"Jestem wściekła jak nigdy w życiu. Czy nie mamy prawa, tak jak nam serce każe, obchodzić rocznicy najważniejszego wydarzenia w naszym życiu?"

" Czuję się upokorzona w sposób niewiarygodny" - mówi kombatantka Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie ze stołeczną "GW". Żołnierka Powstania Warszawskiego jest oburzona, że podczas obchodów rocznicowych odczytane zostaną nazwiska kilku ofiar katastrofy smoleńskiej. "Nie miesza się dwóch ważnych wydarzeń historycznych, bo jedno i drugie traci przy tym właściwą rangę" - podkreśla.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Weterani początkowo sprzeciwiali się, forsowanemu przez szefa MON pomysłowi, odczytania podczas rocznicowych obchodów tzw. apelu smoleńskiego. Ale po spotkaniu z min. Antonim Macierewiczem zgodzili się na odczytanie nazwisk kilku ofiar katastrofy, m.in. Lecha Kaczyńskiego.

"Jestem wściekła jak nigdy w życiu. Nie dość, że na spotkaniu z ministrem moi koledzy ustąpili i w apelu jest jednak Smoleńsk, to jeszcze brak w tym tekście uhonorowania ludności cywilnej. Ludność cywilna była głównym bohaterem powstania. Bez jej zgody powstanie by nie wybuchło. Bez jej pomocy nie przetrwalibyśmy 63 dni, tylko najwyżej trzy" - komentuje w rozmowie z Tomaszem Urzykowskim Wanda Traczyk-Stawska.

Upokorzeni bohaterowie

Weteranka otwarcie krytykuje kolegów, którzy w poniedziałek po rozmowie z min. Macierewiczem zgodzili się na rozwiązanie kompromisowe. Bo jak mówi, cytując Martę Kaczyńską, nie należy mieszać dwóch ważnych wydarzeń z historii, bo w ten sposób "jedno i drugie traci przy tym właściwą rangę".

"Czuję się upokorzona w sposób niewiarygodny. Czy nie mamy prawa we własnym gronie, tak jak nam serce każe, obchodzić 1 sierpnia rocznicy najważniejszego wydarzenia w naszym życiu? Tak nie wolno nas traktować" - stwierdziła Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie ze stołeczną "Gazetą Wyborczą".

Macierewicz na powstańcach wymusił zgniły kompromis. Starsi ludzie, bohaterowie, ulegli dla Polski, bo nie chcieli awantury" - ocenia Przemysław Szubartowicz>>>

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Jestem wściekła jak nigdy w życiu. Czy nie mamy prawa, tak jak nam serce każe, obchodzić rocznicy najważniejszego wydarzenia w naszym życiu?"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 30 razy 18

  "Czy nie mamy prawa we własnym gronie, tak jak nam serce każe, obchodzić 1 sierpnia rocznicy najważniejszego wydarzenia w naszym życiu? "- jak widać, nie macie prawa. Bo nadszedł czas rządów prawych i sprawiedliwych, dla których Wasze ofiary są niczym ważnym wobec jednego nieszczęsnego wydarzenia.

 • azteci

  Oceniono 21 razy 17

  Szanowna Pani, jest mi wstyd za hołotę, nie wiedzieć czemu nazywaną klasą polityczną.

 • xymeon_x

  Oceniono 21 razy 15

  takim zachowaniem robią pośmiewisko z katastrofy lotniczej z 10 kwietnia... wiele osób reaguje szyderą na pomysły bezmózgiego Antka frustrata....może poza upamiętnieniem śmierci ludzi, którzy zginęli w katastrofie, należałoby też 'upamiętnić', paniczną i tchórzowską ucieczkę Antoniego Macierewicza ze Smoleńska i pozostawienie na pastwę sowietów zwłok prezydenta, którego podobno tak szanował... Antek nie dość, że kanalia to jeszcze tchórz... całkowita odwrotność Powstańców Warszawskich

 • hastatrespasos

  Oceniono 14 razy 10

  SĘDZIWA KOMBATANTKA, I WSZYSCY INNI ŻYJĄCY JESZCZE UCZESTNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, ZOSTALI NAJBARDZIEJ JASKRAWO UPOKORZENI PRZEZ BYDLAKA, TROGLODYTĘ, KTÓRY UDAWAŁ BOHATERA W OPOZYCJI ZA PRL, A KIEDY ZOBACZYŁ OFIARY ZAMACHU STARSZEGO BLIŹNIAKA NA ZAŁOGĘ TU154 M, W POPŁOCHU UCIEKAŁ SPOD SMOLEŃKA. TEN ŁOTR NIE STANĄŁBY W POWSTANIU DO WALKI, TYLKO SIEDZIAŁBY W SCHRONIE. ZNĘCAJĄC SIĘ NAD POWSTAŃCAMI SZMACIANY ANTEK WYDAŁ NA SIEBIE KOLEJNY WYROK WIECZNEJ HAŃBY. PRECZ Z POLSKI, SPISEK ZDELEGALIZOWAĆ!

 • haja12

  Oceniono 16 razy 10

  to jest faszystowski,pisowski TANIEC NA LUDZKICH DUSZACH SUMIENIACH TRADYCJI NA WARTOSCIACH CHRZSCIJANSKICH LUDZKICH ,na grobach zmarłych I to przynosi nieszczęście Oby spadło w samo serce Pisu- tej przeklętej pirackiej sekty

 • gazeta-sorosa

  Oceniono 13 razy 9

  "Czy nie mamy prawa, tak jak nam serce każe, obchodzić rocznicy najważniejszego wydarzenia w naszym życiu?"

  Nie, nie macie. Rocznica PW jest po to by się lansowali politycy, a komu się nie podoba, to do hospicjum.
  I już!

 • bihepi

  Oceniono 18 razy 8

  Antoni - mistrz kompromisu.
  Udało mu się przestraszyć kilku 80cio latków.
  Tak to, polscy bohaterowie ugięli się przed psychotykiem i jego karłowatym Panem.
  Właśnie tak będzie teraz wyglądała "polska duma narodowa " i "szacunek dla ludzi, będących symbolem poświęcenia". (cytaty z Szydła)
  W ten sposób banda PISdzielców będzie traktować PATRIOTÓW.
  *
  Brawo. Teraz wiem, że nasza armia Z TAAAKIM WODZEM jest w stanie osiągnąć WSZYSTKO - nawet międzymorze.
  *
  Żeby ci parówka wybuchła w du*ie, Ty psychiczny s.q.r.w.y.s.y.n.u!

 • mejerewa

  Oceniono 6 razy 4

  Powstańcy tylko przeszkadzają w obchodach Powstania Smoleńskiego, tfu chciałam napisać Warszawskiego.
  Bez pokasłujących powstańców można by zrobić godne obchody, z hailującym oddziałem ONR, z pełnym apelem smoleńskim, z pochwałą dobrej zmiany i hołdem dla nowych bohaterów wszechczasów - braci K.

 • ply

  Oceniono 5 razy 3

  Drodzy Powstańcy, powstańcie raz jeszcze i zignorujcie oficjalne obchody. Spotkajmy się, jak każdego 1 sierpnia na Powązkach, koło Waszych poległych współtowarzyszy broni, chętnie posłuchamy Waszych opowieści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX