Chory psychicznie w areszcie za kradzież wafelka. RPO: Wyjaśnię to. Przecież nie wsadzamy do więzienia 5-letnich dzieci

- Zamierzam wyjaśnić, jak to jest możliwe, że w trybie zaocznym skazano osobę, która jest ubezwłasnowolniona - mówiła dziś w TOK FM w audycji "OFF Czarek" Rzeczniczka Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. To komentarz do sprawy skazanego za kradzież wafelka chorego psychicznie mężczyzny opisanej dziś przez "Gazetę Wyborczą".
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphony!>>>

- Narodowy Program Zdrowia Psychicznego ma złączyć wszelkie działania w tej dziedzinie, sprawić, by nie były one chaotyczne. Jedną z jego konsekwencji będzie poprawa sytuacji osób psychicznie chorych, które w zupełnie absurdalny sposób lądują w zakładach karnych. Nie ma to sensu, bo nie są zdolne do odczuwania winy, są na poziomie 6-9-letnich dzieci - mówiła dziś w TOK FM w programie Cezarego Łasiczki prof. Irena Lipowicz, Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

Prof. Lipowicz odniosła się tym samym do sprawy chorego na schizofrenię i ubezwłasnowolnionego mężczyzny skazanego za kradzież wafelka za 99 groszy, o której pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza"

"Oni nie powinni odbywać kary"

Prof. Lipowicz poinformowała, że ws. skazanego wszczęła już postępowanie. Jednak sprawa z Koszalina to niejedyny taki przypadek. - Wiem na pewno to, że takie sprawy się zdarzają. Na skutek złego działania sądów mamy ponad 200 osób w zakładach karnych, które zajmują tam miejsca. Oni nie powinny w ogóle odbywać kary, bo w Polsce nie wsadzamy do więzienia pięcioletnich dzieci. Jeżeli człowiek, który ze względu na chorobę psychiczną znajduje się na takim poziomie, nie powinien znajdować się w zakładzie karnym, w którym prosi tylko o to, żeby go zwolnili na chwilę, bo musi nakarmić papużkę - mówiła Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

Prof. Lipowicz zapowiedziała, że zamierza wyjaśnić, jak to jest możliwe, że w trybie zaocznym skazano osobę, która jest ubezwłasnowolniona. - Jeżeli ktoś jest chory psychicznie, ale nie ma orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu, to sąd może się bronić, że przecież mógł nie wiedzieć o chorobie i mogło dość do omyłkowego skazania. Ale w tym wypadku ten człowiek był ubezwłasnowolniony - podkreśla Lipowicz.

"Trzeba czasem wysłuchać służby więziennej"

- Już wcześniej, przy sprawie Radka Agatowskiego (25-latka niepełnosprawnego intelektualnie skazanego za drobne kradzieże), zwracałam się do ministra sprawiedliwości o wszczęcie systematycznej akcji ułaskawienia dla osób, które już znajdują się w tej sytuacji oraz o zmianę mechanizmu - mówiła Lipowicz. Dodała, że ważniejszą rolę powinna pełnić sama służba więzienna, która zajmuje się skazanym. - To nie są ślepi wykonawcy decyzji sądowych. Jeżeli dostrzegają straszny błąd sądowy, ich sygnał powinien spowodować zmianę. Tylko służby więziennej trzeba czasem wysłuchać - mówiła.

Rzeczniczka Praw Obywatelskich stwierdziła też, że Krzysztof Olkowicz, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, który z własnej kieszeni wpłacił 40 złotych, by zwolnić skazanego z ostatnich dwóch dni aresztu, jest jedną z osób, które przywracają wiarę w polską służbę więzienną.
Zobacz także
 • Prof. Lipowicz o faszyzmie: Edukacja skuteczniejsza niż policja. Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki
Komentarze (94)
Chory psychicznie w areszcie za kradzież wafelka. RPO: Wyjaśnię to. Przecież nie wsadzamy do więzienia 5-letnich dzieci
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 425 razy 375

  Jak można wyjaśnić..że W POLSKIM SĄDOWNICTWIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE... Za wyjątkiem wsadzania do pudła księży.... Nie ważne czy złodziejów, czy pedofilów...

 • watra88

  Oceniono 320 razy 314

  skazano zaocznie, ale rozprawa była jawna, więc dlaczego tu nie ma nazwiska sędziego. Czy ci tchórze boją się konfrontacji swoich wyroków z opinią publiczną? Przecież to jest głęboki stalinizm!

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 267 razy 261

  Tego z wafelkiem złapali.Poszło w statystyki
  Wynik jest wynik.
  I nie trzeba wypisywać mandatów na siebie :))

 • alik444

  Oceniono 260 razy 198

  A zdrajcy sypiącego polskich oficerów i agentów wywiadu nie można ruszyć.

 • emigrant38

  Oceniono 150 razy 142

  Polskie sady pelne sa szujowatych niedouczkow, majacych prace dlatego, "ze tata, ze mama" ...
  Polskie sady nie sluza sprawiedliwosci - sluza robieniu pieniedzy przez prawnikow, sa narzedziem w rekach rzadzacych.
  ElYty nie odpowiadaja za nic - nawet za najgorsze przestepstwa. Reka reke myje, koneksje zobowiazuja.

 • tralalumpek

  Oceniono 110 razy 104

  Jakis czas temu czytalam o donosie na dyrektora, ktory zbesztal nierobow i darmozjadow , zamiast ich na zbity pysk wywalic z pracy
  tu czytam o anonimie, na podstawie ktorego nastepny dyrektor musi sie w mediach tlumaczyc...
  Czyzby Polska stala krajem donosilcieli? czyzby moralnosc narodu tak zeszla na dno?
  czyzby jedynymi tematami na parkietach medialnych byly afery anonimami gonione i donosy?
  nie znam polskiego prawa ale mysle ze musi byc mozliwosc odnalezienia tej szumowiny, ktora anonim wyslala i i z pewnoscia znajdzie sie paragraf , z ktorego taka kanalia powinna zostac stosownie upomniana

 • kap_jeden

  Oceniono 106 razy 86

  Pani Rajewicz zycze wszytkiego dobrego ale BETONU mentalnego POPiSu
  nie bedzie latwo przebic. bo ich prawdziwa katolicka miłosc blizniego to chec karania i wsadzania do paki
  ku radosci rozbawionej gawiedzi.

  taki przesłanie ukrzyzowania à rebours-:)

 • tomaselli

  Oceniono 113 razy 85

  Niedlugo i tak polowe Polakow zamkna w psychuszkach , gdy tylko tzw. biegly sadowy wyda odpowiednia opinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM