TokFm >  Radio >  Patronaty

W istocie rzeczy. Aldona Mickiewicz

mat. org.
17.11.2016 , aktualizacja: 17.11.2016 10:20
A A A
Chociaż martwa natura jako temat znana była już w sztuce starożytnej, to jej termin ("stilleven" -"ciche życie") pojawił się dopiero pod koniec XVII wieku. Kojarzona najczęściej z blaskiem pięknych przedmiotów, potrafiła być również przestrogą nawołującą świat do opamiętania. Portretowane przedmioty skrywały emocje i pełniły rolę "progu", za którym jest jeszcze wiele do opowiedzenia.
W sposób wyjątkowy dla sztuki polskiej istotę rzeczy kreuje Aldona Mickiewicz, której prace malarskie i rysunki będzie można oglądać od 30 listopada w Muzeum Górnośląskim.

W swej twórczości Mickiewicz jest jak alchemik, który bada świat ludzi zamknięty w przedmiotach, które to właśnie człowiek porzucił, zniszczył, zużył. Choć dostają dzięki artystce swoją "drugą szansę" i mogą ponownie zaistnieć, nie służą już swemu pierwotnemu celowi, stają się teraz współczesną wersją rozpowszechnionego w sztuce motywu z Księgi Koheleta - przemijającego piękna.

Debiut Aldony Mickiewicz przypadł na lata 80. XX stulecia - okres niezwykle ważny, ale też wyjątkowy w historii rodzimej sztuki, tak jak wyjątkowa była i pozostaje do dziś twórczość malarska i rysunkowa artystki. Warsztat dawnych mistrzów stanowił dla niej inspirację - wzór, który postanowiła kontynuować w swoich pracach.

Na wystawie W istocie rzeczy pojawią się prace pochodzące z trzech ostatnich dekad (począwszy od tych z lat 80. do najnowszych, powstałych w 2016 roku) - z okresu, w którym nieustannie materia i czas dominują w twórczości Aldony Mickiewicz. Prezentowane dzieła ukażą głębię symbolu zamkniętego w wydawałoby się tylko martwej naturze, wynikające ze świadomości i postrzegania sensu sztuki. To m.in. prace z cykli: Et in Arcadia Ego - nawiązujące do motywów ikonograficznych sztuki nowożytnej, Paramenty - ukazujące przedmioty, które ze względu na "zużycie" przestały pełnić swoją funkcję, Arka - gdzie głównym "bohaterem" jest przywieziona z Kresów blaszana wanna.

Aldona Mickiewicz (ur. 1959 r. w Oświęcimiu) - absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1979-1984 studiowała w pracowniach prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Zbyluta Grzywacza oraz prof. Stanisława Rodzińskiego, w którego pracowni uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W latach 80. uczestniczyła w Ruchu Kultury Niezależnej, w 1986 r. przebywała na stypendium artystycznym w Rzymie. Wspólnie z Tadeuszem Borutą w latach 1992-1993 wykonała obrazy ołtarzowe w byłym klasztorze sióstr benedyktynek w Monte San Savino we Włoszech. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz państwowych w kraju i za granicą, były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Dział Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od trzech lat przygotowuje wystawy poświęcone artystom związanym z Ruchem Kultury Niezależnej. Cykl Niezależna sztuka polska lat 80. Przeszłość/teraźniejszość otwarła w 2013 roku monograficzna wystawa ukazująca pięćdziesiąt lat drogi twórczej prof. Stanisława Rodzińskiego. Dwa lata później na ekspozycji Poza oficjalnym obiegiem zaprezentowane zostały prace kilkunastu twórców działających w tzw. drugim obiegu. Przemiennie realizowane pokazy o charakterze zbiorowym i indywidualnym mają - w założeniu kuratora wystaw - umożliwić zrozumienie różnorodności artystycznych wypowiedzi oraz uwolnić twórców ze sztucznie wykreowanych schematów. Wystawa prac Aldony Mickiewicz jest trzecią wystawą z ww. cyklu.

W wernisażu wystawy, na który zapraszamy 30 listopada o godz. 18.00 do Muzeum Górnośląskiego, weźmie udział Aldona Mickiewicz.

Wernisaż: 30 listopada 2016 (środa), godz. 18.00

Czas trwania wystawy: 30 listopada 2016-28 lutego 2017 r.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2

Kurator: Agnieszka Bartków

  • 1
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane