Polacy chcą zmian w prawie aborcyjnym. Ale na łagodniejsze, nie ostrzejsze [SONDAŻ]

Możliwe jest zaostrzenie prawa aborcyjnego, dodatkowo Ministerstwo chce ograniczyć dostęp do tzw. pigułki "po". Co na to Polacy? Z sondażu, który publikuje dziś "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że Polacy chcą zmian, ale na łagodniejsze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do Sejmu trafił projekt zaostrzający prawo aborcyjne - usuwanie ciąży byłoby zakazane (nawet gdyby była efektem gwałtu lub zagrażała życiu). Dodatkowo, kobiecie groziłoby więzienie - dotychczas karany miałby być tylko lekarz i osoba nakłaniająca do aborcji.

Wczoraj radio TOK FM dotarło do projektu ustawy, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia -chce ono ograniczyć sprzedaż tzw. pigułki "po". Chodzi o antykoncepcję alarmową, która blokuje zapłodnienie i niechcianą ciążę, np. w sytuacji gdy pęknie prezerwatywa.

Wg badania przeprowadzonego na panelu Ariadna, który publikuje dziś "DGP", Polacy chcą zmian w prawie aborcyjnym, ale łagodzących obecne zapisy. Aż 43 proc., badanych ocenia istniejące prawo negatywnie. Ponad połowa (51 proc.)twierdzi, że przepisy powinny być bardziej liberalne.

Ponad 70 procent chce zmiany zasad przeprowadzania zabiegu usuwania ciąży. Więcej niż połowa pytanych życzyłaby sobie złagodzenia prawa. Zaostrzenia zaś oczekuje nieco ponad jedna piąta - wynika.

Najbardziej radykalne poglądy mają wyborcy PiS i ludzie młodzi.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1033 dorosłych Polaków.Co uważasz o obecnych przepisach dot. usuwania ciąży?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (214)
Polacy chcą zmian w prawie aborcyjnym. Ale na łagodniejsze, nie ostrzejsze [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 54 razy 46

  Zygota to nie jest człowiek

  Plany architektoniczne to nie jest budynek.

  Zniszczenie planów architektonicznych to nie jest zburzenie Bazyliki w Licheniu.

  Podobnie: Nie jest katedrą wykop. do którego złożono kamień węgielny.

  Nie należy mylić projektu z jego realizacją, a jeżeli komuś to się myli, nie należy nazywać bełkotu wiedzą naukową.

  Jest bardzo istotna analogia pomiędzy planami architektonicznymi i DNA. - DNA to jest projekt powstania żywego organizmu. Rośliny, zwierzęcia albo człowieka.

  Projekt, który może, lecz nie musi zostać zrealizowany. Zygota może być porównywana do wykopu pod fundamenty. Zasypanie wykopu to także nie jest zniszczenie budynku.

  Analogie idą znacznie głębiej. DNA nie zawiera kompletu informacji o organizmie, który mógłby powstać. Część informacji dziedziczona jest w inny sposób. Podobnie jak projekt architektoniczny nie zawiera wszystkich informacji. Część decyzji zostanie podjęta przez wykonawców w trakcie budowy.

  Wiele danych uzyskali embriolodzy.

  Danych stanowiących dowody, że zapłodniona komórka bardzo często nie staje się człowiekiem z przyczyn całkowicie naturalnych. Jedną z tych przyczyn jest to, że organizm kobiety po zapłodnieniu przeprowadza selekcję, i odrzuca (zabija, morduje) zygoty posiadające błędy genetyczne.

  Przyjście na świat zdeformowanego płodu-potwora czyli tak zwanego „chazana”, jest efektem błędu mechanizmu naturalnej selekcji. Nazwa „chazan” pochodzi od nazwiska polskiego zbrodniarza posiadającego dyplom lekarski.

  Komórka jajowa może być też pobudzona do podziału po wymianie materiału genetycznego (DNA). Tak dzieje się w przypadku klonowania. Życie klona rozpoczyna się bez poczęcia.

  Zygota nie jest człowiekiem, tak jak jajko nie jest kurą, ani tym bardziej kaczorem, a program destabilizacji rosyjskiej elektrowni atomowej przygotowany przez US Army nie jest drugim Czarnobylem.

  Przeczytaj również: >>> Nobel z medycyny 2012

  Adam Jezierski.

 • papa_kilo

  Oceniono 52 razy 44

  Nosz kierwa! Tyle lat ciężkiej pracy, prania mózgów, straszenia piekłem, agitacji, a ten niewdzięczny naród chce liberalizacji. Tfu, pieprzony gorszy sort. A to niby katolicy som.
  Komunii im nie dawać, łachudrom bezbożnym.
  P.S. Nadal nie popieram aborcji,jednak jestem za prawem wyboru.

 • biesczad1

  Oceniono 48 razy 42

  PiS powołuje się na głos ludu - jeśli jest zgodny z kierunkiem partii...

 • default_nick

  Oceniono 36 razy 32

  Kilka tygodni temu będąc w aptece byłem świadkiem próby zakupu pigułki „dzień po”. Myślałem że zejdę ze śmiechu jak usłyszałem że aptekarka odmówiła sprzedaży mężczyźnie i kazała przyprowadzić panią która ma ją zażyć. Wtrąciłem się i zapytałem czy ta pani ma przyjść razem z panem który spowodował problem, i czy wystarczy pisemne pozwolenie od księdza, czy też musi się pofatygować osobiście.

  Ciekaw jestem strategii PiS, bo nie mam wątpliwości że mają jakieś szczątki instynktu i będą się migać od wprowadzenia kompletnego zakazu aborcji. Bo to by się moglo skończyć tymże społeczeństwo by ich na widłach wyniosło z parlamentu. Przecież to absurd by umierała kobieta, matka i żona bo trzeba chronić płód. Jakby ktoś nie zrozumiał, ciąży nie będzie można usunąć nawet jeżeli zabije to kobietę. Obłuda taka że rzygać się chce, nie mam wątpliwości że gdyby taki problem pojawił się na horyzoncie pomysłodawców tej ustawy to natychmiast by pognali za południową lub zachodnią granicę by usunąć ciążę.

 • uzbadazbesta

  Oceniono 28 razy 26

  Boimy się imigrantów, a sami mamy własnej produkcji ekstremistów, którzy lada chwila zaczną nas wtrącać do więzień i zmuszać do życia wg swojego szariatu. Nie brońmy Europy przed muzułmanami, bo nie starczy sił, by bronić się przed ekstremistami. To ekstremiści są naszymi wrogami, chcą zniszczyć wolność - wszystko jedno, czy ukamieniuje mnie imam, czy ksiądz spali na stosie.

 • malgojb

  Oceniono 23 razy 23

  Skoro tak bardzo martwią się o aborcje to czemu nie zalegalizować w Polsce sterylizacji, która też jest penalizowana? To dopiero jest chore i diabli wiedzą na jakiej to religijnej ekstazie taki zakaz ustanowili.

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 27 razy 23

  Tylko kobieta może decydować o sobie. Zakaz aborcji nie może dotyczyć kobiet które nie są zadeklarowanymi katoliczkami. Jeśli podobno młode kobiety są przeciwne aborcji to przecież nikt ich nie zmusza do przerywania ciąży. Niech każdy decyduje osobie.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 22 razy 22

  "Polacy chcą tego...Polacy chcą tamtego" ... J ę c z y... pani premier... A wszystko diabli biorą przy byle...s o n d a ż u...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX