Prof. Lipowicz o usunięciu koczowiska Romów: Wrocław zrobi sobie krzywdę. Ma być stolicą kultury, a to też kultura przyjęcia

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykowała politykę miasta Wrocławia wobec Romów.- Ja nie mogę wyręczać tych, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki. Leży koordynacja między resortami - stwierdziła i apelowała o zmianę reformy administracji centralnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz mówiła w TOK FM o polityce Wrocławia wobec Romów. RPO twierdzi, że ma zupełnie inne poglądy na sprawę niż władze miasta. Prof. Lipowicz osobiście chciała pomóc w mediacjach: - Pracownicy stali długie godziny w błocie i zimnie, rozmawiali z rodzinami romskimi. Proponowaliśmy mediacje i rozmawianie z ludźmi. Wskazywałam, że Wrocław będzie stolicą kultury, a to też jest kultura przyjęcia - powiedziała. RPO opowiedziała o ciepłym przyjęciu jakie jej pracownicy otrzymali od Romów.

Lipowicz twierdzi, że mimo prób wymyślenia rozwiązań prawnych nie udało jej się przekonać władz Wrocławia: - Nie pomogło i będzie to tylko eskalowało. Wrocław zrobi sobie krzywdę -skomentowała. - Zrobiliśmy w naszym urzędzie spotkanie koordynacyjne kilku resortów. Ja nie mogę wyręczać tych, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki, ale nikt nie może się tłumaczyć, że nie wie co ma robić. Leży koordynacja między resortami To potwierdza moją tezę od pięciu lat, że potrzebna jest w Polsce reforma administracji centralnej - dodała. - To są obywatele Unii Europejskiej, wiadomo, że Romowie będą migrować. W Polsce nie ma schronisk rodzinnych dla osób bezdomnych - są rozdzielane. A rodzina romska nie da się rozdzielić i do oddzielnego schroniska nie pójdzie. Jest osiem czy dziesięć punktów moich rekomendacji dla samorządu terytorialnego, ale ja go do niczego nie zmuszę - podkreśliła Rzecznik Praw Obywatelskich.

Romowie protestują:"Europejska Stolica Wysiedleń - Wrocław 2015"

W zeszłym tygodniu urzędnicy zadecydowali o zburzeniu romskiego osiedla, które było zamieszkałe przez dziesięcioosobową rodzinę. W proteście środowiska romskie wręczyły premier petycję podczas poniedziałkowego spotkania z ludźmi kultury Wrocławia. Jak powiedziała Ewa Kopacz dziennikarzom: - Romowie rzeczywiście mieli problem i bardzo spokojnie rozmawiali - przyznała. Protestujący trzymali transparent z hasłem "Europejska Stolica Wysiedleń - Wrocław 2015".

W zeszłą środę zlikwidowano cztery romskie domy, w których mieszkało 10 osób, w tym pięcioro dzieci. Zdaniem broniącego praw Romów Stowarzyszenia "Nomada" w zburzonym osiedlu znajdowały się rzeczy osobiste, lekarstwa oraz pieniądze należące do eksmitowanej rodziny. Działacze uważają decyzję o likwidacji osiedla za niezrozumiałą, szczególnie że od kilkunastu miesięcy trwają rozmowy urzędników i organizacji zaangażowanych w działania na rzecz romskich migrantów, m.in. pracuje zespół Wojewody. Według "Radia Wrocław" urzędnicy twierdzili, że w budynkach od dawna nikt nie mieszka, a nie spełniają norm bezpieczeństwa - są łatwopalne, samowolne i nie związane z ziemią.

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (75)
Prof. Lipowicz o usunięciu koczowiska Romów: Wrocław zrobi sobie krzywdę. Ma być stolicą kultury, a to też kultura przyjęcia
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 112 razy 84

  Droga pani, tolerancja ma swoje granice. Brakuje nam tylko odwagi, żeby te granice utrzymać. Romowie świadomie lekceważą nas i obowiązujące u nas zasady. Czują się panami świata, wolnymi ludźmi, nie ograniczonymi przez przepisy oraz umowy nieformalne. "Dzięki" ich obecności spadają ceny naszych nieruchomości, bo brud i halas, jaki generują, nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Tworzenie romskich cuchnących obozów w centrach miast nie jest nam potrzebne. Finansowanie tych, ktorych praca w ręce parzy, też nie jest w naszym interesie. Romowie dopominają się o poszanowanie praw- niechaj najsampierw szanują prawa kraju, w ktorym wybrali życie. Wroclaw nie jest jedynym w Polsce miastem, w ktorym Romowie sprawiają problemy. Jeżeli staje pani w ich obronie, proszę zadbać, żeby romskie dzieci uczęszczały do szkół, a romscy dorośli podjęli pracę- dla mnie pracą nie jest atakowanie wypoczywających np. w Kazimierzu n/ Wisłą i nachalne namawianie na wróżby.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 69 razy 39

  Już widzę PANIĄ LIPOWICZ...Gdyby jej posesja graniczyła z OBOZOWISKIEM ROMÓW... A do tego gdyby zawiał... NIEKORZYSTNY WIATR...

 • mzyo

  Oceniono 41 razy 31

  Jeżeli ktoś nie szanuje prawa i zasad współżycia społecznego, to o TOLERANCJI wobec niego nie ma mowy. Trochę więcej kontaktu z rzeczywistością Szanowna Redakcjo i Pani RPO.

 • antypalikot2

  Oceniono 57 razy 29

  Tak pozwólmy niech lepią swoje rudery, najlepiej w centrach miast, takie multi kulti...Jak ktoś przyjeżdża do danego kraju to powinien szanować obowiązujące tam prawo i obyczaje. Tych tak zwanych "romów" (nasi cyganie strasznie się za nich wstydzą) należy wywalić na zbity pysk i tyle. Oni zajmują się żebractwem nie z biedy tylko z tego powodu, że to jest ich sposób na życie. Nie wiem czemu lewactwo tak się nad nimi pochyla.

 • klara551

  Oceniono 24 razy 20

  A o czyjej kulturze mówi pani Lipowicz? Naszej czy Romskiej? A niech ci bogaci Romowie z gargameli /to typowo romski styl budownictwa /pomogą swoim tym z z romskich faweli.Wrocław,cmentarz osobowicki i w głównej alei groby romskie,ba grobowce i biesiady .A ile mieszkań wcześniej dostali Romowie i co z nich zrobili? Jak chcą żyć jak zwierzęta to niech znajdą sobie takie miejsce w którym nie będą bałaganić .Romów możemy niestety potraktować jak Australia króliki czy ropuchy.Oni są niereformowalni i każdy z nas tych co starszych pamięta upierdliwe cyganichy,czy żebrzące cyganiątka i usilne starania PRL żeby zrobić z nich pracujących na swoje utrzymanie ludzi. Nie mam nic przeciwko imigrantom,ale tym co pracują,uczą się i nie zaśmiecają okolicy.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 29 razy 19

  Kto stawia kulturę obok Cyganów koczujących w chlewach. ten ma coś z deklem, Frau Lipowicz!
  www.youtube.com/watch?v=P19wUMyZbSo

 • drupal

  Oceniono 35 razy 15

  a do jakiej szkoły chodzą te cygańskie dzieci?
  W Polsce nie obowiązuje żadne prawo?
  Tylko kultura lewackiego wzdęcia?
  Dlaczego nikt się nie interesuje tym, że w Polsce dzieci żebrzą na ulicy?
  Bo co? Bo cygańskie?
  A my jesteśmy tak tolerancyjni że pozwalamy starym dzikusom demoralizować te dzieciaki i udajemy, że ich nie ma w Polsce, że fruwają gdzieś ponad naszym prawem, niewidzialni.
  Ch d i kamieni kupa teoretycznego państwa Tuska, Kaczyńskiego, Dudy, Kopacz i Szydło. Mają swój świat i walczą tylko o wpływy, wszyscy razem mają Polskę daleko gdzieś.

 • pimpao

  Oceniono 28 razy 10

  Abstrahuje juz od obecnej sytuacji z Romami. Dla mnie Wrocław od dobrych 7 lat zmierza w goowno. Pod rządami koalicji Dutkiewicz-mafia kibolska, to miasto traci większość swoich zalet i wyjątkowości jaka od wielu lat mu towarzyszyła. Tak jak kiedyś spędzałem "na mieście" dużo czasu, tak teraz gdy przyjeżdżam do Wrocka, nie chce mi się nawet wyjść z mieszkania. A Rynek i okolice to już w ogóle jakaś nędza jest i żenada. Z miasta o europejskim charakterze staje się zwykłym prowincjonalnym zadupiem, jakich w Polsce wiele.

 • flymen22

  Oceniono 9 razy 5

  Wrocław jest taką stolicą kultury jak Korea Płd. państwem demokratycznym. U nas jest w całym kraju klechokracja. Albo się przyzwyczaimy. Albo w drogę. W Polsce jest system ukrytej pod sutanną urzędokracją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX