Szostkiewicz: Gomułce i Gierkowi się nie udało, a PiS ma szansę stworzyć "Katolicką Polskę Ludową"

- To, czego nie zrobili Gomułka, Gierek i Jaruzelski, zbliża się dzisiaj z każdym wiecem prezydenta i PiS - komentuje publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To, czego nie zrobili Gomułka, Gierek i Jaruzelski, zbliża się dzisiaj z każdym wiecem, z każdą mową nowego prezydenta, kandydatki na premiera, samego prezesa PiS. Katolicka Polska ludowa: przymierze ludzi władzy z ludowym Kościołem - pisze na swoim blogu Adam Szostkiewicz, publicysta tygodnika "Polityka".

- Nasze społeczeństwo, od elit po zwykłych ludzi, jest (...) podzielone - uważa Szostkiewicz. Jego zdaniem "obóz pisowski ma poparcie jednej czwartej, może jednej trzeciej". - Prezydent Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą minimalnie. Frekwencja w kościołach spadła poniżej 50 proc. To znaczy, że większość nie odnajduje się w hasłach "zjednoczonej prawicy" i wojującego Kościoła albo są mu one obojętne - pisze publicysta.

Szostkiewicz uważa, że "w tej rzeczywistości forsowanie programu pisowskiego napotka na podobne opory, jak odgórna modernizacja w stylu PRL". - Dziś prawica opowiada ludziom, że będzie się im żyło dostatniej w podniesionym z rzekomej ruiny suwerennym (ale czy też demokratycznym?) państwie. Przewodnią siłą moralną będzie w nim jeden Kościół, a polityczną - jedna partia - konstatuje.

- To jest możliwe. Tylko za jaką cenę? Jeśli za cenę, wzorem orbanizmu, spychania na margines i szykanowania wszystkiego, co nie-pisowskie, w polityce, kulturze, mediach, życiu społecznym, to nowa władza sama wyhoduje sobie nową opozycję, całkiem inną niż liberalno-platformiana. To będzie opozycja bezwzględna: wykorzystująca w internecie natychmiast i brutalnie błędy i wpadki rządzących. Coś w stylu Kukiza, tylko przeciwko Kukizowi i PiS - pisze Szostkiewicz.

Cały wpis na blogu>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (315)
Szostkiewicz: Gomułce i Gierkowi się nie udało, a PiS ma szansę stworzyć "Katolicką Polskę Ludową"
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 88 razy 62

  Ilość kościołów w danym kraju jest wprost proporcjonalna do poziomu zacofania tego kraju (Napoleon).

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 72 razy 60

  oj, ta tesknota za PRL, za konserwatyzmem ludowym, religijnym, patriotycznym.. tkwi ciagle w glowach pisowskich i ich podobnych.

 • konfuziussagt

  Oceniono 54 razy 46

  PiS to PZPR-bis.
  Lajdacy i oszolomy szykuja Polsce powrot do dyktatury
  i Rosyjskiego Imperium,
  tylko w o wiele gorszym wydaniu.

  Na wyzwolenie z poprzedniego jarzma potrzeba bylo niemal pol wieku.
  Na nastepny taki cud mozemy rowniez czekac pol wieku,
  jak atomowy podmuch III Wojny Swiatowej
  nie zmiecie nas w najblizszym czasie z powierzchni ziemi.

  Ci ktorym (godziwe) zycie jest drogie,
  broncie sie przed katastrofa,
  do ktorej wiedzie Polske Kaczynski z PiSem
  i ePiSkopatem.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 48 razy 36

  Elektorat PISu,
  Moralności stróże
  To są tacy, co by chcieli
  Się leczyć w Leśnej Górze

  A kiedy oczyszczenia
  Wymaga ich dusza
  Pragnęliby spowiadać się
  U ojca Mateusza

  Lewitują w transie
  W kierunki nieznane
  Rządzą nimi mózgi
  Radyjem wyprane…

 • fankover

  Oceniono 45 razy 35

  Ma niestety szansę, widać to gołym okiem. Może jednak da się zmobilizować światlejszę, ładniejszą, nowocześniejszą i bardziej cywilizowaną część społeczeństwa i zastopować ten pochód owiec na rzeź? Póki nie bedzie za późno... Jak myślicie? Wybory przed nami...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 31

  Kaczyński jest najczystszym produktem komunizmu, gesty, język jakim się posługuje, jego paranoje, szukanie spisku wiadomych sił etc...
  ten facet już nie potrafi się przystosować do życia w demokratycznym, pluralistycznym kraju, wiec opera się na takich reliktach minionej epoki jak polski KK i Solidarność 2015 w wydaniu Dudy

 • ciemnyluddd

  Oceniono 43 razy 29

  Skoro Polska ma być katolicka.... TO MOŻE WRESZCIE BĘDZIE MOŻNA ROWER ZOSTAWIĆ POD SKLEPEM... i mieć czym wrócić do domu ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 30 razy 26

  Pan Szostkiwicz słyszał, że dzwoni... Ale to nie tak. Będzie jak w którejś z przedwojennych konstytucji: "Rzeczpospolita Polska jest królestwem. Królową Polski jest Matka Boska." Przecież nie na darmo "Kobra" Goryszewski wyznał: "Nie chodzi o to czy polska ma być bogata, czy biedna. Chodzi o to, by Polska była katolicka. Wybory jesienne będą swego.rodzaju referendum w tej kwestii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX