Habermas o polityce Merkel wobec Grecji: "Niemcy przegrali cały polityczny kapitał w jedną noc"

Jeden z czołowych współczesnych intelektualistów zaatakował poczynania kanclerz Niemiec. Według filozofa grożenie Grecji wyjściem ze strefy euro pokazuje roszczenie Niemiec do bycia hegemonem w Europie.
- Boję się, że rząd niemiecki, włącznie z socjaldemokratami, przegrał w jedną noc cały polityczny kapitał, który Niemcy gromadzili przez ostatnie pół wieku - powiedział "Guardianowi" niemiecki filozof i socjolog Jurgen Habermas, którego dzieła wpłynęły na kształt integracji europejskiej. Według intelektualisty poprzednie rządy wykazywały się "większą wrażliwością polityczną i post-narodową mentalnością". Habermas uważa również, że grożenie Grecji wyjściem ze strefy euro po raz pierwszy otwarcie pokazało, że Niemcy roszczą sobie prawo do bycia hegemonem Europy.

Kara wymierzona w rząd Tsiprasa

Filozof krytykuje również wyniki negocjacji między Grecją a strefą euro: - Nie mają sensu ekonomicznego przez toksyczną mieszankę reform koniecznych dla państwa i gospodarki z kolejnymi neoliberalnymi nakazami, które zupełnie zniechęcą zmęczone greckie społeczeństwo i zabiją w nim wszelką chęć do zmian - powiedział. Podkreślił też, że zmuszanie greckiego rządu do zgody na "ekonomicznie wątpliwą, przeważnie symboliczną" prywatyzację publicznych aktywów nie może być rozumiane inaczej niż jako kara wymierzona w lewicowy rząd Tsiprasa.

"Europa jest w politycznej pułapce"

Habermas zgadza się z opiniami choćby innego niemieckiego intelektualisty, Wolfganga Streecka, że "Europa utknęła w politycznej pułapce" przez swój federalizm, kiedyś wspierany przez samego Habermasa: - Skupiając się na unikaniu otwartego konfliktu instytucje unijne przeciwstawiają się potrzebnym inicjatywom politycznym by rozwinąć unię monetarną w unię polityczną. Jedynie liderzy rządów zrzeszeni w Radzie Europejskiej są w stanie coś zrobić, ale ściślej mówiąc to oni są tymi, którzy nie mogą nic zrobić w interesie społeczności europejskiej, ponieważ myślą przede wszystkim o elektoracie ze swojego kraju - stwierdził

Jurgen Habermas urodził się 86-lata temu w Dusseldorfie. Uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowy współczesnych intelektualistów. W swoich pismach wypowiadał się za dalszą Unii Europejskiej, jednak obecnie coraz częściej krytykuje poczynania europejskich przywódców. Znany jest również z głośnych polemik z m.in. filozofem Jacquesem Derridą, kardynałem Josefem Ratzingerem czy niemieckimi historykami o sposobie pisania o czasach nazistowskich.Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Habermas o polityce Merkel wobec Grecji: "Niemcy przegrali cały polityczny kapitał w jedną noc"
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 65 razy 23

  Któryś z tutejszych forumowiczów zwrócił uwagę na wypowiedż Jurgena Habermasa i pomyślałam, że dobrze byłoby się z nią zapoznać. TOK FM widać pomyślał tak samo. Co by o Was złego nie powiedzieć, to bardzo często bywacie jednak bardzo fajni.
  Wypowiedż Habermasa to wytchnienie dla biednego człowieka, zalewanego przez wytwory propagandy brukselki pod przewodem Merkel i korpokracji.

  Oczywiście miejscowe wiadome pieski ruszą gromadnie na obsi...... Habermasa.
  No ale cóż, jeśli ktoś pozbawia sie dobrowolnie wolności swojego umysłu, to kończy jako obsikujący piesek.

 • naskalny

  Oceniono 11 razy 11

  Niemcy w jakimś sensie są hegemonem Europy.
  Kto na pewno nie może stracić to banki, pozostałe rozgrywki są iluzją. Grecja nie ma liczącego się przemysłu ani złóż sprzeda więc swoje wyspy, czyli samą siebie.
  Banki wygrywają na każdym kryzysie.

 • cmoscmos

  Oceniono 35 razy 11

  Jakoś mieszkam w Niemczech od kilkunastu lat, interesuję się polityką i jeszcze ani razu nie słyszałem żadnego polityka ani eksperta który by żądał żeby Grecja spłaciła wszystko. Wszyscy są świadomi, że większość tego szmalu jest stracona, gra teraz idzie o to żeby ci Grecy nie zadłużali się jeszcze bardziej. A do tego potrzebne są reformy - jak oni podatków nie są w stanie ściągać to o czym ma być rozmowa?

  Grecy od dawna reformy obiecują, a mało co się zmienia. I teraz miarka się przebrała - teraz negocjatorzy wymusili: najpierw reformy, potem kasa. Czy się umorzy, czy nie będą negocjacje za parę lat.

  A pan filozof w ogóle nie potrafi tego załapać. Niech sobie przypomni przysłowie niemieckie "es wird nicht so heiß gegessen, wie gekocht" - "nie je się tak gorącego, jak się gotuje". Teraz się gotuje, jedzenie będzie później. Nie tak gorące, mogę się założyć, że sporo Grekom umorzą. Ale o tym będzie później.
  --
  Blog o Niemczech i NRD: nrdblog.cmosnet.eu

 • tegepe

  Oceniono 62 razy 2

  Wypowieź Habermasa dowodzi, że również tzw. autorytety mogą w swych ocenach błądzić.

 • glit64

  Oceniono 19 razy 1

  Nie kapuje o jakim politycznym kapitale mowi H. Ale cos mi podpowiada ze na pewno nie o tym ktory pozwolil niemcom wyjsc jeszcze silniejszym z finansowego kryzysu 2009.
  Greckie cwaniaczki mialy naprawde szmat czasu zeby zagospodarowac kredyty. Oni woleli wyplacac sobie premie za podcieranie tylka. To moze uogolnienie, ale trafnie oddaje to, co z kapitalem zrobili potomkowie walecznych pasterzy. Grecja moze i jest zmeczona, ale to jest zmeczenie od oganiania sie przed przypomnieniem : wezcie sie wreszcie za siebie. To bardzo zle wrozy na przyszlosc, ze przejaw konsekwencji ze strony wierzycieli w kierunku postawienia sytuacji na nogi, budzi az takie ujadanie..

 • robmar2007

  Oceniono 6 razy 0

  "Zmęczone greckie społeczeństwo" Czy to określenie to jakiś żart??? Zmęczony, to może być ten, co coś zrobił... Chyba, że Grecy są zmęczeni wydawaniem Euro???

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 0

  wystarczy ze nie zwrocili i nie zamierzaja zwrocic wyszarpnietych oszustwem od bankow pieniedzy

 • przyganiacz

  Oceniono 30 razy 0

  Habermas o polityce Merkel wobec Grecji: "Niemcy przegrali cały polityczny kapitał w jedną noc"

  Tej nocy nie grano o kapitał polityczny, tylko o ekonomiczny. Nie można znowu wyjść na durnia, rokując z kimś kto nieraz oszukał i nie dotrzymał słowa. I nie tylko same Niemcy grały. To nadmiar zadufania Habermasa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX