Między 8,33 zł a 22,70 zł. I być może już od lipca. Więcej szczegółów o opłacie audiowizualnej, którą zapłaci każdy z nas

Nie masz telewizora? Nieważne, opłatę audiowizualną, która zastąpi masowo niepłacony abonament, uiścimy wszyscy. Jak zapowiada w "Rzeczpospolitej" wiceminister kultury Krzysztof Czabański może ona być wprowadzona od 1 lipca, choć bardziej prawdopodobna jest data 1 stycznia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański, który zajmuje się ustawą medialną, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zdradził trochę więcej szczegółów dot. opłaty audiowizualnej.

Ma ona zastąpić abonament radiowo-telewizyjny, którego ściągalność jest niewysoka. Opłata audiowizualna ma być powszechna i dotyczyć nawet osób, które nie mają ani telewizora, ani radia.

Choć nie ustalono jeszcze, jak miałaby być ściągana (z rachunkiem za prąd czy może w rozliczeniu podatkowym), to najwięcej emocji budzi jej wysokość.

Obecnie abonament wynosi 22,7 zł. Czabański powiedział, że będzie to "na pewno" mniej. - Przy założeniu, że ściągalność będzie powszechna, choć nie stuprocentowa, oraz pozostaną wyłączenia i ulgi, których nie chcemy nikomu odbierać, wystarczy zdecydowanie niższa opłata - zapowiada Czabański.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponowała, żeby było to 8 zł miesięcznie, ale wg Czabańskiego "to zdecydowanie za mało".

- Nadal media publiczne musiałyby kłaść duży nacisk na zdobywanie reklam. Nie może być tak jak obecnie w oddziałach regionalnych TVP, że gdy przychodzi dziennikarz z propozycją tematu, szef od razu pyta go: a czy masz sponsora?

Opłata audiowizualna miałaby zostać wprowadzona albo od 1 lipca tego roku, albo od 1 stycznia przyszłego roku. - Z różnych powodów najłatwiej będzie wprowadzić ją od 1 stycznia - stwierdził Czabański.

Wg jego wyliczeń do mediów miałoby trafić 2,5-3 mld złotych. Obecnie z abonamentu to "tylko" 700 mln.

Cały wywiad w "Rz">>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (202)
Między 8,33 zł a 22,70 zł. I być może już od lipca. Więcej szczegółów o opłacie audiowizualnej, którą zapłaci każdy z nas
Zaloguj się
 • gaja8822

  Oceniono 161 razy 153

  To tak, jakbym miała płacić za burdel chociaż z niego nie korzystam?
  Tylko po to, żeby burdel mama miała reklamę?

 • snakeinweb

  Oceniono 119 razy 109

  Wzywam do bojkotu opłacania składek na RTV Goebbels. Partujną tubę propagandową niech sobie PiS opłaca z partyjnych składek.

 • oby.watel

  Oceniono 85 razy 83

  Żeby sobie oszczędzić roboty można opłatę audiowizualną zacząć odejmować od tych 500 zł już od kwietnia.

 • stachkaz47

  Oceniono 66 razy 62

  Na tego KACZEGO GOEBBELSA będziemy płacić kontrybucję.
  Jak rzad chce mieć tv niech sam za nią płaci.

 • rg1206

  Oceniono 58 razy 56

  płacic kurski bedzie mial na alimenty

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 50 razy 46

  Czyli jeśli TVP nie będzie oglądać NIKT, to i tak trzeba będzie na nią płacić? Mogą tam puszczać największe g*** i mieć zerową oglądalność, a dochód i tak im nie spadnie z tego powodu. Coś jak kopalnie - wydobycie węgla obecnie potrzebne jest już tylko górnikom, a i tak wszyscy musimy na nie płacić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX