Robert Biedroń: "Kupowanie super rakiet i wypasionych czołgów to pieniądze w dużej mierze wyrzucone w błoto"

Robert Biedroń w Święto Wojska Polskiego: - Warto byłoby się zastanowić, co jest bardziej potrzebne - czołg czy darmowe obiady dla dzieciaków. Jego zdaniem, ?proporcje nie są do końca zachowane?.
Prezydent Słupska, przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego był pytany, czy lepiej wydawać pieniądze na zbrojenia, czy odnawialne źródła energii, które Biedroń wprowadza w swoim mieście.

- Popatrzmy racjonalnie i bez wzbudzania w społeczeństwie strachu przed wojną i konfliktem. Wojny nie mieliśmy już od kilkudziesięciu lat i nie zanosi się na to, żeby miało dojść do bezpośredniego konfliktu zbrojnego. Budżet na zbrojenia stanowi dużą część budżetu naszego kraju i przez te kilkadziesiąt lat mogliśmy wydać ogromne pieniądze np. na to, żeby nasze dzieciaki uczyły się w lepszych warunkach, samorządy mogły więcej oszczędzić czy żebyśmy jeździli po lepszych drogach - tłumaczył.

Ja jestem pacyfistą, uważam, że kupowanie super rakiet i wypasionych czołgów to pieniądze w dużej mierze wyrzucone w błoto. Trzeba inwestować w to, co dziś jest nam potrzebne - dobra służba zdrowia, edukacja, drogi, więcej mieszkań, mniej biedy, mniej głodu. To są potrzeby dzisiejszych Polaków - stwierdził.

"Czołg czy darmowe obiady?"

Biedroń wspomniał też sejmowe debaty nad budżetem na obronność. - Mało kto miał skrupuły, żeby go obcinać. Kupowaliśmy drogi sprzęt wojskowy, śmigłowce i odrzutowce najnowszej generacji, których później nie mogliśmy wykorzystywać, bo nie potrafiliśmy ich obsługiwać i nie mieliśmy przeszkolonych ludzi.

A z drugiej stronie, kiedy dyskutowaliśmy o polityce społecznej, potrzebach oświaty czy służby zdrowia, to zawsze mówiono, że brakuje na to pieniędzy - mówił. Jego zdaniem "pogubiliśmy się w tym", a proporcje między wydatkami na obronność i zaspokajaniem podstawowych potrzeb społeczeństwa "nie do końca są zachowane". - Warto byłoby się zastanowić, co jest bardziej potrzebne - czołg czy darmowe obiady dla dzieciaków - dodał.

Duda w wojnie partyjnej

Prezydent Słupska był pytany również o nadzieje pokładane w prezydencie Andrzeju Dudzie. - Kibicuję mu, ale chyba skończyły się moje marzenia, o tym, żeby prezydent bardziej jednoczył, szukał dialogu i pokoju - konstatował.

- Andrzej Duda stał się frontmanem tej wojny polsko-polskiej. Kiedy Platforma Obywatelska, jest zepchnięta do narożnika, kuli się przed ciosami Prawa i Sprawiedliwości (...) Andrzej Duda jako prezydent Polski dodaje kolejnych ciosów? Nie tego spodziewałbym się po prezydencie. Prezydent nie powinien się aż tak mocno angażować w wojnę partyjną - dodał.

"Mam nadzieje, że wydorośleje"

Biedroń stwierdził również, że rozumie specyfikę kampanii przed wyborami parlamentarnymi, ale Andrzej Duda - jako prezydent wszystkich Polaków - "powinien szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli". - Nadal mu kibicuje, mam nadzieję, że wydorośleje, bo nie potrzebujemy konfliktów - mówił.

- Rażące jest to bardzo silne przywiązanie do duchowieństwa. Prezydent Duda jeździ do Częstochowy, te wszystkie obrzędy religijne... Oczywiście ma prawo, ale jako głowa państwa powinien pamiętać, że trzeba znaleźć w tym wszystkim umiar. Obawiam się, że tego umiaru niestety brakuje - ubolewał Biedroń i podsumował: - Nie tak wyobrażałem sobie prezydenturę Andrzeja Dudy, ale on sam będzie ją formułował i za pięć lat społeczeństwo wystawi mu ocenę. Nie chciałbym, żeby to była zmarnowana kadencja.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (178)
Robert Biedroń: "Kupowanie super rakiet i wypasionych czołgów to pieniądze w dużej mierze wyrzucone w błoto"
Zaloguj się
 • prawdziwek89

  Oceniono 103 razy 57

  Robert, jak ja Cię lubię. Jeden normalny gość w tym całym bu....!

 • marudna.maruda

  Oceniono 85 razy 57

  Rakiety, obiady- jedno i drugie potrzebne. Ale duża kasa popłynie i tak w stronę worka bez dna z potrzebami dorównującymi ego, czyli Himalaje- potrzeby kk. Las świątyń, las krzyży, las pomników. Pielgrzymki. Religia w szkołach. Kto by się przejmował głodnymi dziećmi, skoro niedożywieni kapłani oczekują podania do stołu. To o nich pan prezydent zadba najsampierw.

 • robertkiszka

  Oceniono 64 razy 54

  Po co w wojsku kapelani ....utrzymanie tych trutni kosztuje okolo 25-30 milionow rocznie ... ordynaty polowe,stopnie oficerskie i generalskie , wojskowe przywileje emerytalne dla ludzi ktorzy sie modla ? Jak wojsko chce sie pomodlic to raz w tygodniu zabrac ich autem do najblizszego kosciola ....

 • robertkiszka

  Oceniono 52 razy 32

  Zgadzam sie z Biedroniem .....cale to wojsko ograniczyc do minimum ....
  Jezei dobrze pamietam to mamy najwiekszy odsetek generalow w Europie
  Po zniesieniu obowiazkowej sluzby wojskowej i znacznym zmniejszeniu liczebnosci armi tylko liczba generalow nie zmalala....

 • wasserski

  Oceniono 37 razy 15

  PO 89 WOJSKO POLSKIE JEST UZBROJONE W WODĘ ŚWIĘCONĄ I KROPIDŁA
  ROK 1939 silni,zwarci,gotowi....nie oddamy ani guzika od munduru ani sutanny 17.09.1939 ŁOMOT I UCIECZKA DO RUMUNÓW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX