Bendyk: W Polsce panuje demokracja sondażowa. Jeśli to nie jest skandal, to co?

Edwin Bendyk pisze w serwisie Polityka.pl o triumfie demokracji sondażowej. Wskazuje, że jej ofiarą jest choćby lewicowa Partia Razem, która startuje w wyborach, ale w mediach niemal jej nie widać. ?Jeśli nie jest to skandal, to na pewno jest to naruszenie demokratycznych standardów? - podkreśla publicysta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Edwin Bendyk pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl, że polska scena polityczna osuwa się w "wirtualność rzeczywistą". To termin ukuty przez hiszpańskiego socjologa Manuela Castellsa, opisujący świat, w którym coraz więcej sfer życia funkcjonuje głównie za pośrednictwem mediów.

Demokracja sondażowa w Polsce

W praktyce "wirtualność rzeczywista" przyjmuje formę demokracji sondażowej. Bendyk wskazuje, że tylko w takich realiach mógł się pojawić pomysł debaty telewizyjnej liderów dwóch czołowych partii, bez uwzględnienia pozostałych komitetów startujących w wyborach. Zdaniem publicysty argument, że PO i PiS to partie najsilniejsze w sondażach, jest "od rzeczy".

"Ograniczenie możliwości poznania argumentów wszystkich uczestników gry oznacza de facto usankcjonowanie w Polsce demokracji sondażowej" - zaznacza Bendyk.

Jeśli nie skandal, to co?

Publicysta wskazuje na los Partii Razem, która choć zdała najważniejszy przedwyborczy test, zdobywając wymagane podpisy i rejestrując się we wszystkich okręgach, to na pełnoprawną obecność w mediach nie zasłużyła. Sami działacze tego lewicowego ugrupowania mówią ostatnio o "ośmiu sekundach". Tyle, według danych samej TVP, Partia Razem gościła w telewizji publicznej (w porównaniu do kilkunastu godzin czasu antenowego dla PO i PiS).

Ustawa o radiofonii i telewizji:"Art. 21. 2. Programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny: 2)...

Posted by Razem on 13 października 2015
Działacze Razem wskazywali też na inne sytuacje, w których ich partia - jako jedyna w stawce - nie była uwzględniana w przedwyborczych sondażach czy zestawieniach.

"Jeśli nie jest to skandal, to na pewno jest to naruszenie demokratycznych standardów przez publikujących niepełne wyniki. Najwyraźniej jednak takie są standardy demokracji sondażowej" - zaznacza Bendyk. I dodaje: "Demokracja sondażowa wydała już wyrok na III Rzeczpospolitą".

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
Bendyk: W Polsce panuje demokracja sondażowa. Jeśli to nie jest skandal, to co?
Zaloguj się
 • vonkris

  Oceniono 24 razy 16

  tylko w tym chorym kraju publikuje się po 5 sondaży tygodniowo, tylko w tym chorym kraju mamy setki "dziennikarzy" i "komentatorów" żyjących z codziennego wałkowania tych samych tematów i rozmów o tym samym z tymi samymi ludźmi... media i sondażownie żyją w wsymbiozie, ba, często są własnością tych samych podmiotów... każdy, kto po tych dziesiątkach wpadek i pomyłek jakie zaliczyły polskie sondażownie, nadal wieży w podawane przez nie wyniki, jest albo idiotą, albo idiotą...

 • 1theguru1

  Oceniono 17 razy 13

  sondaże to świetny interes. powstaje coraz więcej firm "SPECJALIZUJĄCYCH" się w sondażach .... im więcej sondażowni tym większy rozrzut wyników i większe zamieszanie w głowach obywateli.

  STOP DEMOKRACJI SONDAŻOWEJ !!!!

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 18 razy 10

  Brawo Polacy! Potrafią spie...ć wszystko w swoim kraju, z demokracją na czele. Wszystko co sensowne zamienia się w tym kraju w patologie.

 • waclawa_obrotna

  Oceniono 14 razy 8

  Moim zdaniem opinia p. Bendyka wymaga uzupełnienia. To demokracja sondażowo-komentatorska, ponieważ żurnaliści okupujący media w charakterze komentatorów mówią tylko o wynikach sondażowych, szukając przy tym sensacji i sensacyjek.
  Cóż, jakie bagno, taka rusałka.

 • proofreader

  Oceniono 16 razy 8

  Jeśli ktoś uważa,że można zgadzać się na takie reguły gry, w których uwzględniani są tylko najsilniejsi, bo o istnieniu ich konkurentów się albo nie informuje, albo z góry odmawia się im wszelkich szans, określając wg własnego widzimisię przewidywane poparcie, to nie ma pojęcia o istocie demokracji. Podobnie jest z gadaniem o marnowaniu głosów. Głos marnuje się oddając go na dotychczasowych politycznych szulerów z dominujących opcji, którym zawdzięczamy obecny stan kraju. Niestety, to także wina owczego pędu większości. Czy to takie trudne zajrzeć na strony innych, mniejszych partii, przeczytać program, przyjrzeć się kandydatom ze swojego okręgu? Ja to zrobiłem i będę głosował właśnie na Razem. To niepojęte, że ugrupowanie o takim poziomie kompetencji, nie wdające się w żadne awantury i przepychanki, skupiające się na gospodarce i roli w niej państwa, jest tak dyskryminowane. A może właśnie dlatego?

 • pogadaniec

  Oceniono 8 razy 4

  W duzej czesci to zasluga dziennikarzy, ze taki stan mediow zostal wykreowany w Polsce. Dziennikarze nie pokazuja spoleczenstwu politycznych alternatyw, ale na sile popieraja partie, z ktorymi zwiazali swoja finansowa przyszlosc oraz osobista kariere. Spoleczenstwo nie jest informowane o rzeczywistosci, ale manipulowane za przyzwoleniem i przy udziale klasy dziennikarskiej. Zaplaca za to zwykli oglupieni Kowalscy.

 • white_lake

  Oceniono 7 razy 3

  a ja i tak na nich zagłosuję!
  może to będzie zmarnowany głos, ale po raz pierwszy będzie to partia, którą rzeczywiście popieram, a nie tylko oddaję głos, bo tak wypada, bo alternatywy są jeszcze gorsze

 • kristoferek_2

  Oceniono 5 razy 3

  Facet ma absolutną rację. Od pewnego czasu to media kreują wyniki wyborcze, uznając pewnych kandydatów za poważnych lub niepoważnych. Z kolei codzienne prezentowanie wyników sondaży nie wiadomo przez kogo zamawianych i finansowanych ma chyba tylko utwierdzać ludzi w przekonaniu, do którego media doszły jako pierwsze. Partia czy kandydat, który według publikowanych sondaży nie ma wielkich szans, automatycznie nie ma ich również w rzeczywistości. Smutne to.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 9 razy 3

  A..... K E L N E R O K R A C J A ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX