Kościół chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. W roku jubileuszu chrztu Polski chcą "pełnej prawnej ochrony życia nienarodzonych"

- Nie można poprzestać na kompromisie aborcyjnym z 1993 r. - czytamy w liście prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W najbliższą niedzielę komunikat KEP ws. "ochrony życia nienarodzonych" zostanie odczytany w kościołach. Hierarchowie od wygranej PiS w wyborach rzadko zabierali głos.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie - podkreśla w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi proszą parlamentarzystów i rządzących o podjęcie inicjatyw na rzecz konkretnej pomocy dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu.

Nie będzie to trudne - w Sejmie jest już obywatelski projekt zakazujący aborcji. Pierwszy raz pojawi się też zapis o karze dla kobiet, które zabiegowi usunięcia ciąży się poddadzą. Dotychczas kara groziła tylko lekarzowi lub osobie, która do usunięcia ciąży nakłania.

List w niedzielę w kościołach

Komunikat będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 3 kwietnia, tuż przed Dniem Świętości Życia. W tym roku, ze względu na święta wielkanocne, przypadająca zwykle 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego i obchody Dnia Świętości Życia będą miały miejsce w poniedziałek 4 kwietnia.

Ciążę można usuwać tylko w trzech przypadkach: gdy życie matki jest zagrożone, ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (czyli np. gwałtu) lub płód ma poważne wady genetyczne lub jest w sposób ciężki i nieodwracalny upośledzony. Tzw. "kompromis aborcyjny" zdaniem środowisk kobiecych i feministycznych nie jest żadnym kompromisem.

- Wypracowano go między Kościołem katolickim a politykami ponad głowami społeczeństwa. Od lat wiemy, że to skandal, a nie kompromis - mówiła nam pisarka i feministka Agnieszka Graff.

To zaskakujące oświadczenie - zwłaszcza w kontekście milczenia hierarchów ws. sporów o TK czy narastające podziały w społeczeństwie i ostatniego sondażu - Polacy są za liberalizowaniem prawa aborcyjnego, nie jego zaostrzaniem.

Oto treść całego komunikatu KEP:

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: ,,Nie zabijaj!". Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050. Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.


Pod listem podpisani są: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki oraz bp Artur G. Miziński.

''Polska jak Rumunia w czasach Ceausescu'' ''Po wprowadzeniu zakazu aborcji będziemy mieli do czynienia z koszmarem"Czy jesteś za całkowitym zakazem aborcji?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1017)
Kościół chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. W roku jubileuszu chrztu Polski chcą "pełnej prawnej ochrony życia nienarodzonych"
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 294 razy 286

  Ja natomiast jestem za całkowitym pozbawieniem kościoła własności ziemskiej, zwłaszcza tej uzyskanej w drodze przestępstwa.
  Poza tym niech kler zajmie się sprawami niebiańskimi, ziemskie niech będą domeną świecką.

 • robas197

  Oceniono 169 razy 163

  nie, no koorwa to już jest po prostu przegięcie pały..., DOŚĆ - zdelegalizować czarną mafie, zabrać majątki i wygnać do watykanu..., WON czarna hołoto od kobiet..., WON czarna hołoto z mojego kraju...

 • labeo

  Oceniono 155 razy 153

  Może, by tak w rocznicę chrztu Polski, w celu lepszego przestrzegania celibatu przez kler wprowadzić obowiązkową kastracje?

 • szpetny_joe

  Oceniono 141 razy 137

  Polska wstała z kolan? Gdyż mnie się zdaje, że dopiero teraz, na serio, zaczyna klęczeć...

 • kika9900

  Oceniono 117 razy 113

  Bóg obdarzył mnie wolną wolą i rozumem więc czy mogłabym sama, w zgodzie ze swoim sumieniem, podejmować decyzje? Czy kler czuje się bardziej odpowiedzialny za mnie i moje decyzje niż sam Bóg? Kościół jest od NAUCZANIA a nie od decydowania co dobre a co nie. Decyzja należy do wiernego, który podkreślę jeszcze raz, został przez Boga obdarzony wolną wolą i rozumem. Tak uczy katechizm.

 • ciesiol

  Oceniono 108 razy 104

  szmbo, kloaka, kibel i zwyrodnialcy , pedofile, decyduja o Polsce, szmbo, kloaka, kibel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX