"Nie o prawdę tu idzie, ale o potwarz, nie o fakty, ale o dorobienie komuś mordy" - Tomasz Lis zirytowany swoim biogramem na Wikipedii

Dziennikarz straszy sądem i oburza się na "PIS-owskich internetowych trolli", którzy opublikowali nieprawdziwe informacje na temat jego rodziny na Wikipedii. - I już wiem, że to nie Wikipedia, ale Wikisyf - skomentował w swoim wpisie na portalu NaTemat.Odpowiedział mu rzecznik stowarzyszenia WikiMedia Polska.
Znajomy Tomasza Lisa powiadomił dziennikarza o informacjach, które znalazł na artykule o nim w redagowanej przez użytkowników encyklopedii Wikipedia: - Tomasz Lis urodził się w Zielonej Górze jako syn Stefana Lisa (ur. 1949), oraz matki Wandy. Ojciec Tomasza Lisa z pochodzenia Białorusin, do 1953 r. legitymujący się jako Stiepan Eduardowcz Lisienko), początkowo służył w wojsku polskim jako podoficer polityczny, w późniejszym okresie był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW - można było przeczytać w biogramie.

Co napisano o rodzinie Lisa?

Artykuł został już zmieniony, ale to nie powstrzymało Lisa od skomentowania sprawy. We wpisie, który opublikował na NaTemat, dziennikarz nie zostawia suchej nitki na osobach, które umieściły w internecie nieprawdziwe informacje na temat jego rodziców: - Mój ojciec nie jest z pochodzenia Białorusinem, nigdy na Białorusi nie był. Jest synem Stanisława, urodził się w Krotoszynie w Wielkopolsce, tak jak jego ojciec, dziad, pradziad i prapradziad. Nigdy nie był więc ani Stiepanem, ani Eduardowiczem, ani Lisienką, nigdy nie zmieniał nazwiska, nigdy nie był podoficerem politycznym, nigdy nie był zatrudniony w KW PZPR ani w WUSW. Nie urodził się w roku 1949 (wtedy płodząc mnie miałby lat 16), ale 12 lat wcześniej, w roku 1937. Same ordynarne kłamstwa - napisał.

Jednocześnie Tomasz Lis przestrzegł, że w razie rozpowszechniania fałszywych informacji na jego temat lub jego rodziny będzie wytaczał procesy.

Rzecznik Wikipedii odpowiada

Rzecznik WikiMedia Polska wysłał sprostowanie w sprawie fałszywych informacji na temat Tomasza Lisa. Zaznacza w nim, że nieprawdziwe informacje zostały usunięte z artykułu o Lisie nie ze strachu przed pozwem, a przez innego wikipedystę, ponieważ nie spełniały standardów bezstronności i nie powoływały się na żadne źródła. Krzysztof Machocki przypomina, że Wikipedia jest platformą, która nie posiada stałej redakcji i sztywnej struktury - każdy może ją edytować. Stąd w razie zobaczenia błędu rzecznik doradza samodzielnie nanieść poprawkę w internetowej encyklopedii.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (248)
"Nie o prawdę tu idzie, ale o potwarz, nie o fakty, ale o dorobienie komuś mordy" - Tomasz Lis zirytowany swoim biogramem na Wikipedii
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 887 razy 263

  Mysle ze wiele osob nie zdaje sobie sprawy jak pis i jego propagandowka falszuje historie. Znikaja z internetu informacje o komunistycznej przeszlosci rodziny Kaczynskiego, ojcu "akowcu" ktory projektowal instalacje wodociagowe dle budynku Ambasady Amerykanskie w czasach kiedy Akowcow mordowano, zamykano i wysylano na Sybir, o wujkach rosyjskich prokuratorach stalinowskich przyslanych do Polski aby zlikwidowacAK. W tym czasie kiedy Warszawa lezala w gruzach Kaczynscy dostali mieszkanie w wypasionej willi na Zoliborzu, ktora szybko zawlaszczyli. Zaklamywane sa historie ludzi zle widzianych przez pis, wystarczy tylko przypomniec zaklamane bzdury wypisywane przez miernote pisarczykow na uslugach pisu, co udowodniono droga sadowa juz wielokrotnie.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 917 razy 203

  Jak Lis na podstawie niesprawdzonych informacji oceniał córkę kandydata na Prezydenta to było OK.
  Jak teraz takie same metody stosuje ktoś inny, to mamy zamach na demokrację. Jak małym człowiekim trzeba być, żeby skarżyć na proceder, którego samemu się zainicjowało.
  Ale to chyba typowe dla całego układu Gazety Wyborczej - bo to samo mamy z podsłuchami. Jak nielegalnie nielegalnie nagrywał Michnik, było OK. Jak nielegalnie nagrywali u Sowy, to była zbrodnia.
  Gazeto Wyborcza, obudź się, ludzie potrafią myśleć. Nie tylko tak, jak im każe Wasza Gazeta.

 • oryntagon

  Oceniono 373 razy 139

  I to mówi facet, który 2 miesiące temu cytował w swoim programie sfałszowany profil tweeterowy córki kandydata na prezydenta? Komedia.

 • rabi_ltd

  Oceniono 329 razy 117

  Ja mam dwa pytania do p. Tomasza i redaktorów powtarzających za nim:
  "Skąd p. Tomasz Lis czerpie informacje o tym, że wpisu na Wikipedi dokonali <<pisowskie trolle>>?" Czy to nie jest ciągły hejt na PiS?
  Pozdrawiam myślących
  RaBi

 • frankyy

  Oceniono 213 razy 117

  w Wikipedii powinna być możliwość weryfikacji kto zamieszcza fałszywe informacje, nie można tolerować bezkarnego publikowania kłamstw...

 • pldeepinside

  Oceniono 163 razy 65

  Wymaga rzetelności dziennikarskiej, a sam, w godzinach największej oglądalności klepie bzdury i jakichś niezweryfikowanych bzdurach z pseudokonta tłitera dziecka jednego z polityków... Po tej kompromitacji program tego człowieka powinien zniknąć z ramówki TV PUBLICZNEJ.
  Gdyby wszyscy najwiecej wymagali od SIEBIE, to świat byłby lepszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX