Nowy prezes IPN: W historii najciekawszy jest spór. Chcę, żeby IPN inicjował spory historyczne

" Nie możemy nagle wszyscy stać się Europejczykami. Ja w takim świecie nie chcę żyć, bo to jest jałowe i nieinteresujące. W historii najciekawszy jest spór. Chcę, żeby IPN inicjował spory historyczne. W różnorodności siła" - mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek w wywiadzie dla "Rz". Instytut ma nie tylko "inicjował" spory, ale dokończy lustrację.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Nie możemy tożsamości Polski budować na PRL-owskich aktywach. Rezerwą kadrową III RP byli członkowie PZPR lub byli agenci. To była sytuacja nienormalna" - mówi dr Jarosław Szarek w rozmowie dla "Rzeczpospolitej".

I podkreśla, że publikacji list agentów nie będzie, bo "archiwa bezpieki są jawne". "To jest temat dla historyków i dziennikarzy. Zachęcam do badania" - stwierdził prezes IPN.

Prezes stawia na spór

Dr Szarek zapowiada, że głównym celem Instytutu Pamięci Narodowej ma być teraz "kreowanie tonu dyskusji o historii XX wieku". A że dla prezesa w historii najciekawszy jest spór, to IPN będzie "inicjował spory historyczne".

Dr Jarosław Szarek jeszcze przed wyborem na prezesa wywołał poważny spór. Dotyczący roli Polaków w zbrodni w Jedwabnem. Stwierdził, że wykonawcami zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali Polaków. "To nie jest moja pełna wypowiedź. Jedno zdanie wyrwane z całości wywołało niepotrzebną burzę" - tłumaczy w rozmowie z "Rz".

Według prezesa IPN, powodów do sporów historycznych mamy dużo. To nie tylko Jedwabne, ale też - jak ocenia, zbrodnia wołyńska.

"Chcę, żeby IPN inicjował spory historyczne. W różnorodności siła. Nie możemy myśleć, wyglądać i zachowywać się jednakowo. Nie możemy nagle wszyscy stać się Europejczykami. Ja w takim świecie nie chcę żyć, bo to jest jałowe i nieinteresujące" - stwierdził dr Jarosław Szarek." Min. Zalewska do dymisji. Kaczyński przypisuje sobie role, których nie pełnił - to niepoważne" prof. Friszke o historii według PiS>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (133)
Nowy prezes IPN: W historii najciekawszy jest spór. Chcę, żeby IPN inicjował spory historyczne
Zaloguj się
 • gazeta-sorosa

  Oceniono 55 razy 41

  Szef IPN zapowiada lustrowanie, spóźnione o 20 lat, ale co zrobić - tu jest Polska i sorry, ale taki mamy klimat

 • eldemon

  Oceniono 48 razy 36

  Najważniejsze to odsunąć czerwonych i niebieskich od władzy, od niszczenia i rozkradania Polski!

 • szpung

  Oceniono 58 razy 30

  To jest historydzna prawda ktora republika nie moze nie wyartykulowac 3RP to panstwo rzadzone bylo przez wplywowe i potezne rody postubeckie.

 • letofon

  Oceniono 28 razy 4

  Tiaa, i dlatego nap. piotrowicz jest szefem sejmowej komisji sprawiedliwości. Ten facet albo nie trzeźwieje od dawna, albo rżnie głupa. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego.:)

 • lolantypopulista

  Oceniono 28 razy 4

  Pieprz sie panie koles od lustracji, ludzie maja to w glebokiej DUPIE (nie mylic notariuszem tym razem), gowno nas obchodzi wasze lusterkowanie smieciu znudzony! ludzie nie maja pieniedzy do konca miesiaca, pislamisci wydali juz wiecej niz PO, rozkradaja i rozwalaja Polske. Zlodzieje zaklamani spie...c do rosji gdzie wasze pislamistyczne miejsce.

 • marudna.maruda

  Oceniono 36 razy 4

  "głównym celem Instytutu Pamięci Narodowej ma być teraz "kreowanie tonu dyskusji o historii XX wieku""- czy dobrze rozumiem, że historia XX wieku ma być oparta o dokonania pary najznamienitszych bliźniaków wszechczasów? Bo tylko oni nieskazitelni, bez prl-owskiego choćby cienia w życiorysie?
  IPN ma inicjować spory historyczne, tak jakby w naszym kraju sporów był niedostatek? Ale po co? Przecież od razu można przyjąć prawdę objawioną prezesa, a za zgodą Ziobry zniszczyć wszystko, co nie po myśli władzy. Np. prl-owskie pomniki z dobrego materiału, można z nich zrobić wspaniałe pomniki wspaniałego prezydenta. A o stronę literacką narodowej pamięci prezes zadba. Całkiem zgrabnie mu idzie pisanie, w dodatku wszystko przedstawione w stosownym świetle.
  Czy IPN już nosi imię najznamienitszego Polaka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX