Ogólnopolskie Centrum Medyczne wystartowało z kampanią społeczną, która jest szansą na zwiększenie świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa 50+

Profilaktyka zdrowia to jeden z częstszych tematów podejmowanych w mediach. Mimo to wiedza społeczeństwa na temat jej odpowiedniej praktyki jest nadal niezadowalająca.

Najbardziej zagrożonymi pod względem zdrowia są osoby starsze. Pierwsze znaczące dolegliwości pojawiają się po 45 - tym roku życia, czasami wcześniej. Najczęstszymi chorobami na jakie zapadają Polacy to:

 

 • ● nadciśnienie tętnicze
 • ● choroba niedokrwienna serca
 • ● niewydolność krążenia
 • ● nowotwory
 • ● choroby płuc
 • ● cukrzyca
 • ● osteoporoza
 • ● zmiany zwyrodnieniowe układu ruchu
 • ● depresja
 • ● otępienie
 • ● nadwaga/otyłość lub niedożywienie

 

Powyższe choroby są wynikiem nie tylko starzenia się organizmu ale również braku odpowiedniej dbałości o niego. „Profilaktyka zdrowia powinna być uświadamiana społeczeństwu już od najmłodszych lat.  Bagatelizowanie i zaleczanie pierwszych objawów chorób w młodym wieku może być  tragiczne w skutkach w wieku dorosłym oraz starszym” - mówi Bartłomiej Dawidczyk, dyrektor zarządzający Ogólnopolskiego Centrum Medycznego.   Brak odpowiedniej wiedzy na temat profilaktyki zdrowia, niedostateczna aktywność fizyczna przez całe życie, złe nawyki żywnościowe, brak zbilansowania pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz nie poddawanie się okresowym badaniem - powoduje zagrożenie zdrowia i życia.  Statystyki niestety nie kłamią:  aż 40 % zgonów w Polsce jest wynikiem nieleczonych chorób układu krążenia, na którą cierpi 70 % Polaków po 65 -tym roku życia.  Również jeśli chodzi o cukrzycę dane są bardzo niepokojące. W Polsce cierpi na nią aż 2 miliony osób, w tym 500 tysięcy niezdiagnozowanych.[1]

 

Niewątpliwie znaczącą barierą w ukierunkowywaniu społeczeństwa na stosowanie profilaktyki zdrowia jest  państwowa służba zdrowia, a raczej dostęp do lekarzy specjalistów w ramach NFZ. Zbyt długie okresy oczekiwania na wizytę oraz w większości przypadków brak odpowiedniego podejścia personelu medycznego do starszego pacjenta - są znaczącym elementem pogarszania się stanu zdrowia osób starszych.

 

Stąd w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa po 50 roku życia w zakresie profilaktyki zdrowia i wczesnego wykrywania chorób Ogólnopolskie Centrum Medyczne zdecydowało się na stworzenie i realizację kampanii społecznej pod nazwą „Wylecz się zdrowiem”. Program ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu, iż poddanie się okresowym badaniom może uchronić daną osobę nawet przed najbardziej ciężką chorobą.

 

„Głównym elementem kampanii społecznej jest inicjowanie spotkań dla lokalnej społeczności miast i przeprowadzanie wykładów z zakresu  profilaktyki zdrowia. Do współpracy przy tym programie zaproszono władze miast, a ambasadorami całego programu zostały znane osoby ze świata kultury, sztuki, sportu po 50 tym roku życia, które promują całą kampanię namawiającym tym samym społeczeństwo do włączenie się w akcję. Podczas trwania kampanii rozdanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy bezpłatnych skierowań na badania, do zrealizowania na terenie całego kraju” - dodaje Bartłomiej Dawidczyk.

 

Wystarczy okresowo poddać się badaniom krwi i moczu ( morfologia, ob, mocznik, profil lipidowy, kreatynina, sód, potas, TSH, glukoza) oraz badaniom diagnostycznym, ( spirometria, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, USG prostaty, USG ginekologiczne) a wczesna wykrywalność choroby może uratować życie pacjentowi i całkowicie wyleczyć z wszelkich chorób.

 

To jedna z nielicznych tego typu kampanii społecznych w kraju, zainicjowana przez prywatną firmę, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest profilaktyka zdrowia i przedwczesne wykrywanie chorób.

 

Kampania społeczna realizowana jest we wsparciu władz samorządowych, które poparły całą inicjatywę.

 


[1] Żródło:  http://polsenior.iimcb.gov.pl/sites/polsenior.iimcb.gov.pl/files/file/monogr
afia/rodzialy/II.6.pdf

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM