"Fruwający elektorat może postawić na Razem"

"Czy w takim razie partia Razem ma szansę dostać się do parlamentu? Nie wiem, ale jest bliżej, niż wielu sądzi. A to dlatego, że w Polsce jest tzw. elektorat fruwający, który szuka w polityce tych, którzy odstają od tradycyjnego uprawiania polityki. I partia Razem spełnia ten warunek" - ocenia na blogu Jarosław Makowski. Wg byłego szefa Instytutu Obywatelskiego, Adrian Zandberg "uwiódł widzów, gdyż był po prostu sobą".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Kluczem do sukcesu lidera partii Razem, w telewizyjnej debacie, była nie tylko autentyczność. Wg Makowskiego, Zandberg zagrał va banque - "wyszedł ze słusznego założenia, że nie ma nic do stracenia, nie musi nic kalkulować, dopieszczając poszczególne elektoraty, więc będzie mówił to, co mu leży na sercu".

Ale czy sukces Zandberga w telewizyjnym starciu partyjnych liderów pomoże Razem w przekroczeniu wyborczego progu?

Zdaniem Jarosława Makowskiego, lewicowe ugrupowanie "jest bliżej sukcesu, niż wielu sądzi". - A to dlatego, że w Polsce jest tzw. elektorat fruwający, który oceniam na około 10 proc. - pisze filozof i publicysta. - Elektorat, który szuka w polityce tych, którzy odstają od tradycyjnego uprawiania polityki. I partia Razem spełnia ten warunek, szczególnie że zawiedli dotychczasowi liderzy tego elektoratu, czyli dziadek Janusz Korwin-Mikke i nudny już do szpiku kości ze swoją arogancją i ignorancją Paweł Kukiz" - napisał na blogu b. szef Instytutu Obywatelskiego, think-tanku PO.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (121)
"Fruwający elektorat może postawić na Razem"
Zaloguj się
 • ladychapel

  Oceniono 33 razy 21

  Bardzo bym chciał by w Polsce były mieszkania na wynajem tak jak ma to miejsce w Danii np. Niestety - Polak MUSI mieć własnościowe mieszkanie i nie wyobraża sobie innej opcji. A w Danii większość ludzi wynajmuje mieszkania. I nie jest to wynajem od pana Kazika z ogłoszenia. To mieszkania komunalne właśnie, których wynajem jest tańszy niż od kogoś prywatnego. I co najważniejsze - mogę takie mieszkanie wynajmować do śmierci, bez obawy, że za pół roku będę musiał mieszkanie opuścić - płacisz - mieszkasz. Proste. Ale w Polsce niepopularne pomimo tego, że tylu Polaków wyemigrowało do krajów, gdzie taka polityka mieszkaniowa funkcjonuje i z której bardzo chętnie korzystają.

 • Hans Las

  Oceniono 41 razy 17

  Barbara Nowacka dokonała w czasie debaty automasakracji. Sama się zaorała praktycznie przy każdym pytaniu, a mnie szczególnie rozbawiła mówiąc, że lekarz rodzinny powinien odwiedzać pacjenta minimum raz w roku, bo to skróci kolejki do lekarza. Genialne, (zwykle lekarz rodzinny ma minimum około 1200-1500 zapisanych pacjentów, to pracując od poniedziałku do piątku nawet w święta przez rok – czyli jakieś 250 dni – musiałby odbyć każdego dnia 6 wizyt u kogoś w domu. Nowacka na pewno by dała radę zrobić takich 6 wizyt plus przyjmować w przychodni ;), ale przeciętny lekarz rodzinny na pewno by nie dał rady. Nowacka miała więcej kompromitujących wypowiedzi np. „mamy szansę mieć dobrą wymianę gospodarczą z Niemcami”. Były to wypowiedzi na poziomie odpowiedzi na pytania jurorów przez kandydatki do korony w konkursach Miss Polonia w latach ’80-tych typu: żeby był pokój na świecie, a wszyscy byli szczęśliwi i zdrowi. Tylko PARTIA RAZEM. I tyle w temacie.

 • qawsedrftg

  Oceniono 29 razy 15

  Okropne jest popieranie dziwności takich jak homo-niewiadomo, albo katastrofy z uchodźcami. To przekreśla wszelkie szanse. W wyborach prezydenckich zagłosowałem na Kukiza, aby było wesoło i aby ukarać fatalnego leniwego Brunka bratającego się z banderowcami. Teraz z tych samych pobudek zagłosuję na wielkiego Jarosława.

  W Polsce lewica musi być konserwatywna! Bez tego będą pojedyncze wyskoki, takie jak z Palikociarnią.

 • Adam Kowalski

  Oceniono 39 razy 13

  Partia Razem to ta partia która chce przyjmować imigrantow zarobkowych zwanych uchodzcami,ile tylko się da? Nie dziekuje, nie zagłosuję.

  A jak tam epidemia gruzlicy w osrodkach dla uchodzcow w Belgii? Opanowana juz? Podobna Kopaczówna twierdzila ze nie niosą zadncyh chorób, ale ziemie przekopala na metr w smolensku, zdolna babka.

 • 66kropek

  Oceniono 16 razy 6

  Teraz dwa dni przed wyborami TOKFM doznało objawienia w kwestii partii Razem . przez jakiś czas grzali Nowacką jako charyzmatyczną liderkę lewicowa i nadzieje odrodzenia lewicy. Nowacka ma tyle charyzmy co kwit na węgiel i w debacie jako liderka lewicy dokonała spektakularnej samozagłady wykazując , że jest reprezentantką środowisk lewackich i kilku swoich znajomych, kobiecie w głowie się nie mieści, że głównym problemem jej , teoretycznie jej, elektoratu jest przeżycie z dnia na dzień a nie kampania na temat homozwiązków.

 • myslo.zbrodnia

  Oceniono 19 razy 5

  Makowski twierdzi, że Razem podbiera Kukizowi i JKM ... niech powie to Zandbergowi bo on przekonany jest, że czerpie ze Zlewu.

  polityków mamy strasznych, ale "publicystów" i "ekspertów" jeszcze gorszych

 • nino.rota

  Oceniono 20 razy 4

  Razem?
  czy to ten rudy facet o markistowskich poglądach, który zaprasza imigrantów i straszy 75 proc. podatkiem?

  Pamiętajcie o tym w niedzielę...

 • antoniferdynand

  Oceniono 10 razy 4

  Partia Razem i skrajnie socjalne poglądy to w żaden sposób nie moja bajka - podobnie zresztą jak z drugiej strony neoliberalizm.
  Mam jednak duży szacunek dla tego ugrupowania za konsekwentna wolę walki bez pieniędzy i bez wsparcia znanych polityków. Rówieśnicy działaczy partii Razem na ogół cyniczne gnojki próbujący zrobić karierę przyklejając się do dużego ugrupowania i robiąc dobrze komu trzeba. Dotyczy to w takim samym wymiarze PiS, PO, PSL, SLD a wcześniej UD/UW, AWS, SDRP, Samoobrony, LPR, itp a nóż się uda.
  Przez długi czas rozważałem aby nie iść na wybory, a teraz rozważam aby dać im szansę - nawet mimo faktu, iz zasadniczo nie zgadzam się z linią ich programu.

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 5 razy 3

  Lans Zandberag i parti "Razem" trwa. Michnik robi , co może, Smolar robi , co może, Jastrun ..., Paradowska - podobnie.
  Chodzi o to, by odebrać jak najwiecej głosów Lewicy. Ale dlaczego ?
  Przecież nie przeszkadzała złodziejskim styropianom w rozkradaniu i wyprzedaży Polski ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX