzie, jak na tę wielką historyczną szansę" - uważa.

Były szef Partii Demokratycznej nie kryje, po której stronie stoi.

Andrzej Celiński jest za krajem otwartym i wspólnotowym, w którym ważne są "autorytet kultury, wiedzy i odpowiedzialności". Wierzy, że taka Polska może wrócić. Ale jak podkreśla, przeciwnicy obecnej władzy nie mogą zapominać, że PiS "nie wygrało dlatego, że wszystko było w porządku".Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (32)
"Polskę drąży konflikt, jakiego świat nie widział. Paździerzowa kultura życia publicznego"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 18 razy 8

  Świat już widział taki konflikt w Polsce. A nawet większy.
  Rycie prawicy pod lewicowymi rządami, zdominowanie sceny przez prawicę, zabójstwo prezydenta, zakwestionowanie demokracji i krwawy przewrót majowy, autorytarne rządy Sanacji, obóz koncentracyjny dla opozycji, ucieczki polskich polityków za granicę, procesy polityczne, getta ławkowe na uczelniach, dominacja kleru katolickiego, opinie księdza przed przyjęciem do pracy, zakaz aborcji, porażająca bieda na wsi, niszczenie cerkwi na rozkaz władz, krwawe tłumienie strajków robotniczych i chłopskich etc.
  A wszystko w WOLNEJ, NIEPODLEGŁEJ II RP, niedoścignionym wzorze państwowości dla środowisk związanych z PiS i PO.

 • 123nowak

  Oceniono 15 razy 1

  Panie Celiński pisz pan skargę do Kiszczaka!

 • solussolius

  Oceniono 15 razy 1

  Megagazie, gdzie ten pan pracował jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej, była taka otwartość, że hej. 700 milionów złotych Megagaz wziął za niezbudowany rurociąg i wszystko jest cacy.

 • rosswatowski

  Oceniono 23 razy 1

  gościu, weź ty se palnij poważnego barana w jakiś poważny betonowy filar, albowiem prymityw wyłazi z każdego pora twojej czerwonej gęby hyhyhy
  "- Jestem ciekaw, czy ci, co Tymoszenko mieli za gwiazdę, ba! słońce, mają coś w Jej sprawie do, powiedzenia. Dla mnie to, przepraszam, k...w - tak na Twitterze komentował w środę Andrzej Celiński"
  tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/celinski-o-tymoszenko-dla-mnie-to-przepraszam-k-w,411899.html

 • endrju1521

  Oceniono 21 razy 1

  Polak nie umie się sam rządzić,

  Polak musi być pod knutem ! ! !

  Bismarck.

 • smurfmadrala

  Oceniono 1 raz -1

  Lewicowe paździerze charakteryzują się zaciekłym językiem-"miłośnie" w zaparte,
  oraz czerwono-wódczanym licem ozdobionym nosem o fakturze zwanej "truskawa".

 • kopandol

  Oceniono 5 razy -1

  Polskę i Polaków drąży nie konflikt ale klasyczna polska zawiść i podłość, i wszystko to z imieniem Jezusa na ustach.

 • mzyo

  Oceniono 8 razy -2

  Proszę o udostępnienie komentowania w zakładce /Gmiterek. Skoro autorka uważa, że parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych jest okej, to chcę ją wyprowadzić z błędu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX