"Dziewczyny poczuły się obrażone tą butą i autentycznie zagrożone". Zielińska: Nie wolno przepisami prawa wymusić na kobietach heroizmu

"Nieludzkim i poniżającym traktowaniem jest odbieranie kobiecie prawa do decyzji, czy chce urodzić ciężko chore dziecko, bo to zmienia całe jej życie. Ojcowie takich dzieci najczęściej odchodzą. Już nie wspomnę o przypadkach, gdy kobieta zmuszona jest donosić ciążę ze świadomością, że dziecko umrze zaraz po urodzeniu. Nie wolno prawnie zmuszać ludzi do bohaterstwa" - mówi prof. Eleonora Zielińska w rozmowie z "Polityką".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem prawniczki, sędzi Trybunału Stanu, możemy być pewni, że rządzący nie zrezygnują z pomysłów na zmianę prawa antyaborcyjnego. Skala Czarnego Protestu była dla PiS zaskoczeniem. Ale partia nie zrezygnuje z pomysłów zaostrzenia prawa.

"Mam kilka hipotez. Według najbardziej pesymistycznej będą trzy zmiany. Zostaną wykreślone embriopatologiczne przesłanki usuwania ciąży, czyli sytuacje, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony. Zmieniona formuła ochrony życia i zdrowia, żeby zwęzić zakres sytuacji, gdy przerywanie ciąży jest dopuszczalne ze względu na zagrożenie zdrowia kobiety. Trzecia zmiana dotyczyć może karalności kobiet. Obecnie z Kodeksu karnego wynika, ze kobieta, która dokonuje przerwania ciąży, nie popełnia przestępstwa. Mogą zmienić tę formułę tak, że uzna się, iż kobieta popełnia przestępstwo, ale zostanie zwolniona od kary" - mówi prof. Eleonora Zielińska w rozmowie z "Polityką"

Wg prawniczki, jeśli założyć scenariusz bardziej "optymistyczny", to można się spodziewać wykreślenia z ustawy przepisów dotyczących możliwości dokonania legalnej aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

"Nie wolno wymagać od ludzi bohaterstwa"

Prof. Zielińska jest przeciwna zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego.

"Dla mnie pytanie podstawowe brzmi: jaką legitymizację ma ta władza by zmieniać ustawę? Co zrobiono przez lata obowiązywania restrykcyjnego prawa, by faktycznie zmniejszyć liczbę aborcji? Nic. A teraz znów chce się sięgać do środków prawnokarnych, by wymusić na kobietach heroizm" - mówi w wywiadzie dla "Polityki".

Prawniczka nie ma wątpliwości, że prawo karne nie służy do tego, by wymuszać na ludziach zachowania bohaterskie.

Wg karnistki, kobieta sama powinna decydować, czy chce urodzić chore dziecko czy nie. Bo to ona ponosi konsekwencje tej decyzji.

"Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym, zwłaszcza w warunkach, gdy nie można oczekiwać pomocy od państwa, oznacza pracę ponad siły, trwającą latami, dzień i noc, bez chwili wytchnienia. Ojcowie takich dzieci najczęściej odchodzą. Już nie wspomnę o przypadkach, gdy kobieta zmuszona jest donosić ciążę ze świadomością, że dziecko umrze zaraz po urodzeniu. Nie wolno prawnie zmuszać ludzi do bohaterstwa. Katalog praw człowieka obejmuje prawo do kształtowania życia osobistego. Bo każdy z nas ma tylko jedno życie" - podkreśla prof. Zielińska.

"Sumienie" szpitala

Prawniczka apeluje, by kobiety pamiętały, że w przypadku łamania ich praw, mogą oddać sprawę do sądu. Tak powinny robić na przykład, gdy lekarz odmawia skierowania pacjentki na badania prenatalne.

"To są sytuacje nie do zaakceptowania i jest już nawet orzecznictwo w tej sprawie" - stwierdziła.

Dla prof. Eleonory Zielińskiej "niedopuszczalne" są sytuacje, kiedy całe szpitale zasłaniają się klauzulą sumienia, i nie przeprowadzają legalnych aborcji. Tak jest np. na Podkarpaciu, gdzie nie ma ani jednego publicznego szpitala, w którym taki zabieg można przeprowadzić.

"Sumienie jest sprawą indywidualną. nawet lekarz bez zbadania pacjentki nie może z góry odmówić wykonania zabiegu, bo skąd ma pewność, że ciąża nie zagraża jej życiu. a co dopiero cały szpitala?" - pyta prawniczka.

"Dziewczyny poczuły się obrażone i zagrożone"

Zdaniem prof. Zielińskiej, Czarny Protest nie odwiedzie PiS od pomysłów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Ale nie oznacza to, że uczestniczki manifestacji przegrały.

"Debata wokół zakazu aborcji na początku lat 90. miała ogromny wpływ na ruch kobiecy. Na tym się zbudowały niemal wszystkie kobiece organizacje pozarządowe. Dziś Czarny Protest może odegrać podobną rolę dla młodego pokolenia. Dziewczyny poczuły się obrażone tą butą i autentycznie zagrożone, także w zakresie innych praw. Bo jeśli o ciąży, dziecku poczętym, mówi się takim językiem, w którym kobieta prawie całkowicie znika, to wpływa to na postrzeganie kobiet również w innych sferach życia" - ocenia prawniczka w wywiadzie dla "Polityki".Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (31)
"Dziewczyny poczuły się obrażone tą butą i autentycznie zagrożone". Zielińska: Nie wolno przepisami prawa wymusić na kobietach heroizmu
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 38 razy 12

  Tak, tak już miesiąc powtarzania, ze dziewczyny poczuły się zagrożone i zjednoczyły się w siostrzanym proteście. I to jest fakt. Tylko, ze w tej chwili widzimy jak, czuje , że już któraś z kolei osoba lub medium usiłuje się na tym proteście przewieść, grzejąc zdychający temat opowiadając co to za chwile będzie...

 • szpung

  Oceniono 56 razy 10

  Heroizm to trudne slowo wywodzace sie z greki praktycznie zakazane w srodowiskach lewackich. W ich zyciu tchorzostwo to norma, zarowno w pracy zawodowej gdzie zawsze maja poglady koherentne z head office jak i w domu w ktorym zawsze mowia tylko o pieniadzach.

 • ot48

  Oceniono 5 razy 1

  ://youtu.be/Zt0HeKdaFI0

 • mal111

  Oceniono 1 raz -1

  Litości, jakie zmuszanie do heroizmu? To jest zmuszanie do obrzydliwego sadyzmu!
  Przecież biedne "dziecko chazana" przez 10 dni umierało na morfinie, czy można sobie wyobrazić większe okrucieństwo?

 • dokowski

  Oceniono 7 razy -1

  Kochane Panie! Wygracie! Nie przejmujcie się trollami i hejtem. To naturalna nadreprezentacja. Człowiek normalny, czyli w miarę zdrowy, dobry i niegłupi, nie ma motywacji, czasu ani energii, żeby pisać dużą liczbę postów na wielu forach, o podobnej nudnej i banalnej treści: "nas, normalnych ludzi, jest więcej", czy "popieram ludzi dobrych i spokojnych, pomagam cierpiącym, nie wtrącam się w cudze sprawy..." - kogo zresztą zainteresują takie nudy. Ale ludzie chorzy z nienawiści czują przymus dokuczania wszystkim, bulwersowania, prowokowania, profanowania... a im bardziej bulwersujący post, tym bardziej przyciąga uwagę. Tak jak w autobusie - kilku głośnych i wulgarnych meneli, zmotywowanych, żeby bulwersować ludzi, słychać bardziej niż resztę normalnych, spokojnych pasażerów. Ale możecie być pewne, że 90% Polaków popiera Was, kochane Panie. Władza, która by spróbowała dokonać zamachu na Wasze zdrowie i Waszą wolność, taka władza upadnie zdruzgotana. Oni o tym zresztą doskonale wiedzą, więc nie odważą się na nic więcej, niż trollowanie i hejtowanie

 • rot.leszek

  Oceniono 14 razy -2

  No i niech dziewczyny to zalatwia ...moralizatorzy, uzurpatorzy/ wladcy macic
  niech sie w koncu odpier*la

 • endrju1521

  Oceniono 38 razy -2

  Ludzie ! ! ! !

  A konstytucja ? ? ? ? ?

  Obowiązuje jeszcze, czy nie ?

  Art. 47.

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  KAŻDY ! ! ! ! ! ! ! !

 • endrju1521

  Oceniono 40 razy -4

  Niestety, mamy do czynienia z patologiczną dyktaturą,

  patologiczną, bo do kliki rządzącej dołączył się jeszcze

  kościół, tfu, katolicki.

  Dyktatura to władza jednostki lub wąskiej grupy. Dyktatorzy nie wyłaniają przedstawicieli społeczeństwa w wolnych wyborach i pozostają poza faktyczną kontrolą społeczeństwa. Cechami charakterystycznymi dla dyktatury są: używanie siły wobec przeciwników politycznych, brak szacunku wobec praw obywatelskich, czy dowolność stanowienia systemu prawnego. Źródłem takiego modelu władzy może być m.in. pochodzenie czy przewaga wojskowa. Dyktatorzy na ogół starają się kontrolować nie tylko politykę kraju lecz całe życie społeczeństwa[1], co było szczególnie zauważalne w reżimach stosujących totalitaryzm[2]. W dyktaturze może lecz nie musi występować system jednopartyjny[3]. Dyktatura jest współcześnie obok demokracji konstytucyjnej najbardziej popularnym systemem sprawowania władzy[4].

 • mateusz-48

  Oceniono 26 razy -4

  Jeżeli byłeś na spotkaniu kilkudziesięciu kobiet i na żadną z nich nawet ci nie stanął to znaczy, że byłeś na spotkaniu Koła Przyjaciółek Radia Maryja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX